Myyjä ei muuta pois

Myyjähaiskahtaa

Ostimme asunnon jonka esitteessä luki vapautumisen kohdalla heti vapaa. Nyt kuitenkin kun tarjous tehtiin ja se hyväksyttiin, välittäjä ilmoitti että myyjä asuu talossa eikä tiedä minne siitä muuttaisi ja vasta nyt etsimään asuntoa eikä oikein vastaile viesteihinkään jotta tietoa vapautumisesta kunnolla tulisi edes välittäjälle. Nyt alkaa haiskahtaa että ei ole kyllä mikään kiire vapauttaa asuntoa vaikka harhaanjohtavasti ilmoitettu että heti on vapaa.

Onko meillä tässä ostajana jotain oikeuksia ja mitä kannattaisi nyt tehdä?

6

677

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ostajanoikeus

      Soita heti 112!

    • Anonyymi

      No mitä teillä lukee hallintaoikeuden siirrosta tarjouksessa? Siihen kannattaa määritellä deadline vapautumiselle ja tuntuva sakko sopimusrikosta. Jos ei ole määritelty niin aika heikoilla olette.

    • Anonyymi

      Ottakaa selvää voitteko muuttaa vaikka ex omistaja asuu siellä. Savustatte tyypin ulos sieltä.

    • Olihan tehdyissä papereissa sakkopykälä, jos asunto ei ole vapaa sovittuna päivänä?

      Omasa vika kaupassa oli 2000 e 200 e jokaiselta alkavalta viikolta. Ei joku tollanen ole vakio välittäjäkaupoissa?

    • Anonyymi

      Eikö tällaisessa tapauksessa jokin vastuu ole myös välittäjällä vaikka sakkomaksua ei olisikaan erikseen määritelty?
      HÄN on ilmoittanut, että heti vapaa eikä esim. sopimuksen mukaan.

      Verrattavissa siihen, että on pimittänyt oleellisia asioita asunnosta.

      • Välittäjä ilmoittaa sen mukaan mitä myyjä on toimeksiantosopimuksessa allekirjoituksellaan vahvistanut, eli välittäjällä ei ole vapautumisen suhteen vastuuta.

        Aloittajan viestinon niin sekava, että siihen on käytännössä mahdoton vastata!

        Ensin on asunto ostettu (= allekirjoitettu kauppakirja), mutta sitten onkin seuraavaksi tehty ostotarjous, joka on hyväksytty. Näiden kahden asian välillä on asiassa iso ero.

        Kauppakirjaan on kirjattu sanktio vaapautumisen suhteen, jonka tulee olla riittävän suuri kattamaan ostajan tilapäismajoitus ostetun asunnon vapautumiseen saakka. Myyjän oikeus hallita asuntoa päättyy myös kauppakirjassa määriteltynä olevana ajakohtana, jonka jälkeen ostajalla on oikeus hakea käräoikeudelta häätöä.

        Mikäli kyseessä onkin asunto-osake, josta on hyväksytty ostotarjous, niin myyjän vastuu rajautuukin kaupasta kieltäytymisestä kirjattuun sanktioon, eli lähtökohtaisesti vakikorvaukseen tai tarjouksen tekijän maksaman käsirahan määrään (jonka lisäksi maksettu käsiraha tietenkin palautuu tarjouksen tekijälle), vakiokorvauksen ja käsirahan enimmäismäärä on molemmissa 4 % kauppahinnasta.

        Aloittaja kirjoittaa kuitenkin talosta, jonka voi yleensä olettaa olevan kiinteistö. Silloin kirjallsella ostotarjouksella voi pyyhkiä pyllyänsä ellei sitä ole tehty määrämuodossa, eli kaupanvahvistaja on sen vahvistanut tai on tehty sähköinen esisopimus maanmittaulaitoksen sähköisessä kiinteistönvaihdantajärjestelmässä. Muutaman satasen tarjouksen tekijä käytännössä voi maakaaren mukaan saada myyjältä vaikka tarjousta ei olisikaan tehty määrämuodossa, edellyttää tosin todellisten kaupan peruuntumisesta syntyneiden kulujen todistamisen.

        Voihan se talo olla siirrettävällä vuokraoikeudellakin sijaitseva omakotitalo. Silloin kirjallinen ja hyväksytty ostotarjous onkin sitova ja siihen kirjatun sopimussakon määrää ei ole rajoitettu, tosin sen pitää kuitenkin olla kohtuullinen.

        P.S. Myy itse ja säästä rahaa, on helppoa ja välittäjät vain vetävät välistä......


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      89
      3814
    2. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      25
      2146
    3. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      200
      2062
    4. Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia

      Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell
      Maailman menoa
      87
      1634
    5. PoIiisi jahtasi mopopojan hengiltä

      Toivottavasti on   s  i  n  i  v  u  o  k  k  o    nyt ylpeä itsestään, kun ajatti teinin päin lyhtypylvästä. https://w
      Maailman menoa
      350
      1516
    6. Varoitus kyläläisille Suomussalmella

      Paikkakunnalla on ilmennyt huolestuttavaa toimintaa jossa kaksi aikuista miestä ( Dimitri ja Teemu ) on syyllistynyt nuo
      Suomussalmi
      16
      1193
    7. Emme voi elää velaksi, sanoi Riikka

      Valtionvelan odotetaan nousevan 86,3 prosenttiin bruttokansantuotteesta vielä kuluvan vuoden aikana. https://www.iltale
      Perussuomalaiset
      91
      1187
    8. Sinä eräs, pyydän......

      AUTA mua ole kiltti. Ei mun takia vaan.... Miten saan sut kiinni?
      Ikävä
      93
      1130
    9. Et halua kohdata niitä tunteita ja asioita, joita minä herätän sisälläsi

      Vastustelet. Yrität esittää, että kaikki on hyvin. Leikit perhettä.
      Tunteet
      32
      995
    10. Miksi epäilit kaivattusi kiinnostuneen

      Juuri sinusta? Mihin piirteisiin hän aikanaan saattoi sinussa ihastua? Olivatko ne yhtään samoja asioita joihin itse iha
      Ikävä
      72
      926
    Aihe