Wayback machine tai joku sellainen

Aaaarghhhhhhh

Mun pitäis etsiä tietoa internetistä yhdestä vanhasta uutisoidusta jutusta, joka niin vanha ettei löydy enään google haussa (8 vuotta sitten vielä löyty). Wayback machinella yritin etsiä, mutta en muista minä päivämääränä juttu oli lehdessä. En edes vuotta tiedä tarkkaan ja tuolla ei löydä yhtään mitään, jos ei ole päivämäärä yms. tiedossa. Onko olemassa mitään sellaista "wayback machinea" jolla löytää hakemansa tiedon, kun kirjoittaa esim. etsimänsä henkilön (vaikka Sauli Niinistö) nimen hakukenttään ja se löytää kaikki tulokset, mitä netissä on ollut kyseisellä nimellä?

4

509

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • etsintäpuuhiin

      Ainoastaan tuo on olemassa.

      • Aaaarghhhhhhh

        Äh... No jää sitten löytämättä se uutinen! :(


    • Anonyymi

      Olen ollut Waybak Machinen ahkera käyttäjä jo vuosien ajan, joten on jo jotain kokemusta kertynyt sen käytöstä. Asia on sillä lailla, että Wayback Machinessa on tosiaan hurja määrä vanhoja internetsivuja 1990-luvulta saakka. Vain niiden löytäminen on ERITTÄIN vaikeata. Lisäksi monet vanhat sivut ovat tallentuneet Wayback Machinen arkistoon vain osittain ja mm. monista puuttuu kuvat kokonaan. Laatu on siis yleisesti ottaen todella huono. Olen silti onnistunut löytämään sieltä ainakin jonkin verran haluamiani vanhoja sivuja. Valitettavasti en kuitenkaan läheskään niin paljon kuin olisin halunnut. Sivut kun eivät itsestään lennä Wayback Machineen. Ne täytyy tallentaa sinne. Jokainen sinne tallennettu sivu on tapahtunut jonkin ystävällisen ja avuliaan ihmisen toimesta.

      Lisäksi mainittu masiina toimii miten sattuu. Se on usein epäkunnossa, jolloin sivujen tallentaminen ei onnistu. Jos taas onnistuu, niin se tapahtuu usein todella hitaasti ja vie aikaa (ja kärsivällisyyttä). Pari vuotta sitten siihen tuli vielä uutena hidastuksena se, ettei internetsivuja pysty tallentamaan sinne muuta kuin YKSI tai korkeintaan KAKSI sivua kerrallaan. TYPERÄÄ!!!

      Olen kaikella lailla aika pettynyt koko Wayback Mashineen.

    • Anonyymi

      Jatkoa edelliseen. Paitsi, että sivujen tallentaminen Wayback Machineen on hidasta ja että niitä pystyy tallentamaan ainoastaan 1 tai korkeintaan 2 sivua kerrallaan, on vielä useita muitakin vastuksia:
      1) Ruuhka. Wayback Machine on usein ruuhkaantunt niin, että sinne täytyy JONOTTAA, jossa saisi haluamansa sivun tallennettua. Siitä tulee näkyviin englannin kielinen ilmoitus <The capture will start in ~3 hours, 43 minutes because our service is currently overloaded. >
      2) Job failed. Näin käy todella usein. KIVA-KIVA!!!!
      3) Not Found. Wayback Machinen sivu ei edes avaudu.

      Kaikella lailla mahdottoman vaikeata. Kaiken huippu koko touhussa on jatkuva rahan keräys. Siellä kuulkaa kerjätään käsi ojossa rahoja milloin minkäkin hankkeen maksamiseksi. Muun muassa juuri nyt on siellä jälleen eräs kerjäyskampanja. Se kuuluu näin:
      The Fight Continues
      On Friday, a lower court ruled in favor of four major publishing companies that aim to prevent our library lending—but the fight isn’t over. We will keep defending the rights of all libraries, and we ask you to stand with us.

      The Internet Archive (which runs this project) is a crucial resource, but fewer than 1 in 1000 of our patrons donate. We're powered by contributions averaging $25.51. If you find our library useful, please pitch in.

      ÄLKÄÄ MISSÄÄN NIMESSÄ LAHJOITTAKO WAYBACK MACHINELLE PENNIN PIERULAAKAAN!!! Ne rahat menevät täysin tuuleen. Wayback Machine on ja pysyy yhtä huonona kuin ennenkin. Susi mikä susi!Tiedän miltei kymmenen vuoden kokemuksella, mistä puhun.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä mieltä olet?

      Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo
      Ikävä
      140
      1021
    2. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      117
      1007
    3. En ehkä onnistu siinä

      Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
      Ikävä
      58
      755
    4. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      213
      738
    5. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      62
      688
    6. Viesti jonka haluaisit lähettää...

      hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä
      Ikävä
      25
      686
    7. Mies,oletko koskaan...

      Käyttänyt maksullista naista?
      Ikävä
      135
      676
    8. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      57
      612
    9. Kirjoita kolme sanaa

      mistä kaivattusi voisi sinut tunnistaa.
      Suhteet
      38
      578
    10. En osaa kirjoittaa sulle edes anteeksipyyntöä

      Koska en tiedä miten voit. Olen hieman kauhuissani ja järkyttynyt, jos olen sinua ahdistanut. Tunteiden prosessointi o
      Ikävä
      29
      522
    Aihe