Tarkoituksena olisi muuttaa poikaystäväni kanssa yhteen, mutta asumiskulujen kustannus on ongelmana. Itse olen työtön opiskelija ja poikaystäväni tienaa Kelan mukaan tarpeeksi, jotta hän voisi kustantaa asumiskulumme. En haluaisi elää poikaystäväni rahoilla, joten onko minun mahdollista saada mitään tukia?
Yhdessä asuminen poikaystävän kanssa ja tukien saaminen
8
369
Vastaukset
- hgwekgh
Sanot olevasi "työtön opiskelija". Tarkoitatko, että opiskelet työttömyysturvalla? Ei työttömyyspäivärahaan/työmarkkinatukeen vaikuta puolison tulot.
Asumistuessa otetaan huomioon koko ruokakunnan yhteenlasketut säännölliset kk-tulot eikä eritellä, minkä osan tuloista kukin tienaa, tai onko kyse palkasta, työttömyyspäivärahasta, opintotuesta tai muusta tulosta. - pilvpout
Vai saatko opintorahaa ? Opintolainaa voit tietysti hakea, mutta eipä sitten muuta.
Poikaystäväsi joutuu maksamaan asumisenne kokonaan. Älkää muuttako yhteen ennen kuin olet valmistunut ja saanut töitä. Jos toinen myöhemmin jää työttömäksi, niin muuttakaa erilleen.
- Noojaa
No jos aloittaja asuu yksin vuokralla, joutuu hän maksamaan kuitenkin mahdollisen vuokran ja asumistuen erotuksen jo nyt. Tietysti jos saa toimeentulotukea, se varmasti loppuu yhteen muuttaessa. Onhan tuon poikaystävän pitänyt jo nyt maksaa asumismenot kokonaan. Voitko omasta etuudesta sitten, et kertonut mitä se on maksaa poika ystävällesi asumisesta jotain. Ruoka ym. menot vähentyvät kun asutaan "yhteisellä ruokataloudessa"
- Lawetorder
Tämä on jännä juttu, kela joutuu todistaan ja osoittaan ettei ole kyse seurustelusta/avoliitosta jos on erilliset vuokrasopimukset taikka alivuokralaisuus.
Tästä on oikeusasiamiehen nootti, vai oliko peräti oikeuden päätös, en yhtäkkiä muista.
Neuvoni on, että tehkää aina erilliset sopparit asumisesta, oli kenen suhde mikä tahansa, maksimoikaa kusettajayhteiskunnan maksamat tuet itsellenne. - TOSIASlA
Huijatkaa, lusmuilkaa, rikkokaa lakeja niin paljon kuin sielu sietää, on joidenkin elämäntapatyöttömien neuvo. Siksi juuri kaikki työttömät saavat syyllisen leiman, näiden lusmujen takia.
- Saunantaakse
Näin on. Näiden lusmuluuserikommentoijien mielestä yhteiskunnassa ei saisi olla minkäänlaisia sääntöjä eikä lakeja. Noi juuri pilaa kaikkien työttömien ym. maineen. Ihan sama sitten, jos työssä olevat toimivat samalla tavalla ilman mitään sääntöjä. Vetävät vielä kaikki tuet palkkojen lisäksi.
- Lawetorder
Saunantaakse kirjoitti:
Näin on. Näiden lusmuluuserikommentoijien mielestä yhteiskunnassa ei saisi olla minkäänlaisia sääntöjä eikä lakeja. Noi juuri pilaa kaikkien työttömien ym. maineen. Ihan sama sitten, jos työssä olevat toimivat samalla tavalla ilman mitään sääntöjä. Vetävät vielä kaikki tuet palkkojen lisäksi.
Älä nyt viitsi edes yrittää visertää kun et edes osaa laulaa, saatikka sitten se että edes ymmärtäisit mistään mitään ja jo sen sanoo kommenttisi.
Jos julkinen valta ei noudata lakeja, niin pitääkö kansalaisten silti niitä noudattaa vai antaako esimerkin julkinen valta kuinka toimia?
Tämä teille molemmille, "TOSIASIA" ja "köökinkiikkun (saunantaakse)".
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti23745159Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella
Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole12125963SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat
Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude32315654Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy16310782Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat
Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h1229697Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump369311Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla848456Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!307923Johtuuko vasemmistolaisten inho kristinuskoa kohtaan heidän islamin uskostaan?
Tätä jäin pohdiskelemaan.2426814Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2216476