Aikoinaan kirjoittelin paljonkin futiksesta ja jääkiekosta eri foorumeille, sittemmin vähemmän. Mutta tänään työssäni jouduin taas pitkästä aikaa kirjoittamaan suomalaisesta urheilusta, ja vaikka meillä on paljon menestyneitä yksilöitä - joukkueet eivät oikein enää nykyään pärjää, miksi?
Muutamassa keskustelussa olen tarjonnut syyksi sitä, ettei suomalaisen ole pakko pelata futista, mutta ei se kuulemma syy ole - mutta jos katsotaan ns. tähtipelaajia, useimmalla heistä (siis ulkomailla) jalkapallo on ollut ainoa vaihtoehto pois kurjuudesta ja köyhyydestä - siis paljon pahemmasta köyhyydestä, kuin sosiaaliturvatussa Suomessa olisi edes mahdollista .
Minun teoriani on, että yksi syy tähän menestyksen puuttumiseen on nimenomaan tuo, että pelaajat ovat kyllä hyviä, mutta heiltä puuttuu se nuoruudessa hankittu kovuus, jolla on noustu sieltä "katuojasta". Kovuus lahjakkuus harjoittelu ja voittamisen tahto alusta alkaen muokkaa pelaajista tähtiä, jos joku osa-alue ei toimi, ei pelaajasta tule maailmanluokan tähteä, kenties vain "ihan ok" pelaaja maajoukkueeseen.
Näistä asioista puhutaan ja kirjoitellaan myös meidän kahdella sivustollakin eli urheiluun liittyvällä https://www.sportting.fi sivustolla ja enemmän harrastuksista kirjoittavalla https://www.harrasta.net sivustolla - mutta välillä pitää käydä täälläkin tuulettamassa ajatuksia ja saamassa kommentteja.
Joten miten on, miksi suomalaiset potkupallojoukkueen eivät pärjää?
Suomen maajoukkue ei koskaan voita isoa turnausta?
3
104
Vastaukset
- ESPOOOOO
Kyllä suomi pärjää joukkue urheilussa, eilen yhdysvallat melkein hävisi naisten jääkiekossa. Taisivat vain olla kolmannessa erässä kahvilla ja jenkit voitti 2-6 SUOMI-USA (1-1, 1-0, 0-5)
- Anonyymi
Kielletään jääkiekko Suomessa niin johan alkaa jalkapalloon virtaamaan porukkaa. :) Ehkä meidän pitäisi olla edes n.10 miljoonan asukkaan maa kuten Ruotsi, niin päästäisiin askel eteen päin. Tosin eihän niilläkään käsittääkseni nyt kauhean hyvin mene futiksessa. No koripallossa ja lentopallossa ollaan heitä edellä. Tietysti pesäpallossakin.
Minkähän takia Suomi ei ole tai oo osannut markkinoida pesäpalloaan länsinaapuriin? Tai ehkei niitä vaan kiinnosta. Mitä vielä Ruotsin palloilumenestykseen tulee, niin mihin katosi Ruotsin tennis ja pingismenestys?
Väittäisin, että asukaslukuun suhteutettuna olemme aika hyvällä tasolla kuitenkin. Missä muussa 5,5 miljoonan asukkaan maassa olisi enempää jalkapallo-lahjakkuuksia? Teemu Pukista on tulossa kovaa vauhtia "seuraava Litmanen". Norwich nousee näillä näkymin Valioliigaan. - Anonyymi
jos suomessa olisi panostettu jalkapalloon samalla tavoin kuin muissa maissa , esim Ruotsissa niin voisimme olla hyvinkin korkealla futiksessa. Nyt on muilla annettu etumatkaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Päivän Sanna: Nvidia sijoittaa miljardi dollaria Nokian osakkeisiin
Nvidia merkitsee osakkeet 6,01 Yhdysvaltain dollarin osakekohtaisella merkintähinnalla tavanomaisten toteutumisehtojen t475306Palkansaajilta kupattiin 27,5 mrd euroa työeläkkeisiin
Jo pelkän himmelin toimintakulut olivat 400 miljoonaa euroa, jolla olisi mukavasti tuottanut myös sote-palveluja hyvinvo763203Suomessa Pohjoismaiden tyhmimmät demarit......aijaijai..
Lasse Lehtinen sanoo suoraan, että Ruotsissa on fiksummat demarit kuin Suomessa. Ja Tampereella fiksummat demut kuin Hel203048HS: persujen v. 2015 turvapaikanhakijoista alle puolet töissä
Aikuisina Suomeen tulleista ja myönteisen päätöksen saaneista vain 42 prosenttia oli vuonna 2023 töissä, vaikka he ovat1432901Lehtinen: "Oli demareidenkin onni, että valkoiset voittivat sodan 1918"
Lasse Lehtisen mukaan vasemmalla on radiohiljaisuus hänen uutuuskirjastaan, "Läheltä piti. Kansakunnan hurjat hetket" L312173Nepotismi jytkyttää porvaristossa
Taas uutisoidaan, että useampi perussuomalainen kansanedustaja on palkannut oman perheenjäsenensä eduskunta-avustajaksi461739Martina Aitolehti podcastissa: Ero
Martina Aitolehti podcastissa: Ero Martina Aitolehti kertoi BFF-podcastin https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/6962281649Persut muuten hyväksyvät 2 + 8 mrd. euron maatalous- ja yritystuet
Vaikka molemmat tukimuodot tiedetään haitallisiksi, koska ovat käytännössä pelkkää säilyttävää tukea, eivätkä kannusta k911615Kaikki ovat syntisiä!!!
Näin täällä koko ajan vakuutellaan uskovaisten toimesta. Myös Päivi Räsänen on toistanut tätä samaa matraa jatkuvasti. N4151369Persut palkkaavat verorahoilla
avustajikseen lapsiaan ja naisystäviään. Juuso on palkannut avustajakseen oman poikansa. Hänen koulutustaustastaan ei2591298