Teksti-tv:n tekstitys pois päältä

Tekstitöllö

Laitoin johonkin (muistaakseni Nelosen) suomenkieliseen ohjelmaan tekstityksen teksti-tv:n kautta ja nyt en saa sitä pois. Kaikenlaista höpötekstiä ilmestyy joka kanavalla. Vaikka vaihdan teksti-tv:lle jonkun toisen sivun, tekstitykset vain pysyy kuvaruudulla. Saan kyllä tekstit pois, jos painan kaukosäätimestä "subtitle" nappia ja poistan sieltä tekstityksen, mutta silloin katoaa ne tavallisetkin tekstitykset - esim. MTV3:n puolelta katoaa ulkomaisten sarjojen tekstitykset. Tv on Philipsin android smart tv. Oisko neuvoja?

5

4102

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Subtitlesta_Suomi_päälle

      https://yle.fi/aihe/artikkeli/2014/12/04/tekstitys
      Jos valitset subtitle -painikkeella tekstityksen pois, niin tietenkin tekstitys puuttuu kaikilta kanavilta. Valitse sieltä vaan se "Suomi" niin tekstit toimii (Painamalla Subtitlea uudestaan, nuolipainikkeilla, tms). Alkuperäinen ongelmasihan ratkesi jo laittamalla teksti-tv pois päältä.

    • Tekstitöllö

      Joo, ei se tässä tapauksessa toiminut ihan noin. Pitkällisten yritysten jälkeen löytyi tällainen konsti:

      - Paina kaukosäätimen "subtitle" nappia, jolloin ruutuun ilmestyy päälle/auto/pois. Valitse "pois"
      - Paina kaukosäätimestä "text" jolloin teksti-tv aukeaa
      - Paina kaukosäätimestä "options", jolloin asetukset aukeaa ruudulle
      - Skrollaan kohtaan "tekti-tv 2.5" ja valitse "päälle" vaihtoehdoista päälle/pois

      Eli tekstitykset pois ja teksti-tv päälle - sen luulisi olevan juuri toisin päin, mutta näin se nyt kuitenkin toimii.

      • Anonyymi

        Muuten hyvä ohje, mutta ylen kanavilta katosivat tekstit ulkomaisista kuvista!
        Samaten käytössä Philipsin Android älytöllö
        Olisiko muita hyviä vinkkejä kellään asian korjaamiseksi?


    • Anonyymi

      On muuten huvittavat ne nelosen tekstitv-tekstitykset! Ihan puutaheinää, on siinä moni huonokuuloinen ihmeissään jos noitten avulla koittaa ohjelmaa seurata. Joku prosentti kotimaisista ohjelmista kai pitää olla tekstitettynä ja nelonen on ratkaissut sen ala-arvoisella automaattikääntäjällä joka ei osaa suomea. Kehtaa vielä mainostaa ohjelman alussa noita tekstitv:stä löytyviä tekstityksiä.

    • Anonyymi

      Oisko tietoo kellään miten saa pois. Sama ongelma täällä ja sama philipsin telkkari.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pääsiäisen terveiset kaivatullesi

      kaivatullesi tähän alas 💕💕
      Ikävä
      217
      2889
    2. Yh:n pihalla aina eri auto

      Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan
      Suomussalmi
      129
      2831
    3. En vittujakaan enää välitä sinusta nainen

      Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.
      Ikävä
      79
      1816
    4. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      73
      1428
    5. Exän käytös hämmentää (taas)

      Osaisivatko palstan herrat kenties helpottaa tulkitsemista? Toki naispuolisetkit saavat antaa tulkinta-apua, mutta nyt k
      Sinkut
      237
      1352
    6. Milloin se sitten

      On? Se oikea hetki kun kerrot sille naiselle mitä tunnet häntä kohtaan?
      Ikävä
      47
      1108
    7. Miksi sä olet jatkanut tätä näin pitkään?

      Kerro tai vaikene iäksi
      Ikävä
      99
      1011
    8. Helena Koivun rikosrekisteri

      Kasvaa. Tällä kertaa murtautuminen...😁
      Kotimaiset julkkisjuorut
      110
      896
    9. Sä tiedät rakas

      Mitä toivon. Olisit vain rohkea ❤️
      Ikävä
      46
      843
    10. Susanna Laine paljastaa - Tästä farmilaiset yllättyvät joka kaudella: "Ettei olekaan niin paljon..."

      Farmi Suomi vie Pieksämäelle maaseudulle ja suosikkirealityn juontajan puikoissa on Susanna Laine. Uudella kaudella muka
      Tv-sarjat
      6
      843
    Aihe