Pidättäytyvä poika

Asha-2005

Mikä mun poikakaveria vaivaa? Oon 13 v. tyttö ja mun poikakaveri on 17 v. Ollaan oltu yhdessä kohta vuosi, mut se ei silti suostu sukupuoliyhteyteen mun kanssa. Sen mukaan en oo ihan vielä tarpeeks vanha, mut en ymmärrä et mikä ongelma mun iän kanssa muka on. Meidän vanhemmat ja kaverit on kuitenkin hyväksynyt meidän suhteen, joten miks se ei ymmärrä et mullakin voi olla haluja.

8

98

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jussitaijokusellainen

      Se, ettet ymmärrä, nimenomaan osoittaa ettet ole tarpeeksi vanha.

    • Pikkuvinkki

      Suojaikäraja kannattaa käydä googlaamassa.

      • Kannattaa tosiaan; se nimittäin ensisijaisesti kieltää yli 18-vuotiaita panemasta alle 16-vuotiaita. Aloituksen tapaus ei siis olisi ongelma.


      • Tietäjätt
        jokutyyppi19 kirjoitti:

        Kannattaa tosiaan; se nimittäin ensisijaisesti kieltää yli 18-vuotiaita panemasta alle 16-vuotiaita. Aloituksen tapaus ei siis olisi ongelma.

        Niin. Tällöin kyseessä olisi lapsiin sekaantuminen tjsp. Suojaikärajan mukaan yli 16-vuotias ei "saa" olla sukupuoliyhteydessä alle 16-vuotiaan kanssa. Tällä suojataan nuoremman osapuolen turvallista henkistä kehitystä.


      • jokutyyppi19 kirjoitti:

        Kannattaa tosiaan; se nimittäin ensisijaisesti kieltää yli 18-vuotiaita panemasta alle 16-vuotiaita. Aloituksen tapaus ei siis olisi ongelma.

        18-vuoden iällä ja suojaikärajalla (16-vuotta) ei ole mitään tekemistä toistensa kanssa!

        Rikoslakiin kirjatun lapsen seksuaalisen hyväksikäytön lähtökohta on se, että sukupuoliyhteys ja muut seksuaaliset teot alle 16-vuotiaan kanssa ovat rikoksia. Tämän lisäksi siellä on rajoitussäännös, jonka nojalla tekoa ei katsota rikokseksi, jos osapuolten iässä JA henkisessä JA ruumiillisessa kypsyydessä ei ole suurta eroa. Noiden kaikkien kolmen edellytyksen on siis täytyttävä rangaistusvastuusta vapautumiseksi!

        Jopa 15-vuotias voi siis syyllistyä toisen 15-vuotiaan hyväksikäyttöön, jos heidän henkisessä ja/tai ruumiillisessa kypsyydessään on tuomioistuimen mielestä liian suuri ero.

        Aloittajalle sanoisin, että poikaystäväsi tekee ihan oikein jos hän kieltäytyy asiasta, joka ei hänestä tunnu oikealta. 4 vuotta on kolmasosa 13-vuotiaan elämästä ja se on aika suuri ikäero. Sen, että onko se liian suuri päättää kuitenkin syyttäjä ja viime kädessä tuomioistuin. Poliisi käynnistäisi tutkinnan varmasti, koska niin on tehtävä jo silloin, kun on syytä epäillä rikosta.


    • mikko16-

      Kunnioitan suuresti poikaystävääsi ! Moni ei malttaisi, Vaikka siinä olisikin suuri kiinnijäämisen riski.

    • LADYGAGA05

      Suojaikäraja on 18v ja 16v. Eli 18v ei saa olla alle 16v kanssa silleen. Ja 16v, jne.... Ymmärettävää vaikka hän onkin vasta 17, että olisitte silleen, mut suojaikärajat....
      Sitä paitsi jokaseisella joka ei halua siinä suhteessa vielä seksiä, on oikeus olla ilman seksiä. Siihen ei saa pakottaa, tms vaikka niin et ole sanonutkaan.
      Ja muutenkin 17v on pikkase erilainen käytökseltään, ajatuksiltaan sekä kooltaan kuin 13v. Ja sä et ole tarpeeks vanha.
      Eli kunnioita hänen mielipidettään, että hän ei vielä halua toistaiseksi kanssasi seksiä viakka kuinka haluaisit. Se, että molemmat ovat valmiita ja kunnioittaa toisen päätöstä on oikein. Se, että sä et ajattele toisen mielipidettä ettei halua ja oot vaa sillee et mikä on ku se ei ymmärrä ja lässytinlää, se on väärin.

    • SexiHirmu

      Olet sakkolihaa

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on loppuelämäsi suunnitelma

      Kaivattuasi kohtaan? Olet päättänyt jotain?
      Ikävä
      91
      1097
    2. Uskaltaisitko vielä

      Lähestyä vai et kaivattuasi?
      Ikävä
      125
      876
    3. Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun

      ...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa
      Ikävä
      103
      835
    4. "Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut

      Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten
      Maailman menoa
      276
      657
    5. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      70
      595
    6. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      73
      573
    7. Lienee aika luopua siitä kaikesta

      mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j
      Ikävä
      64
      562
    8. Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:

      Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap
      Iisalmi
      54
      526
    9. Mitä toivot

      Kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      72
      483
    10. Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen

      Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist
      Ikävä
      33
      483
    Aihe