Hyvä ystäväni on hakkeri. Hän lainasi puhelintani ja halusi kokeesi hakkeroida sen. Annoin luvan ja otin hauskoja selfietä. Meni jälkikäteen galleriaan katsomaan kuvia itsestäsi. Samalla huomasin siellä alastonkuvia itsestäni.
Hän oli ilmesesti jotekin saanut halutuunsa kamerani ja otti minusta kuvia suhkussa. Näin siksi että katselen silloin tällöin sarjoja kun olen suihkussa ja puhelin on pesukoeen päällä. Mitä nyt teen? Olen aivan shokissa vaikk kuvista ei suoraan voi tunnistaa kuka niissä on. Hän varmaan pitää tätä vain "hauskana pilana" mutta itse olen todella järkyttynyt.
Luvatta kuvattu
5
358
Vastaukset
- ikävästitehty
Enpä osaa sanoa.... Kysy MLL:stä neuvoa https://www.mll.fi/nuorille/
- Ndnsnsnsn
Peitä kännykän kamera jollain teipillä. Mikä on kamalinta mitä voisi tapahtua? Mitä haittaa, vaikka suihkukuviasi onkin kaverillasi? Puhu hänelle asiasta, jos se sinua ahdistaa niin kauheasti.
No oletko ajatellut, että puhuisit asiasta suoraan ystäväsi kanssa?
Hieman tuo tapahtumakuvaus kyllä tuntuu erikoiselta... Ihan vaan annoit jonkun huvikseen hakkeroida puhelimesi?
Jos tapahtumakuvauksesi pitää paikkansa, niin niinsanotun ystäväsi teon laittomuus riippuu siitä, että onko hän itse nähnyt kuvia (=salakatselu) tai onko niitä jaettu eteenpäin (=vähintään yksityiselämää loukkaava tiedon levittäminen). Poliisi tutkii tarvittaessa.Hyvä Luvattakuvattu,
Hienoa, että lähdit hakemaan apua tilanteeseen. Tilanteesi kuulostaa ikävälle. Vaikka olet antanut ystävällesi luvan hakkeroida puhelimesi, et ole antanut lupaa hänelle ottaa sinusta salaa kuvia. Sinun kannattaa varmistaa onko ystävälläsi myös näitä sinun alastonkuvia ja pyytää poistamaan kuvat. Kirjoituksestasi ei käy ilmi onko näitä kuvia mahdollisesti jaettu eteenpäin. Voisit olla yhteydessä tapahtuneesta nettipoliisiin. Täältä löydät kaikki netissä toimivat poliisit ja voit olla yhteydessä kehen tahansa heistä https://www.poliisi.fi/tietoa_poliisista/poliisit_sosiaalisessa_mediassa.
Jos epäilet, että joku toinen henkilö on hakkeroinut puhelimesi, sinun kannattaa tutkia puhelimen sovellusluettelo ja etsiä itselleen vieraat sovellukset. Mahdolliset jäljet ja todisteet hakkeroinnista kannattaa ottaa talteen ja olla tarvittaessa yhteydessä poliisiin. Rikosilmoituksen voi tehdä käymällä poliisiasemalla tai sähköisesti https://www.poliisi.fi/rikokset/sahkoinen_rikosilmoitus.
Tietomurto kuten toisen puhelimen seuraaminen on rikos. Puhelimen asetuksista kannattaa palauttaa tehdasasetukset, jotta seuraaminen loppuisi. Tapahtuneesta olisi hyvä kertoa jollekin luotettavalle aikuiselle, jotta et jäisi asian kanssa yksin. Rikosuhripäivystyksen chatista voi saada apua ja tukea. RIKUchat on auki arkisin klo 9-15 ja maanantai-iltaisin klo 17-19 osoitteessa www.riku.fi.
Ystävällisesti Rikosuhripäivystys- Anonyymi
Miksi Rikukin on lopettanut käytännössä toimintansa täällä? Onko teitä pyritty kampittamaan joltain taholta, esim. S24 ylläpito?
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu
narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun1224815Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois
Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja1854508Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?
Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.1171942- 4031711
HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta
Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a331472Ensitreffit Matti ei vaikene enää - Rehellinen tilitys epäonnistuneesta suhteesta Elisaan
Häntä pystyyn, Matti! Olet mahtava tyyppi ja varmasti “se oikea” löytyy vielä! Elisan kanssa ei nyt vaan sitten natsann71249Upeeta! Rauha tulee pian!
Hieno suunnitelma ja se on toteutumassa alle kahdessa viikossa. Jihuu! Tätä on odotettukin, nyt se tulee! https://www.is3751209- 751135
- 741055
- 921008