Osakekurssi putoaa vähintään osingon verran

Kannattaako

Kun yhtiö jakaa osingon, niin usein kurssi putoaa enemmän kuin mitä osinko on, eli olisi kannattavaa jättää ostamatta ennen osinkoa ja ostaa osaketta vasta kun kurssi pudonnut enemmän kuin mitä osinko on? Ainahan oletetaan, että kurssi toipuu takaisin samaan, mitä kurssi oli ennen osingonjakoa, koska ellei näin kävisi, niin osakkeen arvo olisi lopulta 0 euroa. Jos osinko on esim. 6% ja pudotus osingon jälkeen esim. -12%, niin tällöin saadaan kaksinkertainen voitto, kun ostetaan tähän pudonneeseen kurssiin, oletuksella että kurssi palaa takaisin osingonjakoa edeltävään arvoon. Ellei osake palaa edelliseen tasoon, vaan jää esim. osingon verran alhaisemmaksi, niin se mitä osingolla on voitettu, on kurssilaskulla hävitty, eli tuotto olisi silloin 0 euroa. Esimerkki on kärjistetty, mutta jos nyt katsoo esim. Nordean tai Fortumin kurssia, niin kumpikin on laskenut enemmän kuin mitä osinko on.

4

201

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • rthrtjrjrtjrjrtjrj

      Valitettavasti vain löytyy myös todella paljon esimerkkejä, joissa kurssi on pudonnut reilusti alle osingon verran ja joissain tapauksissa kurssi on jopa noussut osingon irtoamisen jälkeen. Eli tuo kaava ei ole mitenkään varma. Itsellänikin on yksi osake, jonka osinko irtosi vähän aika sitten, mutta kurssi päinvastoin nousi, ei pudonnut (toki kyseessä keskikokoinen pörssiyritys, joten vaihtokin on melko pientä).

      Ainakin Nordean tapauksessa on muitakin syitä kurssipudotukseen kuin osinko ja kurssi olikin laskussa jo ennen osingon irtoamista. Mikä myös rikkoo yleistä uskomusta, nimittäin monet kuvittelevat kurssin nousevan aina juuri ennen osinkoa ja tätä ei nyt tapahtunut.

      • rtjrtjrtjrjrtj

        Unohdin sanoa Nordeasta vielä...

        Nordean kurssihan on ollut pitkään laskussa, joten voimakas lasku ei ollut siinä mielessä yllätys. Nordean kurssi on laskenut peräti yli 40% viimeisen parin vuoden aikana ja viimeisen puolen vuoden aikana lähes 30%. Joten ehkä en tässä kohtaa tuijottaisi pelkkää osinkoromahdusta...


    • jklkg

      Osakkeen kurssi putoaa osingon irrotessa osingon verran. Samaan aikaan tapahtuu kuitenkin myös muuta, normaaliin päivävaihteluun kuuluvaa kurssivaihtelua, joten todellinen, näkyvä muutos voi olla suurempi tai pienempi kuin osinko, ihan siitä kyseisen päivän tilanteesta riippuen.

      Jos oletetaan teoreettinen tilanne, jossa tasaisessa ympäristössä toimva tasaisesti koko ajan (myös tulevaisuuden odotuksien mukaan) saman verran tuottava yritys jakaa 100 % tuloksestaan osinkoina, sen osakekurssi sahaa kahden pisteen väliä, ollen alimmillaan heti osingon irtoamisen jälkeen ja korkeimmillaan juuri ennen seuraavan osingon irtoamista, kun ko. jakson tuotot on hankittu mutta niitä ei ole vielä jaettu ulos. Eli tuottavan yhtiön osakekurssi ei painu nollaan, koska se tuottaa koko ajan lisää ja myös tulevaisuuden tuottojen odotusarvo on positiivinen.

      Useimmat yritykset eivät jaa koko tulostaan osinkoina, vaan osa varoista käytetään yrityksen toiminnan kehittämiseen niin, että tulos ja omistajille jaettavat osingot voisivat kasvaa tulevaisuudessa. Kun yrityksen kehittäminen onnistuu, myös pörssikurssi nousee osinkojen välissä enemmän kuin se on osingon irtoamisen vuoksi laskenut.

      • veno

        Juuri näin. Jos taas tulee suhdannelama tai yhtiön tuloskyky heikkenee oleellisesti, niin kyllä niitä osinkojakin pudotetaan sopivalle tasolle. Osingonmaksu yleensä lakkaa ainoastaan siinä tapauksessa, että kurssit menee nollille ja yhtiö konkurssiin. On tietenkin muutamia yhtiöitä jotka eivät jaa, eivätkä ole koskaan jakaneet osinkoa.


    Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen mukaan rasismi on huumoria

      Vaan kun koomikko kutsui Halla-ahoa fasistiksi, niin piti haastaa oikeuteen. Mihin se huumorinitaju yhtäkkiä hävisi? ⠀
      Maailman menoa
      302
      6900
    2. Rasismia kaikkialla näkevät ovat Suomen tyhmimpiä ihmisiä

      ja monillahan kuluu myös mielialalääkkeitä, eli päässä on ongelmia. Mutta he eivät tajua kuinka paljon ja ihan todellis
      Maailman menoa
      268
      6435
    3. Ei kahta sanaa etteikö Petteri Orpo hyväksy rasismia

      Koska jatkaa hallituksessa rasistisen perussuomalaisiksi itseään kutsuvan puolueen kanssa. Se on Petteri Orpon arvomaai
      Maailman menoa
      46
      5740
    4. Mitkäs nuorisoporukat ovat toisia nuoria ryöstelleet (selvää rassismia)

      No poliisi kertoo, että maahanmuuttajataustaisia ovat, ja isot porukat sillä yhden suomalaisen uhrin kimpussa on ollut j
      Maailman menoa
      162
      5118
    5. Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen

      Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi
      Maailman menoa
      50
      3947
    6. Hallitus on kaadettava ja Orpon on erottava

      Mikään muu hallitus ei ole oman elämäni aikana tuhonnut näin paljon tämän maan taloutta ja työllisyyttä sekä suomen main
      Maailman menoa
      239
      3883
    7. Lasse Lehtonen vaatii persuja pyytämään anteeksi aasialaisilta

      Persut ova romahduttaneet Suomen maakuvan parissa päivässä negatiiviseksi rasismillaan ja se alkaa vaikuttamaan jo Suome
      Maailman menoa
      143
      3539
    8. Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä

      ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan
      Maailman menoa
      21
      3248
    9. HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi

      Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok
      Maailman menoa
      49
      3202
    10. Rasismi rapauttaa Suomen mainetta ja hallituksen hiljaisuus pahentaa vahinkoa

      Finnairin viesti Japanista on pysäyttävä: suomalaisen politiikan rasismikohut heijastuvat suoraan matkustuspäätöksiin ja
      Maailman menoa
      379
      2999
    Aihe