Kun kuvakaappaan puhelimesta kuvan ,lähetän omaan sähköpostiini ja siitä edelleen ko.textin .Näkyykö lähettäjätietoja ,paikka,ym ...vai poistuuko kuvakaappauksessa ?
Kiitos
Kiitos
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Exif tiedot on helppo tarkistaa itsekin, mutta kuka sitten tietää mitä itse kuvan koodin sisään on tallennettu, koska exif tietojen poistamista usein tarjotaan.
Ei todellakaan ole helppo tarkistaa itsekin, tarvitaan hyvä/kallis ohjelma. Täällä on melko kattava lista tägeistä: https://exiftool.org/TagNames/EXIF.html mutta speksi sallii myös custom tageja joita aniharva tagin tarkasteluohejelma näyttää.
Kiitos , Itse en ymmärrä mitään exif jutuista.. Klikkaamalla oikeaa hiirennäpäintä kyllä ominaisuudet näyttää ,joissa mm näkyy tietokone x henkilön .. paikkatunnistin koordinatit ei näy. Kuvakaappaus what upista huaweilla > hp läppäriltä > meseviestinä eteenpäin . En haluaisi ,että lähettäjä kone näkyy. Vastaanottaja tuskin osaa kaivaa /avata tietoja . Tietysti esim. kirjaston palvelimelta voisi lähettää ( en tiedä mitä näyttää kun omalla kortilla kirjautuu ) .
Kiitoksin
Tuskin kuvakaappauksessa mitään sijaintitietoja on, kun ei ne liity siihen mitenkään. Mutta exifeistä näkee tietenkin mitä on.
Linux-tietokoneella voi tsekata exifit vaikka ImageMagickillä. https://www.bettertechtips.com/linux/view-exif-data-linux/
Jos "kuvakappauksessa" on käytössä tiedostomuoto *.png niin siinä ei ole exif tageja, *.jpg muoto sallii exif tagit joten niitä saattaa olla.
Mutta AP kysymys on laajempi kuin vain kuvassa mahdolliseti oleva infro.
Siihen saa..