Hupikissat ja -koirat saastuttavat

Ilmastoteko

Järki on alkanut hiipiä jopa kepun keskuuteen. Kansanedustajaehdokas Latikka nro 254 esittää hupikissojen ja -koirien tappamista, sillä roikaleet tuottavat vuodessa 600 000 tonnia hiilidioksidia.

Ottakaapa asia esille seuraavassa metsästysseuran tupaillassa. Aloittakaa harvennus juuri metsästyskoirista sillä ne tuottavat luonnolle suurimman vahingon.

10

179

    Vastaukset 10

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ettäjotta

      "Aloittakaa harvennus juuri metsästyskoirista sillä ne tuottavat luonnolle suurimman vahingon."

      Millähän perusteella? Eiköhän ne kaikki rakit syö, hengitä ja pasko samalla tavalla?

    • Muistutan tässä jälleen kerran aikoinaan Kiinaan (Quangzhou) tekemästäni matkasta. Tuolloin tutustuin nykyiseen hyvään ystävääni, paikalliseen mestarikokkiin, joka oli ja on vieläkin töissä huippuranintolassa, jossa tarjoillaan koiralihasta tehtyä ruokaa. Suosikkiannokseni oli "Hot and spicy dog meat with carlic and vegetables).

      Ystäväni oli erittäin kiinnostunut suomalaisista metsästyskoirista. Niistä tulisi kuulemma mitä makoisinta soppaa. Liha on treenattua ja kimmoisaa. Lisäksi koira on juossut raikkaassa ulkoilmassa. Sekin kuulemma vaikuttaa lihan laatuun. Hänen mukaansa Kiinassa riittää raharikasta porukkaa, joka maksaisi hänen ravintolassaan maltaita tällaisesta lihasta. Meillä onkin suunnittelut käynnissä koskien yhteistä bisnestoimintaa.

      Täällähän noita rakkeja juoksentelee irrallaan metsissä ja yön yli ulvovat häkeissään. Pataan vaan, nam nami nam.....ja rahat pois kulinaristikiinalaiselta.

      • evirakieltää

        Muistithan varmistaa kokilta, vai pääsitkö jopa itse toimittamaan, nimittäin kiinalaisille koiralihan maukkauden saa toteutettua vain tappamalla koiran kiduttamalla.

        Rakit tulisi kuljettaa elävinä Kiinaan, ettet syyllisty pahimman luokan eläinsuojelurikoksiin.


    • koiranpaskaaaa

      Hupi kissoja ja koiria ovat juuri ne, joita otetaan vaan huvikseeen kun on kivaa olla kissa tai koira, ei tehdä sen kanssa muuta kuin syötetään lihavaksi, koira käytetään naapurin portin pieleen kusella ja paskalla, kissa päästetään irti luontoon tekemään tuhojaan. Kissa on täysin hyödytön elukka muualla kuin maatalossa, jossa se pyydystää hiiriä. Koira taas on silloin hyötyeläin kun sitä käytetään johonkin tarpeelliseen ja missä koira saa aktivitettia, esim. juuri metsästys, sitten nämä palveluskoirat, vartioille, poliiseille, sokeille mitä näitä nyt onkaan. Veikkaan että suomessa on näitä huvikseen kusi ja paska kaveriksi otettuja rakkeja enemmän kuin niitä, joista on hyötyä jossakin.

    • rPuoluetoimisto

      Jälleen taas, olemme tästä vivuttamalla poistaneet ensikertalaisen eduskuntavaaliehdokkaamme törkyviestejä.

    • Agenda

      Metsästysseuran tupaillan esityslista;

      1. Illan avaus.

      2. Laittomuus ja päätösvaltaisuus.

      3. Esityslistan hyväksyminen.

      4. Maailman Ilmastopaneelin tulokset ja suositukset.

      5. Metsästyshuvikoirien CO2 päästöt.

      6. Johtopäätökset.

      7. Toimeenpano.

      8. Muut asiat.

      9. Tupaillan päättäminen

      Illallinen; tuhkanauris vesi.

    • viherunelmia

      Lisätään metsästysseuran tupaillan esityslistaan ainakin määräys pyöräteiden sulana pitämisestä.

      Myötätunnosta pellelle, joka raivosi maasturin kuljettajalle, kun oli ensin yrittänyt kolmion takaa maasturin alle.
      Vihreyden ylistyksen mukaan voimaloita ei tarvita, koska sähköä saadaan seinästä ja pyörän nastarenkaita luonnonvaroja kuluttavina ja valmistuksen päästöineen ei tarvita, koska pyörätiet voidaan talvisin pitää sulana lämmityksellä ja kymmenen tonnin dieselkäyttöisellä katuharjakoneella jonka tunnin kuluttaman polttoaineen määrästä voidaan valmistaa xx kpl polkupyörien nastarenkaita.

    • Ilmastoteko

      Nyt kaikki keput äänestämään ikiomaa Latikkaanne, joka lupaa pistää saastuttavat sesset ja kissat pakettiin.

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Törkeä petosepäily Suomussalmella

      Uutisoi maikkari. Uhrin nimiin on nostettu pankkilainaa, hänet on saatu sijoittamaan hevosiin ja ostamaan autoja. Ei ta
      Suomussalmi
      33
      1472
    2. Vieläkö se tarjous

      On voimassa?
      Ikävä
      72
      932
    3. Kysymys miehille ...

      Kertokaapas miehet, että miksi monille miehille on niin hirveän tärkeää määritellä mitä mies saa tehdä ja mitä ei ja mil
      Sinkut
      290
      819
    4. Ttp:llä kuontalot ojennukseen

      Ttp n yrittäjä ilmoitti facessa, että ttp: n tiloihin tulee lokakuun eka vkl parturi. Se tulee parturoimaan vähävaraiste
      Haapavesi
      74
      744
    5. Poliisi etälamautti, sitten pahoinpiteli

      Vaikeasti kehitysvammaisen niin vakavasti että kuoli pian sairaalassa. Ei osannut kehitysvammainen heti noudattaa polii
      Maailman menoa
      258
      710
    6. Hyvää yötä.....M

      Miten me edettäs...............
      Ikävä
      69
      684
    7. Itsensäpaljastelija

      Mikä juttu tämä nyt on. Ulkomaalainen ahdistelee naisia simpsiöllä Ei pysty lukea Lapuansanomista juttua loppuun asti. O
      Lapua
      42
      630
    8. Oot kaunis ja fiksu

      Ja pidän susta kovasti. Tiiäppä se.
      Ikävä
      32
      579
    9. Mikä sua vaivaa

      @?
      Ikävä
      72
      564
    10. Mies, olen pahoillani kun olen kuvitellut

      Että pitäisit minusta. En sitä mistään tähdistä kuitenkaan lukenut, mulle vaan tuli jostain semmoinen tunne, kun itse ty
      Ikävä
      51
      554
    Aihe