Tinttaralla morsian hääpuku ostoksilla

Mammamiakaupassa

Satuinpa kerran juhlavaate kauppaan yhtäaikaa kiukuttelevan morsiammen kanssa. Morsian sovitti pukua, jonka oletin hänen jo aiemmin ostaneen. Morsian kiemurteli puku yllään, kuin olisi kirppuja housuissa ollut. Tuntui häämekossa olevat useampi vika, jota ei kuulemma ollut ensimmäisessä sovituksessa. Morsian näytti nuorelta. Hyvin laihalta ja rintoja ei ollut juuri lainkaan. Myyjä oli ystävällinen, yritti saada mekon näyttämään hyvältä. Huomasin kuitenkin, että morsian oli piikikäs ja erittäin epäkohtelijas myyjälle. Vaikutti siltä, että syytti myyjää pukunsa epäsopivuudesta. En meinannut uskoa korviani, kun morsian palasi sovituskoppiin, niin alkoi itkeä. Mietin kovasti, mikä näytelmä tämä nyt on. Kuka tahansa näki, että yli laiha morsian, oli selvästi laihduttanut. Tai osti aiemmin liian ison mekon. Puku oli iso ja sen mallinen, ettei sitä voinut pienentää. Olin utelias tilanteesta ja jäin muka katselemaan juhlamekkoja.
Mietin kovasti, miksi alkaa julkisesti itkemään. Tuli mieleeni oliko morsian edes haluamassa naimisiin. Yleensä ollaan iloisia häistä. Mekko on pieni asia naimisiin menossa. Pidetään yhden kerran päällä. Sormus on itseasiassa tärkeämpi, jää sormeen ainoana asiana häistä.
Minulla on tytär, mutta en voi koskaa edes unissani kuvitella hänen itkevän morsiuspuku liikkeessä tai rähjäävän myyjälle.
Hyvät tavat opetetaan kotona.

0

97

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

        "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
        Maailman menoa
        47
        2192
      2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

        Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
        Maailman menoa
        191
        2009
      3. Onko kivaa jättää

        elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
        Ikävä
        116
        1382
      4. En kerro nimeäsi nainen

        Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
        Ikävä
        71
        1170
      5. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

        Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
        Ikävä
        96
        982
      6. Olet kiva ihminen

        En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
        Ikävä
        73
        929
      7. Auta mua mies

        Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
        Ikävä
        78
        879
      8. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

        Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
        Kaste
        45
        857
      9. Ja tääkin vielä...

        Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/13479
        Ähtäri
        33
        835
      10. Minkälaisen viestin toivoisit saavasi?

        Miehelle.... Helpota vähän.
        Ikävä
        61
        736
      Aihe