Suuresti ihmmettelen Kyyjärvisten kiirettä välillä-Honkalehto keskusta ja keskusta betsetti on 40 km rajoitus LAILLA säädetty. Niin miehet ,kuin naisetkin ajavat melkoista ylinopeutta näillä osuuksilla. Niitä on MONIA. Toivoisin viranomaisilta muutaman kerran eri aikoihin tutkaamista, niin jospa mieli vähän rauhoittuisi. Siin ei monta sekuntia voita noilla kilometreillä ajassa. Hurjimmilta lähtis varmaan kortti jopa talvisaikaan. Mikä olisikin hyvä. Toivottavasti viranomaiset lukevat vinkin, voishan heille vihjata muutenkin.. Itse pidän vak.nop laitteen pääl ei tuu turhia ylityksiä. Jäädään oottelemaan.
nopeusrajoitus
15
132
Vastaukset
- glfjllk
Tuollaisilla paikkakunnilla ylinopeuden ajo on ainoa mielihyvää tuottava asia joillekin.
- muuttolintu
Oikeassa olet, mutta kun sattuu jonkin kerran sininen auto paikalle, niin mielihyvän tunne saattaapi muuttua. Toivotaan näin. Tuleekin ns. epämiellyttävä tunneyhtymä!!
- Virta-Vie
Eikös tämän Bernerin pitänyt vaihtaa Osavaltiota.(Ruotsi)
Mitä hän nyt tänne Kyyjäevelle tulee Pyörä ja Mopoauto tie osuuksia
laittamaan vaikka vieressä menisikin valtatie.Hyvää sinäänsä on että kannatusta löytyy
myös tämänkaltaiselle ajatukselle jolle laitetaan vielä voimaa sakotusuhalla. - muuttolintu
Saattaapi olla et kohta kilahtaa näiltä tieosuuksilta valtion kassaan euroja. Mielenkiintoista..oottellaan.
- Anonyymi
Ilmasto ystävällinen kunta,rakentelee Sähköautoille 40km/h ajo-paanoja.
Tähän on pyritty jo kaupunki taajamissa vuosia,päästöjä vähennetään sähkö-autoilla ja silti auto.veroja kiristetään. - Anonyymi
Eipä vaan ole niitä sähkövempeleitä näkynyt tuolla osuudella. pensan voimalla liikkuvia ylinopeytta ajavia kyllä suurin osa. Sen voi todeta joka kerta kylälle mennes ja palates. Jos 46 km ajaa ,niin suurin osa persiis välittömästi ,NOIN lyhyellä matkalla ?? Ja 40 on lain säätämä raja. Mutta jännä juttu ,hyväkin sinne jäävät eivät kuitenkaan ohita, hyvä tämäkin. Bonjaavat silloin varmaan ,et oho.
- Anonyymi
Kumma juttu ministerit laati sähköautoille nopeusrajoitukset,tie osuuksille
jo ennakoon.Taisi olla oma lehmä ja osakkeet tuotettavina.
Hybri menee 40Km/h akuilla,tämän jälkeen otetaan ilmastopäästöt käyttöön.
Jokainen sen tietää................että..........................!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Olisko tämä Belgiaan menijä mukana hankeessa?
Audi vaihtunut Hybriin.Audin automaatilaatikko tykkää kyttyrää,noilla 40km/h ajettaessa. - Anonyymi
Ei voi mitään, laki mikä laki. Mie nouvatan, muuallakin. Minun autoni ei tykkää kyttyrää, sil käy nopeus,mikä on säädetty -kohtuudel ylitettynä.??
- Anonyymi
Eipä ole mikään ongelma ajaa huristella audilla uudella 40 km tunnis. Ei vaikuta mitenkään ,vaik onki hypriiti. Ja automaatti. No onko pakko, jos ei helluu. Ei tietenkään, itehä siitä vastaa...?
- Anonyymi
Toinen paikka ns. villiviinin STOP merkki. Tarkopittaa pysähtymistä. aika harva pysähtyy, vähän hiljentää. Mitenkä se on niin vaikeaa ymmärtää virallisia lakipykälöitä selvissä asioissa. Kyllä sinne virkakankaaseen kerkii vähemmälkin hopulla. Saattaahan se parhaillaan vähän jouvuttaa niin sattuessaan!! Jopa ei edes hiljenna kaikki, samal vauhil käännetään. Virkavallan pitäs useemmin katsastaa noita paikkoja. Toivotaan.
- Anonyymi
No huomenna alkaa nopeuden seuranta kylillä ja koulujen ynnä tiellä yleensä aikasiin aamulla. Toivottavasti moni yleensä nopeuksia väheksyvä palaa . Kiva seurata.
- Anonyymi
Ettökö oo huomannu että Betsetin ja Honkalehon välillä on kirkonkylän, ja oikeastaan koko Kyyjärven suurimmat mäet, pakko kiihyttää suuntaan jos toiseenkin.
Mäkelänmäki ja Honkalehonmäki ;) - Anonyymi
No ompas heikkotehoisia autoja, jos noihin mäenpoikasiin täytyy kiihyttää. Jos noil pätkillä tutkattas par viikkoo, niin joka toiselta kyyjärviseltä olis kortti pois. Hyvä oliskin.
- Anonyymi
Tulkaahan virkavalta 2-3 kertaa Kyyjärvelle tutkaamaan noille 40 km alueille, niin saatte valtion kassaan hyvää!! Ja parhailta kastunut kortti kuivumaan. kk. n aikana.
- Anonyymi
Tulekeehan virkavalta tosiaan vähä mittailemmaan kyyjärven raitille sillo tällö, suatas nuo turhat kiireet vähenemmään useilta. Kannatetaan.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä
Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien2403666- 573393
Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava
Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I902853Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa
Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk482646Työvoimatoimisto
Nyt kysyisin miksi pitää käydä työvoimatoimistossa paikanpäällä, kun he eivät muuta tee kuin laittavat koneelle uudet ve1162405Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista
Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro352042Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?
Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä1012001Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa
Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva421865Mikä aate kaiken pahan takana?
Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.1041797Mietin sua liikaa
Mietin nytkin sitä, että millaista se olisi tulla kotiin, kun sinä olisit täällä vastassa. Tai niin päin, että sinä tuli711159