Sain kuulla, että huonolla maineella rakentanut Sisco Tec tai Sisco Oyj olisi myyty konkurssiin asettamisen jälkeen Permiso Oyj:lle (Lauri Ylösen Alvardag), toivottavasti hoitavat Siscon sotkut kuntoon, vaikka pelkään, että kyseessä on taas uusi juonenkäänne Siscon epämääräisessä toiminnassa. Kannattaa googlailla Siscoon liittyvät epäkohdat ennenkuin luottaa mihinkään mikä liittyy Sisco Teciin tai konserniin ylipäänsä.
Permiso Oyj on vanha Sisco Tec
39
7952
Vastaukset
- jatkuukoralli
Permison facebook-sivuilla eräs on kommentoinut:
Permison edustajiin on täysin mahdoton saada yhteyttä kun sähköposteihin ja yhteydenottopyyntöihin ei vastata. Myöskään yhtiö ei tunnu ottavan millään tavalla vastuuta kohteiden rakennusvirheistä saati keskeneräisistä projekteista. En suosittele!!- Konkassaon
Samaa mieltä yhteydenotoista. Mitenkään ei saa kiinni. Laskut jättävät maksamatta.Rakennusvirheitä syntyy kun töitä tehdään tahallaan väärin. Pieni epäillys on että Permison on konkurssissa. Tai jos ei tänään ole niin takuulla tämän vuoden aikana. En suosittele ostamaan mitään asuntoa kyseiseltä yritykseltä enkä tekemään mitään työtä heille!
- Anonyymi
Olen harkinnut tässä Permiso oyj.n asuntoa. Onko täällä ketään kenellä olisi laittaa faktaa pöytään. Aiemmat olettamukset jääköön huomioimatta. Sen verran oon tutkinut että ei ole Lisco tec ja Permiso oyj sama yritys. Oon hieman hämillään tästä kuitenkin. Onko samat työntekijät kuin siscolla.
- Anonyymi
Älä vaan osta Permisolta mitään. Tämä on faktaa. Ystäväni ostivat heiltä asunnon joka oli juuri valmistunut. Tämän jälkeen kun kaupat oli tehty he katosivat jäljettömiin. Eivät vastaa puheluihin, eivätkä viesteihin. Kaikki rakennusvirheet korjaamatta ja asuntojen julkisivutyöt ja pihapiiri jätetty tekemättä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Älä vaan osta Permisolta mitään. Tämä on faktaa. Ystäväni ostivat heiltä asunnon joka oli juuri valmistunut. Tämän jälkeen kun kaupat oli tehty he katosivat jäljettömiin. Eivät vastaa puheluihin, eivätkä viesteihin. Kaikki rakennusvirheet korjaamatta ja asuntojen julkisivutyöt ja pihapiiri jätetty tekemättä.
Älkää sekoittako asioita. Talot on rakentanut Sisco Oy ja Permiso taas osti ko. Siscon Oy:n. Kaupan jälkeen on tullut esiin asioita, joiden takia Permiso on vaatinut kaupan purkua.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Älkää sekoittako asioita. Talot on rakentanut Sisco Oy ja Permiso taas osti ko. Siscon Oy:n. Kaupan jälkeen on tullut esiin asioita, joiden takia Permiso on vaatinut kaupan purkua.
EI toki kannata sekoittaa... samat ihmiset jotka ovat työskennelleet siscolla päättävässä asemassa omistavat permison. Joten ihan omia sotkujaan saavat siivota
- Anonyymi
Katsokaa Mot tv. ohjelma Sisco Oy ja varottava tätä toimijaa ja kaikkia mitä siihen liittyy.
- Anonyymi
Kertokaahan talonomistajat onko meno muuttunut Permison ostettua Siscon toiminnot?
- Anonyymi
Ei ole muuttunut päin vastoin. Meno vain pahentunut eikä heitä saa edelleenkään kiinni
- Anonyymi
Sen oloista sensuuria täällä, että. Tässä faktaa: Sisco Asunnot on asetettu konkurssiin. Kymmenkunta yhtiötä selvittää asianajajan toimesta näiden vastuussa olevien firmojen vastuiden siirtoja. Entiset työntekijät hakevat palkkojaan palkkaturvasta. On myös huhuja Siscon ja Permison kauppojen mahdollisesta purusta, jolloin myös suurehko Sentica on vastuussa useista laiminlyönneistä. Ja korostan, ettei kökkö ole vielä edes osunut tuulettimeen.
- Anonyymi
Mitenhän noiden keskeneräsille työmaille käy? Ja miten käy niille jotka ovat laittaneet rahansa kiinni keskeneräisiin taloihin?
Onkohan noita työmaita paljonkin kesken? - Anonyymi
Nooh miten siinä sitten käy....jos rs10 ja rs2 vakuudet on vapautettu niin ainakin keskeneräiset työt siinä tilanteessa, että on loppukatselmus vielä edessä ja lupa menossa umpeen tulevat osakkaiden kontolle. Näissä on tietenkin myös suorituskyvyttömyysvakuus konkurssin varalle, mutta näyttötaakka on yhtiöillä.
- Anonyymi
Olin työntekijä. En saanut rahaa. Onko joku muu?
- Anonyymi
meillä siscon asunnossa ovet asennettu vinoon, eivät toimi ja kahvat hajoaa sen takia.
- Anonyymi
Permiso purkaa kaupat Siscosta.
- Anonyymi
Lähde?
- Anonyymi
Lähde: kossupullo
- Anonyymi
permison kotisivuilta voi lukea faktat heidän omasta "statementista". jatkavat porvoon kohteen loppuun ja sitten häipyvät kuviosta :D
- Anonyymi
Onkos kellän tietoa mikä on perusteet aika radikaalille liikkeelle kuin purkaa kauppa. Pakko olla että löytynyt jotain muita yllätyksiä kuin että asuntoja rakenneltu mitein sattuu, tämän varmasti ostaja tiesi.
Eli taustalla on jotain muuta, missäköhän vaiheessa joku median edustaja kiinostuu. Eikös Sentican taustalla ole 100% julkista rahaa jota sijoittavat, joloin asia olisi myös aika julkinen?- Anonyymi
Aika painavat syyt saa olla, että kauppa perutaan. Oliko laadussa kenties jotain vikaa. Ei pitäisi olla.
Tän päivän iltasanomissa on juttu Omeran konkurssista ja sen keskeneräisistä asunnoista.
- Anonyymi
Kauppa peruttiin ilmeisesti vedonlyönnin seurauksena. Saunassa olivat kaljotelleet ja oli lyöty vetoa lätkän mm voittajasta. Kukaan ei uskonut Suomen voittoon joten huppelissa lupasivat purkaa kaupan mikäli Suomi voittaa kultaa. Niinhän siinä sit kävi. Mörön syytä siis tämäkin.
- Anonyymi
En suosittele edes harkitsemaan mitään Permiso oy:n kohteita. Sen verran aliurakkana olen tehnyt ja ihmetellyt miten joku kehtaa myydä niin ala-arvoista rakentamista. Työntekijät alipalkalla ilman lisijä ja sairaslomalla olet aina palkatta, suunnittelu työmaista jopa olematonta, työturvallisuus olematonta, työmailla pyörii ties mitä piipertäjää kenestä ketään ei tiedä mitään, ei mitään vastuunkantoa.... asioita voisi luetella loputtomiin. Ja niin samat kieroilijat mitä Siscolla. Alvardag, Permison ja Sisco kaikkien takana suurinpiirtein samat pääjehut, ja suoraan voin sanoa ettei pk seudulta kovin helposti paskempaa rakennusurakoitsijaa löydä.
- Anonyymi
Oletko tehnyt Permison muitakin kohteita kuin Siscolta kesken jääneitä työmaita?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Oletko tehnyt Permison muitakin kohteita kuin Siscolta kesken jääneitä työmaita?
Valitettavasti, ja muutaman kanssa pidetään viellä yhteyttä jotka sen kiertävän tivolin kanssa pyörivät pitkin pk seutua.
- Anonyymi
moro niille vuokra takuille varmaan saa sanoa heipat.onko kellään niistä tietoa kenen taskussa ne on?
- Anonyymi
Sisco oyj hengissä taas. YTJ lähteenä. Kari Järveläinen nimetty viime kuussa uudeksi toimariksi.
- Anonyymi
siellä on samat omistus pohjat
- Anonyymi
Sisco konkurssissa!
- Anonyymi
Mitä, The Rasmuksen Laurin suunnitteluyhtiö lähti pelastamaan yhtlötä.
- Anonyymi
Koska tämä jäätävä helvetti ohjelma tulee.
https://yle.fi/aihe/artikkeli/2019/09/13/alexandran-uuden-vuokra-asunnon-jaatava-helvetti-lattialla-tiskiallas-ja - Anonyymi
Sisco Sisco tahdon jäädä
- Anonyymi
Ei kannata kaikkia huhuja uskoa
- Anonyymi
Onko tämä hyvä?
- Anonyymi
Miksi tuollaisia tutkit?
- Anonyymi
Ei kiinnosta v*ttuakaan, YLE.
- Anonyymi
Itkettääkö jo kun sotkeuduitte siscon rakentamiin murjuihin?
- Anonyymi
Piiri pieni pyörii ja sama heppu häärii nyt Cebbie Oyn riveissä uudella nimellä...
Ketjusta on poistettu 18 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen vaalilupaus oli euron bensa
Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.922137Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin
Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n422105Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin
Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi501845Topi osti Askon
Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan751370- 861261
Kastaa ja upottaa on eri sanat
Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan2191141Uskomatonta touhua!
Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki311070Oliko se oikeasti epäselvää
sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men561013- 67946
Miksi eduskuntatalon portaille sytyttään tänään 8 645 kynttilää?
Oikeus elämään ry järjestää lauantaina 21.3.2026 tapahtuman, jossa Eduskuntatalon portaille sytytetään 8 645 kynttilää.284906