Laitoin johonkin (muistaakseni Nelosen) suomenkieliseen ohjelmaan tekstityksen teksti-tv:n kautta ja nyt en saa sitä pois. Kaikenlaista höpötekstiä ilmestyy joka kanavalla. Vaikka vaihdan teksti-tv:lle jonkun toisen sivun, tekstitykset vain pysyy kuvaruudulla. Saan kyllä tekstit pois, jos painan kaukosäätimestä "subtitle" nappia ja poistan sieltä tekstityksen, mutta silloin katoaa ne tavallisetkin tekstitykset - esim. MTV3:n puolelta katoaa ulkomaisten sarjojen tekstitykset. Tv on Philipsin android smart tv. Oisko neuvoja?
Teksti-tv:n tekstitys pois päältä
Tekstitöllö
54618
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
https://yle.fi/aihe/artikkeli/2014/12/04/tekstitys
Jos valitset subtitle -painikkeella tekstityksen pois, niin tietenkin tekstitys puuttuu kaikilta kanavilta. Valitse sieltä vaan se "Suomi" niin tekstit toimii (Painamalla Subtitlea uudestaan, nuolipainikkeilla, tms). Alkuperäinen ongelmasihan ratkesi jo laittamalla teksti-tv pois päältä.
Joo, ei se tässä tapauksessa toiminut ihan noin. Pitkällisten yritysten jälkeen löytyi tällainen konsti:
- Paina kaukosäätimen "subtitle" nappia, jolloin ruutuun ilmestyy päälle/auto/pois. Valitse "pois"
- Paina kaukosäätimestä "text" jolloin teksti-tv aukeaa
- Paina kaukosäätimestä "options", jolloin asetukset aukeaa ruudulle
- Skrollaan kohtaan "tekti-tv 2.5" ja valitse "päälle" vaihtoehdoista päälle/pois
Eli tekstitykset pois ja teksti-tv päälle - sen luulisi olevan juuri toisin päin, mutta näin se nyt kuitenkin toimii.
Muuten hyvä ohje, mutta ylen kanavilta katosivat tekstit ulkomaisista kuvista!
Samaten käytössä Philipsin Android älytöllö
Olisiko muita hyviä vinkkejä kellään asian korjaamiseksi?
On muuten huvittavat ne nelosen tekstitv-tekstitykset! Ihan puutaheinää, on siinä moni huonokuuloinen ihmeissään jos noitten avulla koittaa ohjelmaa seurata. Joku prosentti kotimaisista ohjelmista kai pitää olla tekstitettynä ja nelonen on ratkaissut sen ala-arvoisella automaattikääntäjällä joka ei osaa suomea. Kehtaa vielä mainostaa ohjelman alussa noita tekstitv:stä löytyviä tekstityksiä.
Oisko tietoo kellään miten saa pois. Sama ongelma täällä ja sama philipsin telkkari.