Biseksuaalisuuden tajuaminen

ykstyttövaan

Siis täytän 15 ja oon jo noin kolmisen kuukautta miettiny oonko bi. Ekaks luulin että se oli vaan joku vaihe mutta kuukaus sen jälkeen tajusin että "täähän ei oo loppunu...". Ja siis en millään tavalla oo järkyttyny siitä, itteasiassa oon vaan ilonen jos oon bi. (Joka on aika epätavallista)

Ois kiva tietää että voiko biseksuaalisuuden huomata/tajuta näin myöhään? (Tarvisin vastauksia etenkin tytöiltä jotka on samassa tilanteessa tai päässy sen yli.)

5

75

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ykstyttövaan

      Huom! Saa esittää kysymyksiä aiheeseen liittyen.

    • Ihmisen seksuaalisuus saattaa muuttua läpi elämän. Joillekin bi-puoli tulee osaksi identiteettiä vasta aikuisena.

      • ykstyttövaan

        Kiitos lyhyestä ja ytimekkäästä vastauksesta. Tarkoittaako tää siis että voisin olla bi?


      • ykstyttövaan kirjoitti:

        Kiitos lyhyestä ja ytimekkäästä vastauksesta. Tarkoittaako tää siis että voisin olla bi?

        Kyllä se sitä tarkoittaa, kerran olet jo kolmisen kuukautta itsekin sitä miettinyt, että voisitko olla.

        Tosin et tarkemmin avannut sitä, että mitkä seikat ovat miettimiseen johtaneet, mutta ei se minulle kuulukaan. Jos et mielihalujasi toteuttaessasi riko lakia ja/tai satuta ketään toista ihmistä, niin mielestäni sillä ei ole mitään väliä, että minkä kirjainyhdistelmän taakse seksuaalinen identiteettisi asettuu.

        Aina voi myös odottaa, että ajatukset ja kiinnostuksen kohteet jäsentyy ja selkeytyy enemmän. Teininä ei ole vielä mikään kiire toteuttamaan itseään näissä asioissa.


    • Hei ykstyttövaan!
      Oldie vastaakin sinulle jo hyvin. On hienoa, että tutustut itseesi. Tietoa ja tukea asiaan voit esimerkiksi hakea Nuortennetistä ja sekasin-chatista.
      Iloa ja valoa elämääsi!

      Kotkan NettiSaappaasta Johanna

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Janni Tikkanen ohjattiin miesten pukuhuoneeseen

      Vai olisko sittenkin Janne Tikkanen? Jos siellä jalkojen välissä on miesten killukkeet, mieshän tämä Janni on. Ja kuuluu
      Kajaani
      83
      2032
    2. Keskisarja loisti A-studiossa, vauhkoontunut Sofia Virta munasi itsensä

      Keskisarja taas puhui 100% faktaa maahanmuuttoon liittyen. Kokoomuksen Kaumalta tuli pari hyvää puheenvuoroa, joskin muu
      Maailman menoa
      394
      1811
    3. Olet nuorempi nainen aivan ihana

      Tykkään susta ihan valtavasti ❤️❤️
      Ikävä
      59
      1808
    4. Pitkäaikaistyöttömyys Suomessa harvinaisen paha

      Karut työttömyysluvut, korkein luku yli neljännesvuosisataan.
      Maailman menoa
      169
      1475
    5. Mitä vastaisit

      Jos kysyisin, että lähdettäisiinkö lenkille yhdessä? Vain sinä ja minä, kaksin? Miehelle
      Ikävä
      68
      1354
    6. Tiedän ettet tehnyt tahallasi pahaa

      Asiat tapahtuivat, ristiriidat ovat meitä vahvempia. Olemmeko me niin vahvoja, että selviämme tästäkin vielä? Aika paljo
      Ikävä
      110
      1350
    7. Rakastan ja ikävöin sinua

      Ei helpota tämä ikävä millään. Pelkäsin että tämä ajanjakso tulee olemaan juuri näin vaikea. Siksi halusin ennen tätä pä
      Ikävä
      75
      1317
    8. Vihjeketju naisille

      Kirjoita tähän vihjeesi kaivatullesi.
      Ikävä
      67
      1253
    9. Kuljettajasi oy konkurssi?!

      Tuliko ahnehdittua liikaa,menikö tämä kuljettajasi oy taksit siis konkurssiin?
      Iisalmi
      14
      1123
    10. KIIKKUSTUOLI

      Aloitetaan taas uudella alustalla, nuo pitkiksi venyneet ovat hankalia etsiä uusia viestejä, joskus vastauksia tulee sin
      80 plus
      101
      1107
    Aihe