Onko täällä muitakin kanan hoidosta ja pidosta innostuneita ihmisiä?? Vastatkaa ,jotta saan tietää etten ole ainoa kanaintoilija.Kertokaa omista kokemuksista kanojen kanssa.Minulla on yksi kanalasta karannut valkoinen kana,kiinan kääpiö koch kukko ja kaksi noin 4 kuukauden vanhaa kääpiö kochia.Valkoinen kana on hautonut melkein joka kevät mutta tänä vuonna meillä on kukko ,joten munista voi kehittyäkin jotain.Kesällä aion tehdä niille 16 neliöiseen huoneeseen pienimuotoisen kanalan.Ulkotarhan kooksi tulee noin 22 neliötä.Kuinka korkea sen pitää olla,jotta kanat eivät lennä sen yli??
kanoista
kanaharrastaja
3420
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Meillä on isa-browneja ja intialaisia kääpiö kanoja. IB:t ei lennä yleensä korkealle, mutta esim. meidän kääpiöt lensi yks päivä mun ylitse ja olen kuitenkin melkein kaks metriä pitkä.
Itse liityin Pikkusiipi nettipalveluun (www.siipi.net > Pikkusiipi > liittyminen).
Se perustettiin runsas vuosi sitten ja keskustelupalstalla on jo yli 3000 viestiä yksinomaan siivekkäistä ystävistämme!! Ei sellaista viestiä ettet siihen saisi vastausta/palautetta/osanottoa. Välillä menee aika lujaa, mutta menköön! Liittyminen maksaa 25e, mutta sen jälkeen on ns. 'taivas auki'.
Kevyet rodut lentävät paremmin kuin raskaat. Myös kääpiöroduissa "pullukat" lentävät melko huonosti verrattuna solakampiin. Meillä verkon korkeus on 180 cm, mutta siitä iso osa tulee vielä yli.
Tuon kokoiseen tarhaan, mitä suunnittelet, voisi saada joten kuten vielä katonkin. Se kannattaa laittaa, jos vain mahdollista. Kanat pysyvät sisällä ja kanahaukat, harakat, ym. ulkona.