80-luvun talon kylppäri ja sauna

RemonttiReetta

Avattu 80-luvun sauna ja kylpyhuone.

Kylpyhuoneessa yksi ulkoseinä, saunassa 2.
Ulkoseinissä oli saunassa paneeli-> kyprokki -> höyrynsulkumuovi -> villat
Kylppärissä laatat -> kyprokki -> höyrynsulkumuovi -> villat

Tuo samainen höyrynsulkumuovi kiertää koko talon ympäri.

Hätäpäissäni menin sitten repimään muovit irti saunan ja kylppärin ulkoseinien kohdalta ja laitoin villojen päälle suoraan kh13 levyt, ajatuksena vetää näiden päälle kylppäriin kosteuseriste ja saunaan alumiinipaperi.

MUTTA nythän koko talonyhtenäisessä höyrynsulussa on avoin kohta, höyrynsulun poistin jottei tule tuplahöyryn sulkua, mutta olisiko minun pitänyt yhdistää höyryn sulku muovit jotenkin suoraan näihin märkätilojen eristeeseen?

Vinkkejä mitä tehdä? Millään viitsisi noita levyjä uudelleen poistaa, riittääkö, että poistan reunimmaiset levyt ja teippaan katkastuun muoviin palat jotka ujutan reunnimmaisten levyjen päälle pienen matkaa ja vedän saunan ja kh eristyksen niihin kiinni?

Vaikea selittää, no ehkä joku remonttireiska ymmärtää? Auttakaa tee-se-itse naista hädässä!

Ja pliis, jätetään "palkkaa ammattilainen" komnentit pois, en täällä kyselisi jos omisi muita vaihtoehtoja.

Kiitos ja kunarrus jo etukäteen avuksi olevista vastauksista.

2

313

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • NickNailer

      1980-luvun taloissa ei välttämättä ole varsinaista kosteuseristystä lainkaan. Lateksilitkujen sijaan silloin käytettiin höyrynsulkumuovia. Varsinainen märkätilojen kosteuseristys tuli pakolliseksi vasta 1998.

      Olisi ollut helpompi tehdä seinä esimerkiksi Tulppa-levyillä.

      Tuossa tekemässäsi rakenteessa ongelmaksi muodostuu vanhan höyrynsulkumuovin ja tulevan kosteussulun yhdistäminen niin, ettei rakenteeseen jää vuotokohtia. On sinänsä sama millä tavalla yhdistät eristeet, kunhan sauma on vuotamaton ja pysyy sellaisena. Osa vesieristeitä on itse asiassa kumia ja toimii myös liimana. Heitin juuri Weberin laivojen kosteiden tilojen vesieristepurkin roskiin. Siinä olisi ollut arvattavasti riittävä määrä vesieristyskumia.

      Itse haen kumimaisia vesieristeitä ulkomailta. Muistaakseeni niitä ei Suomesta saa. Kaksikomponentti epoksin ja muovin yhteensopivuutta taas en tiedä. Yksikomponenttiepoksia voisi kokeilla ensin pienelle muovinpalalle. Ainakaan se ei "syö" muoviteippejä.

      • Osa-aikaeläkeläinen

        Hyvä suihkukaappi kyllä pitää pesuhuoneen lähes kuivana, eikä saunastakaan järin paljon kosteutta tule, muuten kuin höyryn muodossa. Eli, jos jokin imuri vetää höyryt katolle, kosteusrasituksen saa pieneksi.

        Kyllähän noita kosteuseristelitkuja oli jo 80-luvun alussa. Työkaverini kertoi että hän silloiseen taloonsa laitteli pesuhuoneen seinät lastulevystä, siihen päälle kosteuseristelitku ja pintaan muovitapetti. Kertoi tuo kaverini että muovitapetin sauma suihkun vaiheilta alkoi aukeamaan, tapetti kutistui. Hän odotti koska näkyviin tullut lastulevy posahtaa, mutta kyllä se kosteuseristelitku piti seinän kuivana.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois

      Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait
      Maailman menoa
      23
      3123
    2. Hei! Halusin vain kertoa.

      En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso
      Tunteet
      3
      743
    3. Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän

      Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 🫩
      Ikävä
      68
      740
    4. Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?

      Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani
      Rakkaus ja rakastaminen
      3
      630
    5. Mistä tietää, onko hän se oikea?

      Siitä, kun sitä ei tarvitse miettiä. Siitä, kun hänen olemassa oleminen ja ajatteleminen saa hymyilemään. Siitä, kun ha
      Ikävä
      35
      597
    6. Miten voitkin olla aina niin fiksu

      ...aina niin huomaavainen, kärryillä ja kartalla. Yritän etsimällä etsiä sinusta jotain vikaa, että saisin pidettyä sydä
      Ikävä
      32
      591
    7. Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen

      Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es
      Maailman menoa
      19
      520
    8. Sofia Zida puhuu rehellisesti suhteesta Andy McCoyhin: "Se on ollut mulle tavallaan..."

      Sofia ja Andy, aika hellyttävä parivaljakko. Sofia Zida on mukana Petolliset-sarjassa. Hänet nähtiin Yökylässä Maria Ve
      Suomalaiset julkkikset
      3
      519
    9. Oletko varma

      Ettei meistä tule mitään?
      Ikävä
      40
      511
    10. Mitä ajattelet

      Meistä nykyään.
      Ikävä
      36
      505
    Aihe