Linux-asenustikkun GB ?

Paljonko esimerkiksi Ubuntu tarvitsee tilaa asennustikulla? Tai toimiiko SD-kortti yhtä lailla ja tulisiko kortin olla suht' nopea luokitukseltaan?

Sama juttu Live-Linuxin suhteen, jos SD-kortille, niin minkä tasoinen / luokkainen kortti kannattaisi valita? Tietysti tikulla USB3 taitaisi olla plussaa (jos konekin sitä tukee).
10<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Ubuntun asennusmediahan on myös Live, joten sama koko on, alle kaksi gigatavua.

USB3 nopeuttaa huimasti, ollen melkein kuin kiintolevyltä ajaisi. SD -kortin nopeus riippuu paitsi median nopeudesta, myös lukijan liitinstandardista koneeseen. Sisäinenkin muistikortinlukija on yleensä USB, joko USB2 tai uudempi USB3.

Joissain läppäreissä on myös PCIe -liitäntäisiä sisäisiä lukijoita, joita ei hitaus vaivaa. ; )

Äänestä
  • Pitääpä katsella josko USB3-tikun hommasi tulevaa ajatelleen vaikka nykyrauta onkin USB2.

    SD-koteissa kait 1-luoitus, jossa siinäkin vaikuttaisi olvan eroja ainakin kirjoitusnopeudessa.

    Äänestä

  • GB_GB kirjoitti:

    Pitääpä katsella josko USB3-tikun hommasi tulevaa ajatelleen vaikka nykyrauta onkin USB2.

    SD-koteissa kait 1-luoitus, jossa siinäkin vaikuttaisi olvan eroja ainakin kirjoitusnopeudessa.

    USB3 tikkujen nopeuksissa on suuriakin eroja. Halvimmat voivat toimia lähellä usb2 nopeutta..

    Äänestä

  • Kolli oletko tosiaan sitä mieltä, että USB -tikkut on USB liittäneisiä, ja ihanko sinä itse sen älysit? :D
    Pitääpä sitten osaa kaksi USB tikkua, vaikka rauta tukeekin USB 2 tikkuja, haittaakohan mitään että SD-koteissa näyttää olvan 1-luoitus.

    Äänestä

muistaakseni 3.8G

Äänestä

Mikäs sdkortti boottaa normi PC:ssä?

Äänestä
  • Kaikki.

    Äänestä

Ubuntu Live asennus "cd" on paisunut kuin pullataikina vuosien mittaan. Aikanaan Ubuntu live ISO mahtui CD levylle, nyt ei puhettakaan.

Äänestä
  • Mitäs väliä sillä sitten on, parempihan se on mitä enemän CD levyjä ubuntun asennukseen tarvitaan.

    Äänestä

  • Kyllähän Windows asennusmedia mahtuu CD-levylle , olisiko W 3.11.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


GB_GB kirjoitti:

Paljonko esimerkiksi Ubuntu tarvitsee tilaa asennustikulla? Tai toimiiko SD-kortti yhtä lailla ja tulisiko kortin olla suht' nopea luokitukseltaan?

Sama juttu Live-Linuxin suhteen, jos SD-kortille, niin minkä tasoinen / luokkainen kortti kannattaisi valita? Tietysti tikulla USB3 taitaisi olla plussaa (jos konekin sitä tukee).

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu