Hallintaoikeustestamentistä luopuminen

Mikäs on kätevin tapa leskelle luopua vainajan antamasta täydestä hallintaoikeustestamentistä leskelle koko omaisuuteen.

Leski haluaa käyttää lesken hallintaoikeutta asuntoon, mutta jakaa samantien muun vainajan varallisuuden (rahaa ja pörssiosakkeita) perilliselleen.

Riittääkö maininta perukirjassa, että leski ilmoittaa ennen tilaisuuden alkua käyttävänsä lesken oikeuttaan pitää asunto XX jakamattomana hallinnassaan.

Sitten vaan lisätietoihin, että hallintaoikeustestamentti on olemassa, mutta leski ei käytä sitä.

Kiitos,
4339
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Ilmeisesti tulisi kyseeseen testamentista luopuminen - kokonaan tai osittain.

Avio-oikeuden nojalla tai osittaisen testamentin luopumisen johdosta sit saisi esim. pitää asuntoa hallinnassaan saada kenties vain tasinko-osuuden yhteisestä muusta omaisuudesta.

Tapaus on varmaan sellainen, että tulee olla tarkkana papereiden kanssa ja kuulostella asiaa hieman syvemminkin kuin vain tällä palstalla.


Tässä on aika hyvä hailaitti ko. kaltaiseen tapaukseen:
https://www.minilex.fi/a/keskinäisestä-testamentista-luopuminen

Esim. linkin kolmas kappale:
"Keskinäisestä testamentista voi luopua myös osittain. Leski voi esimerkiksi luopua testamentin osoittamasta omistusoikeudesta ja pitää silti itsellään omaisuuden käyttö- tai hallintaoikeuden. Tällainen menettely vaikuttaa perintöveron määrään sekä testamentin edunsaajan osalta että niiden osalta, joille omistusoikeus siirtyy."

Äänestä
  • Perukirjaan voi tosiaan kirjata, että leski ei vetoa testamenttiin, vaan ainoastaan lakiin perustuvaan lesken oikeuteen pitää asunto hallinnassaan.

    Isojako-nimimerkin vastausta korjaan siltä osin, että tuo asunnon hallintaoikeus ei liity mitenkään avio-oikeuteen (jos nyt ymmärsin oikein, että tarkoitit sitä). Leskellä on siis oikeus kodin hallintaan, vaikka puolisoilla olisi avio-oikeuden kokonaan poissulkeva avioehtosopimus ja vaikka koti olisi yksin ensin kuolleen omistuksessa.

    On hyvä muistaa, että perukirja on vain "veroilmoitus" ja pohja ositukselle ja perinnönjaolle. Ositus- ja perinnönjakokirjasta sitten vasta käy ilmi, mitä kukin saa ja mihin hallintaoikeus kohdistuu.

    Äänestä

  • Eikös se ole sama, käyttääkös lesken oikeutta (merkintä perukirjaan) vai hallintaoikeustestamentin oikeutta ?

    Molemmissa lopputulos on se, että lesken asunto jää jakamattomana pesään?

    Jos perukirjassa on maininta lesken oikeudesta jättää asunto hallintaan (ei siis testamentin), niin eikös silloin verottaja katso myöhemmin jakokirjassa tapahtuvan siirrot kuolinpesän osien myynniksi eli silloin maksetaan varainsiirtovero?

    Jos taas mainintaa lesken oikeudesta ei ole, niin silloin voi osituksen tehdä ilman varainsiirtoveroa olettaen, että ositus tehdään pesän varoilla ilman ulkpuolista rahoitusta. Tällöin tietysti riski, että joku perillinen (tai maistraatti) ei suostukaan ositukseen.

    Äänestä

  • Juu tuo kappaleeni..
    "Avio-oikeuden nojalla tai osittaisen testamentin luopumisen johdosta sit saisi esim. pitää asuntoa hallinnassaan saada kenties vain tasinko-osuuden yhteisestä muusta omaisuudesta."
    ..lähti vähän käsistä.

    Tarkoitus oli siinä sanoa vain yleisesti, että mainittujen asioiden johdosta lauseen loppuosan asiat ovat mahdollisia - ei siis täsmällisesti, että avio-oikeus tai testamentista luopuminen johtaa juuri tiettyyn mahdollisuuteen omaisuusosista luopumiseen...

    Hyvä oikaisu "Oikkarilta"!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Hallintaoikeus kirjoitti:

Mikäs on kätevin tapa leskelle luopua vainajan antamasta täydestä hallintaoikeustestamentistä leskelle koko omaisuuteen.

Leski haluaa käyttää lesken hallintaoikeutta asuntoon, mutta jakaa samantien muun vainajan varallisuuden (rahaa ja pörssiosakkeita) perilliselleen.

Riittääkö maininta perukirjassa, että leski ilmoittaa ennen tilaisuuden alkua käyttävänsä lesken oikeuttaan pitää asunto XX jakamattomana hallinnassaan.

Sitten vaan lisätietoihin, että hallintaoikeustestamentti on olemassa, mutta leski ei käytä sitä.

Kiitos,

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu