Hei!
Kysyn ystäväni puolesta neuvoa, joka on oppisopimuksessa paikassa, mikä kohtelee häntä kuin tiskirättiä. Työpaikka järjestää hänelle pari kertaa kuukaudessa nimellistä koulutusta mutta muuten häntä ei valmenneta tai kouluteta alaan liittyviin työtehtäviin, vaikka hän kuinka pyytäisi. Hän on ollut jo toista vuotta siellä oppisopimuksessa.
Kaiken lisäksi, oppisopimuspaikassa olevat ulkomaalaiset vakituiset työntekijät ahdistelevat häntä seksuaalisesti verbaalisesti, joka päivä. Kommentoivat persettä, tissejä ja kaikkea muuta täysin kohtuutonta, johon johto ei kiinnitä huomiota.
Mihin tälläisessä tilanteessa kuuluisi valittaa? Ystäväni ei uskalla valittaa johdolle, koska heitä ei kiinnosta. Lisäksi hänellä ei ole varaa saada potkuja tällä hetkellä.
Laki oppisopimuksesta (https://www.finlex.fi/fi/laki/alkup/1992/19921605) sanoo, että paikallishallintoviranomainen vastaa näistä asioista. Kuitenkin, kun yritin soittaa kunnan palvelunumeroon, he eivät edes olleet koskaan kuullutkaan paikallishallintoviranomaisesta eivätkä osanneet tienneet yhtään mikä se on.
Hyväksikäyttöä ja seksuaalista ahdistelua
Nöyryytetty
0
98
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Turussa Varissuolla bussikuski ajoi lapsen yli lapsi kuoli
Poliisi " Epäilee " kuskia törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta ja törkeästä kuolemantuottamuksesta.3762376IS: Väitöstutkimus - Pyöräilybuumi oli pelkkä kupla!
Pyöräilybuumista paljastui karu totuus Väitöstutkimuksen mukaan suuri suomalainen pyöräilyrenessanssi olikin vain pelkk631839- 1541423
Martina Aitolehden Victoria-tytär, 16, tietää riskit - Teki silti yllättävän päätöksen
Victoria Eerikäinen on Martina Aitolehden ja Esko Eerikäisen tytär. Hän on yksi Nepot-sarjan tähdistä. Sarjan kuvausten131236Apostolit kastoivat eri tavalla kuin kirkko
Raamatussa on kaksi ristiriitaista kastekaavaa. Toinen ei voi olla oikea. Kumpi on alkuperäinen? "Menkää siis ja tehkää5021201Vastuunkantoa
Nyt kun Ähtäri on historiansa pahimmassa kriisissä, päättäjä luikkii perunakellariin: "Eronpyyntö kaupunginvaltuuston pu48925- 90874
- 71832
- 28813
Ruohonpolttoa Suomussalmella
Poikaporukka oli kuullut että ruohonpoltto on muotia, joten Kirkkopuistossa oli tekoruohoa poltettu. Ketkä liene asialla43805