Pidättäytyvä poika

Asha-2005

Mikä mun poikakaveria vaivaa? Oon 13 v. tyttö ja mun poikakaveri on 17 v. Ollaan oltu yhdessä kohta vuosi, mut se ei silti suostu sukupuoliyhteyteen mun kanssa. Sen mukaan en oo ihan vielä tarpeeks vanha, mut en ymmärrä et mikä ongelma mun iän kanssa muka on. Meidän vanhemmat ja kaverit on kuitenkin hyväksynyt meidän suhteen, joten miks se ei ymmärrä et mullakin voi olla haluja.

8

55

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jussitaijokusellainen

      Se, ettet ymmärrä, nimenomaan osoittaa ettet ole tarpeeksi vanha.

    • Pikkuvinkki

      Suojaikäraja kannattaa käydä googlaamassa.

      • Kannattaa tosiaan; se nimittäin ensisijaisesti kieltää yli 18-vuotiaita panemasta alle 16-vuotiaita. Aloituksen tapaus ei siis olisi ongelma.


      • Tietäjätt
        jokutyyppi19 kirjoitti:

        Kannattaa tosiaan; se nimittäin ensisijaisesti kieltää yli 18-vuotiaita panemasta alle 16-vuotiaita. Aloituksen tapaus ei siis olisi ongelma.

        Niin. Tällöin kyseessä olisi lapsiin sekaantuminen tjsp. Suojaikärajan mukaan yli 16-vuotias ei "saa" olla sukupuoliyhteydessä alle 16-vuotiaan kanssa. Tällä suojataan nuoremman osapuolen turvallista henkistä kehitystä.


      • jokutyyppi19 kirjoitti:

        Kannattaa tosiaan; se nimittäin ensisijaisesti kieltää yli 18-vuotiaita panemasta alle 16-vuotiaita. Aloituksen tapaus ei siis olisi ongelma.

        18-vuoden iällä ja suojaikärajalla (16-vuotta) ei ole mitään tekemistä toistensa kanssa!

        Rikoslakiin kirjatun lapsen seksuaalisen hyväksikäytön lähtökohta on se, että sukupuoliyhteys ja muut seksuaaliset teot alle 16-vuotiaan kanssa ovat rikoksia. Tämän lisäksi siellä on rajoitussäännös, jonka nojalla tekoa ei katsota rikokseksi, jos osapuolten iässä JA henkisessä JA ruumiillisessa kypsyydessä ei ole suurta eroa. Noiden kaikkien kolmen edellytyksen on siis täytyttävä rangaistusvastuusta vapautumiseksi!

        Jopa 15-vuotias voi siis syyllistyä toisen 15-vuotiaan hyväksikäyttöön, jos heidän henkisessä ja/tai ruumiillisessa kypsyydessään on tuomioistuimen mielestä liian suuri ero.

        Aloittajalle sanoisin, että poikaystäväsi tekee ihan oikein jos hän kieltäytyy asiasta, joka ei hänestä tunnu oikealta. 4 vuotta on kolmasosa 13-vuotiaan elämästä ja se on aika suuri ikäero. Sen, että onko se liian suuri päättää kuitenkin syyttäjä ja viime kädessä tuomioistuin. Poliisi käynnistäisi tutkinnan varmasti, koska niin on tehtävä jo silloin, kun on syytä epäillä rikosta.


    • mikko16-

      Kunnioitan suuresti poikaystävääsi ! Moni ei malttaisi, Vaikka siinä olisikin suuri kiinnijäämisen riski.

    • LADYGAGA05

      Suojaikäraja on 18v ja 16v. Eli 18v ei saa olla alle 16v kanssa silleen. Ja 16v, jne.... Ymmärettävää vaikka hän onkin vasta 17, että olisitte silleen, mut suojaikärajat....
      Sitä paitsi jokaseisella joka ei halua siinä suhteessa vielä seksiä, on oikeus olla ilman seksiä. Siihen ei saa pakottaa, tms vaikka niin et ole sanonutkaan.
      Ja muutenkin 17v on pikkase erilainen käytökseltään, ajatuksiltaan sekä kooltaan kuin 13v. Ja sä et ole tarpeeks vanha.
      Eli kunnioita hänen mielipidettään, että hän ei vielä halua toistaiseksi kanssasi seksiä viakka kuinka haluaisit. Se, että molemmat ovat valmiita ja kunnioittaa toisen päätöstä on oikein. Se, että sä et ajattele toisen mielipidettä ettei halua ja oot vaa sillee et mikä on ku se ei ymmärrä ja lässytinlää, se on väärin.

    • SexiHirmu

      Olet sakkolihaa

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Upea peppuisella naisella

      Upea peppuisella naisella on upea peppu.
      Ikävä
      123
      7598
    2. Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta

      Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t
      Tornio ja Haaparanta
      40
      4386
    3. törniöläiset kaaharit haaparannassa

      isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/
      Tornio ja Haaparanta
      37
      3892
    4. Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!

      https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu
      Maailman menoa
      407
      2043
    5. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      73
      1627
    6. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      32
      1487
    7. Upea peppuisella miehellä

      Upea peppuisella miehellä on upea peppu.
      Ikävä
      35
      1478
    8. Hajoaako persut kuten 2017?

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen
      Maailman menoa
      186
      1198
    9. Anteeksi kulta

      En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv
      Ikävä
      12
      1138
    10. Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."

      Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:
      Tv-sarjat
      12
      1063
    Aihe