Minulla on Exceltaulukko jossa on kahdella sarakkeella (A ja B) X rivimäärä tietoa
Nyt pitäisi saada lisättyä joka rivin jälkeen tyhjä rivi ja siirtää B-sarakkeella oleva tieto lisätylle riville omaan sarakkeeseensa esimerkin tapaan:
Nykytila: Tieto A | Tieto B
Haluttu tila: Tieto A |
| Tieto B
Nyt tarviis looppia rivinlisäykseen
6
224
Vastaukset
- Looppi
Tarkennus tuohon esimerkkiin.
Tarkoitus olisi siis niin, että Tieto A jää sarakkeeseen A ja Tieto B uudelle riville sarakkeeseen B.
Tuo tekstieditori muokkasi lähetyksen jälkeen esimerkin pilalle. :( - lajittelija
Onnistuisiko näin?
- Lisää A-sarakkeen vasemmalle puolelle uusi sarake
- nyt tyhjään A1=1 ja A2=3 ja vedä sarja alas asti (1,3,5,7 jne...)
- ja taas C-sarakkeen vasemmalle puolelle uusi tyhjä sarake
- tyhjään C1=2 ja C2=4, vedä sarja alas (2,4,6,8 jne...)
- valitse nyt C ja D sarakkeen solut ja siirrä me A-B sarakkeiden jatkoksi
- lajittele nyt A-sarakkeen mukaan nousevaan järjestykseen
- poista A-sarake ja jäljelle jää vain nyt yhdistetty vanhan A ja B-sarakkeiden yhdistelmä - Lajittelija
Jaa, ei se sitten onnistukkaan noin. Oli tullut uutta tietoa välillä.
- Tämmöinen
Kokeile tätä. Jospa se nyt pidemmällä saatteella läpäisisi Suomi24 seulan.
https://pastebin.com/a3ft3tHB - Looppi
Kiitos
Tuota sovelsin. Ja homma toimi kuin muinoinen junan vessa.
Tuo tekstieditori todella teki tepposet, kun yritin osoitttaa, että uudelle riville B-sarakkeeseen tulisi tuo Tieto B.
Nimimerkki Tämmöisen koodi on uskollisesti sen rikki menneen esimerkin mukainen. Mutta sen verran osaan koodia tulkita, että yhtä merkkiä muuttamalla sain sen toimimaan haluamallani tavalla.
Kiitos Tämmöiselle ja yhteisölle. - Kundepuu
Ilman luuppailu ja rivimäärän kasvaessa tehokkuus kasvaa ;-)
https://pastebin.com/eRfQ5V6f
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa
Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p1138085Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa
Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su4097283Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"
Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite804554Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)
Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill294299Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?
Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-22953Mikä on suurin luonne- eroavuus sinussa
Ja kaivatussasi? Vaikuttaako se huonoon vai hyvään suuntaan siinä, että teistä voisi tulla jotain?2032709- 1082486
Kenen haluaisit voittavan Amazing Racen: Tuomas ja Esko, Millu ja Karoliina vai Maria ja Vilma?
Amazing Race Suomi huipentuu lauantaina finaaliin. Jäljellä on kolme paria ja tiedossa on tehtäviä, jotka järkyttävät os332465Gallup: Katsotko Salkkareita tai oletko katsonut?
Salatut elämät on suomalaisten suosikkisarja vuosikymmenestä toiseen. Salkkareiden parissa viettää aikaa sukupolvet laps202125Amazing Race Tomas rehellisenä Esko-appiukon, 63, tilasta: "Sairastelut ja..."
Tomas Grekov ja Esko Rotola-Pukkila ovat mukana Amazing Race Suomi -kisassa. Ja nyt vuorossa on finaali. Hankaluuksia m11997