Hupikissat ja -koirat saastuttavat

Ilmastoteko

Järki on alkanut hiipiä jopa kepun keskuuteen. Kansanedustajaehdokas Latikka nro 254 esittää hupikissojen ja -koirien tappamista, sillä roikaleet tuottavat vuodessa 600 000 tonnia hiilidioksidia.

Ottakaapa asia esille seuraavassa metsästysseuran tupaillassa. Aloittakaa harvennus juuri metsästyskoirista sillä ne tuottavat luonnolle suurimman vahingon.

10

121

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ettäjotta

      "Aloittakaa harvennus juuri metsästyskoirista sillä ne tuottavat luonnolle suurimman vahingon."

      Millähän perusteella? Eiköhän ne kaikki rakit syö, hengitä ja pasko samalla tavalla?

    • Muistutan tässä jälleen kerran aikoinaan Kiinaan (Quangzhou) tekemästäni matkasta. Tuolloin tutustuin nykyiseen hyvään ystävääni, paikalliseen mestarikokkiin, joka oli ja on vieläkin töissä huippuranintolassa, jossa tarjoillaan koiralihasta tehtyä ruokaa. Suosikkiannokseni oli "Hot and spicy dog meat with carlic and vegetables).

      Ystäväni oli erittäin kiinnostunut suomalaisista metsästyskoirista. Niistä tulisi kuulemma mitä makoisinta soppaa. Liha on treenattua ja kimmoisaa. Lisäksi koira on juossut raikkaassa ulkoilmassa. Sekin kuulemma vaikuttaa lihan laatuun. Hänen mukaansa Kiinassa riittää raharikasta porukkaa, joka maksaisi hänen ravintolassaan maltaita tällaisesta lihasta. Meillä onkin suunnittelut käynnissä koskien yhteistä bisnestoimintaa.

      Täällähän noita rakkeja juoksentelee irrallaan metsissä ja yön yli ulvovat häkeissään. Pataan vaan, nam nami nam.....ja rahat pois kulinaristikiinalaiselta.

      • evirakieltää

        Muistithan varmistaa kokilta, vai pääsitkö jopa itse toimittamaan, nimittäin kiinalaisille koiralihan maukkauden saa toteutettua vain tappamalla koiran kiduttamalla.

        Rakit tulisi kuljettaa elävinä Kiinaan, ettet syyllisty pahimman luokan eläinsuojelurikoksiin.


    • koiranpaskaaaa

      Hupi kissoja ja koiria ovat juuri ne, joita otetaan vaan huvikseeen kun on kivaa olla kissa tai koira, ei tehdä sen kanssa muuta kuin syötetään lihavaksi, koira käytetään naapurin portin pieleen kusella ja paskalla, kissa päästetään irti luontoon tekemään tuhojaan. Kissa on täysin hyödytön elukka muualla kuin maatalossa, jossa se pyydystää hiiriä. Koira taas on silloin hyötyeläin kun sitä käytetään johonkin tarpeelliseen ja missä koira saa aktivitettia, esim. juuri metsästys, sitten nämä palveluskoirat, vartioille, poliiseille, sokeille mitä näitä nyt onkaan. Veikkaan että suomessa on näitä huvikseen kusi ja paska kaveriksi otettuja rakkeja enemmän kuin niitä, joista on hyötyä jossakin.

    • rPuoluetoimisto

      Jälleen taas, olemme tästä vivuttamalla poistaneet ensikertalaisen eduskuntavaaliehdokkaamme törkyviestejä.

    • Agenda

      Metsästysseuran tupaillan esityslista;

      1. Illan avaus.

      2. Laittomuus ja päätösvaltaisuus.

      3. Esityslistan hyväksyminen.

      4. Maailman Ilmastopaneelin tulokset ja suositukset.

      5. Metsästyshuvikoirien CO2 päästöt.

      6. Johtopäätökset.

      7. Toimeenpano.

      8. Muut asiat.

      9. Tupaillan päättäminen

      Illallinen; tuhkanauris vesi.

    • viherunelmia

      Lisätään metsästysseuran tupaillan esityslistaan ainakin määräys pyöräteiden sulana pitämisestä.

      Myötätunnosta pellelle, joka raivosi maasturin kuljettajalle, kun oli ensin yrittänyt kolmion takaa maasturin alle.
      Vihreyden ylistyksen mukaan voimaloita ei tarvita, koska sähköä saadaan seinästä ja pyörän nastarenkaita luonnonvaroja kuluttavina ja valmistuksen päästöineen ei tarvita, koska pyörätiet voidaan talvisin pitää sulana lämmityksellä ja kymmenen tonnin dieselkäyttöisellä katuharjakoneella jonka tunnin kuluttaman polttoaineen määrästä voidaan valmistaa xx kpl polkupyörien nastarenkaita.

    • Ilmastoteko

      Nyt kaikki keput äänestämään ikiomaa Latikkaanne, joka lupaa pistää saastuttavat sesset ja kissat pakettiin.

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      133
      2364
    2. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      345
      1865
    3. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      40
      1537
    4. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      31
      1353
    5. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      28
      1290
    6. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      94
      1183
    7. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      54
      1153
    8. Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.

      Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul
      Hindulaisuus
      327
      897
    9. Jumala puhui minulle

      Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles
      Ikävä
      104
      830
    10. Annan meille mahdollisuuden

      Olen avoimin mielin ja katson miten asiat etenevät. Mutta tällä kertaa sun on tehtävä eka siirto.Sen jälkeen olen täysil
      Ikävä
      53
      742
    Aihe