Meillä ihmisillä on sisimmässämme vahva kaipaus vapauteen. Mutta tiedostammeko aina, mistä meidän oikeastaan pitäisi vapautua ja mitä saavutetusta vapaudesta seuraa? Alkaneena vuonna SRK:n viestinnän teemana on vapaus. Tällä teemalla halutaan erityisesti välittää viestiä uskon tuomasta vapaudesta ja ilosta. Kristityn vapaudesta nouseva rakkaus ohjaa sellaiseen toimintaan, joka näkyy vastuullisuutena itseä ja toisia kohtaan.
Perustuslaissamme turvataan yksilön perusoikeudet. Jo lain toinen luku sisältää monia yksilön vapauteen liittyviä oikeuksia. Jokaisella on oikeus henkilökohtaiseen vapauteen, koskemattomuuteen ja turvallisuuteen, liikkumisvapaus, uskonnon ja omantunnon vapaus, sananvapaus sekä kokoontumis- ja yhdistymisvapaus. Oikeuksiin ja vapauksiin liittyy kuitenkin myös vastuu. Perustuslain toisessa luvussa todetaan esimerkiksi, että vastuu luonnosta, ympäristöstä ja kulttuuriperinnöstä kuuluu kaikille.
Vapauden vastakohta on pakko ja vapauden vastavoima valta. Pakottamisen ja vallan avulla syntyy pakottava tila. On tärkeää muistaa, että kristillisyyden työssä ollaan palvelemassa, työn tarkoitus ei ole edistää kenenkään yksittäisen ihmisen henkilökohtaisia pyrkimyksiä. Laaja ja monipuolinen toiminta edellyttää organisoitumista, jossa toiminta järjestetään yhdistyslain mukaan. Organisoitumiseen liittyy rakenteita, valtaa ja vastuuta. Vallankäytön ei kuitenkaan pidä olla itsetarkoituksellista, vaan sen tulee olla viisasta ja vastuullista. Minkäänlainen pakkovalta ei kristillisyytemme toimintaan kuulu.
Talkootyöhön ei ole aina helppo lähteä. Monesti kotiinviemisenä on kuitenkin ollut hyvä mieli, kun on saanut lähdettyä työhön. Olen kokenut, että Jumala on kätkenyt työhönsä siunauksen. Elämäntilanteet kuitenkin vaihtelevat. Joskus työhön ei riitä voimia, vaikka olisi haluakin. Avoin keskustelu on tarpeen, ettei työtehtävistä tule kenellekään liian suurta taakkaa. On myös hyvä muistaa, että taloudellisessakin mielessä toiminta on vapaaehtoista. Kukin osallistuu toimintaan kykyjensä ja mahdollisuuksiensa mukaan. On tärkeää vaalia toiminnan perusarvona olevaa vapaaehtoisuutta.
Vapauden estää joskus pelko. Jumalan perheväen keskuudessa jokaisen tulisi saada tuntea niin suurta turvallisuutta, että uskaltaa osallistua vapaasti keskusteluun, kysellä ja esittää mielipiteensä. Kaikki ovat tasavertaisia ja hyväksyttyjä sellaisina kuin ovat. Avoin keskustelukulttuuri ei ole itsestäänselvyys, sitä saamme yhdessä opetella.
Jumalan poika vapauttaa ihmisen todelliseen vapauteen. Kristuksen seuraajat ovat vapaita synnin ja kuoleman vallasta. Ajan, tapojen ja kulttuurin jatkuvassa muutoksessakin Jumalan kansa taistelee evankeliumin voimalla syntiä vastaan ja pyytää Pyhän Hengen valoa elämäänsä. Vapahtajan sanat vuorisaarnassa neuvovat meitä jokaista etsimään elämässämme aina sitä, mikä on Jumalan tahto: ”Etsikää ennen kaikkea Jumalan valtakuntaa ja hänen vanhurskasta tahtoaan.”
Oletko sinä vapaa?
1
63
Vastaukset
Vapauden kaipuu on geneettistä, eikä sitä voi mitenkään antaa exlusiivinen seurakunta, kuten lahkot.
Se ei mahdu ”me olemme oikeassa näkemykseen” jossa jäsen on vanki, puhujiensa vanki, kuten Kerhossa.
Ihminen on vain ja ainoastaan vapaa seuratessaan Jeesusta, uudestisyntyneenä luomuksena, joka tietää kuuluvansa pelastettuihin, ja on sydämessään Jeesuksen Rauha.
Vapaus on koittanut heille, jotka ovat lähteneet, ja löytäneet Jeesuksen ja seurakuntana ovat vapaat suunnat.
**Kristityn vapaudesta nouseva rakkaus ohjaa sellaiseen toimintaan, joka näkyy vastuullisuutena itseä ja toisia kohtaan.** Tämä on totta, mutta kun kuuntelee vanhoja saarnaajia, Jeesuksen nimi sanotaan aivan muissa yhteyksissä vain pari kertaa saarnassa.
Perustuslaki on lahkoille täysin mitätön säädös, ole sen verran rehellinen ja tunnusta, että suuren eroprosessin syy, joka nyt on päällä, on juuri löytää Jeesus, ja vapautua kerhon ”perustuslaista”.
****Vapauden vastakohta on pakko ja vapauden vastavoima valta. **** Näin se menee, siksi tuo jäsenkato. Kerhossa se toimii Johtokunnan näkemyksestä omaan osaamiseensa sekä hallintaan.
**Minkäänlainen pakkovalta ei kristillisyytemme toimintaan kuulu.*** Hieman naurattaa, sehän kuuluu näin; -me emme tee, me teemme lapsia, me ja me? Karseaa. Vapaus on yhtä kaukana kun Itä lännestä. Täytyy olla hieman tyhmä, jos tuohon uskoo, mitä olet kopioinut.
Miksi pitää tehdä talkoita, muuten kun rahan hankkimisesta Kerholle. Ei näitä ongelmia ole kristityillä.
Miksi pelkäät lahkon mielipidettä, ja väheksyt Jeesuksen näkemystä, jota kannattaa kunnioittaa. Pelon aiheuttaa Lahko, se on aivan varma.
***Kaikki ovat tasavertaisia ja hyväksyttyjä sellaisina kuin ovat. Avoin keskustelukulttuuri ei ole itsestäänselvyys, sitä saamme yhdessä opetella.** Se voisi olla teillä joskus sadan vuoden päästä, mutta kerhohan on jo hajoamis- prosessissa.
**Jumalan poika vapauttaa ihmisen todelliseen vapauteen. Kristuksen seuraajat ovat vapaita synnin ja kuoleman vallasta. ** Heti, kun tämän tajuatte, olette kuivilla. Jeesus on teille samassa kategoriassa kun Jehovan Todistajilla.
Pyhää Henkeä ei ole, eikä tule, ennekuin teette parannuksen pedofiliasta, ja sen osoittaa, ettei teillä ole yhtään hengen armolahjaa, ei parantamisen, ei kielillä puhumisen, joita on todellisilla Jeesuksen seuraajilla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Saisinpa halata sinua joka päivä
ja kertoa miten paljon sinusta välitän. Vaikka olisi jommalla kummalla huono päivä, väsynyt päivä tai kiireinen päivä, a505729Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä
SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,444372Nykymiehet odottaa, että nainen lähestyy?
Perus luonnonlaki menee päinvastoin! Oletko nähnyt luontodokkaria jossa naaraat juoksee uroksien perässä??? 🦁🫎🦍🐒🦦�1483949Kolmen tuiki tavallisen demariahdistelijan nimet julki
Nyt tiedetään ketkä kolme oli niissä niin tavanomaisissa demarin jokapäiväisissä askareissa avustajia ahdistelemassa. K913640Sannahan laski sähkön ALV:n 10 prosenttiin, Riikka runnoi 25,5 %:iin
Tässäkin nähdään kumpi on Suomen kansan puolella, ja kumpi omaa vastaan. Putinistipersuille Suomen kansa tulee aina vii702864Kansalaispalkka ja maksuton joukkoliikenne
Noilla pienillä parannuksilla saadaan Suomesta taas hitusen parempi paikka peruskansalaiselle, joka elää ekologisesti ja1052507Eikö tunnukin kamalalta, kun en
anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut401829Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"
Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan561826Muistattekos kun kaupassa piti pyytää tavarat myyjältä
Edes kahvipakettia ei saanut itse valita, vaan myyjä nouti sen hyllystä tiskille. Jos osti jauhelihaa, niin se jauhettii2261666Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu
Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä331441