Epsonin huippukallis huolto

epsonisti

Epson photo tulostimeni ilmoitti, että mustetyyny on käyttöikänsä lopussa. Uteliaisuuttani kyselin Epsonilta, mitä maksaa huolto. Ystävällisesti ilmoittivat, että se maksaa 193,69 euroa. Olettaisin, että postikulut vielä lisäksi. Samanlainen täysin uusi tulostin näkyy nyt maksavan 103,40 euroa lähetyskuluineen.

9

1951

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kulutustavarSelviiSuodat

      https://keskustelu.suomi24.fi/t/15606446/sahkohammasharjan-lataus
      Suosittelen lukee vaikka ei tulostimista puhuta.

      EU pykälä toivottavasti muuttaa tälläisen toiminnan. Tällä hetkellä selviää ainoastaan kulutustavaran myyjät. selviytymisharha.

      Voittoa saadaan enemmän kun voidaan myydä uusi laite eikä korjata. Voittoa saadaan kun kilpailua ei ole ja voidaan itse määrittää hinnat ilman kattoa. Saadaan ihmiset kuluttamaan enemmän kun vanha laite ei saa musteita. Tehdään uudet pienillä muutoksilla ja estoilla jotta parin vuoden päästä voi lakkauttaa musteiden ja korjausten myymisen. Jolloin asiakkaan pitää heittää vanha ja ostaa uudet välineet.

      Brother ja joku toinen merkki on nykyajan huonoista tulostimien valmistajista parhaimpia. Voisi olla paljon parempia mutta kuluttajilla ei ole vaihtoehtoja kuin valita paholaisista se vähiten paha. EU pykälä muuttanee. Huomiota ja näkyvyyttä sille. Muuten verorahoilla maksetaan valmistajien jätteiden hoito. Kapitalismiä työntekijöille ja sosialismia yhtiöille. Valtio ei myöskään saa lihottaa itseään sosialismillä ja ajaa muille kapitalismiä.

      Siirtyisin yhä enemmän sähköiseen ja jättää tulostin aiat menneisyyteen. Opeta ihmisiä käyttää älypuhelimia asioiden hoitoon.

    • Tsuumikosh

      Olen joskus ihmetellyt, mikä niissä mustelitkuissa maksaa niin taivaallisen paljon. Muutama millilitran tippa pienessä askissa. Muodostuu valtavan suuri litrahinta jollekin mönjälle! - Kannattaisiko mieluummin valmistaa itse tulostin, joka toimii vaikka kuralla tai tervalla...

      Voisiko mustepatruunoihin valutella litkut jostain muualta, esim. tussikynistä, ja näin säästää miljoonia?

    • Trolli. Pitää printata noin tuhannella eurolla, että tuo laskuri menee umpeen.

      • epsonisti

        Ei ole trolli. Eikä tartte pistää edes satasia musteisiin. Kaikki musteet olen tilannut Saksasta tai Englannista. Maksavat lähetyskuluineen noin euron mustekasetti. Kun on halpaa, tulee tulostettua liikaa. Tuo uuden hinta olikin näköjään alviton, mutta silti ei tuossa mitään järkeä ole.


      • Tsuumikosh
        epsonisti kirjoitti:

        Ei ole trolli. Eikä tartte pistää edes satasia musteisiin. Kaikki musteet olen tilannut Saksasta tai Englannista. Maksavat lähetyskuluineen noin euron mustekasetti. Kun on halpaa, tulee tulostettua liikaa. Tuo uuden hinta olikin näköjään alviton, mutta silti ei tuossa mitään järkeä ole.

        Marketissa katselin hintoja. 11 millilitran mustepakkaus tulostimeen, hinta noin 22 euroa. Siitä voidaan laskea litrahinnaksi 2000 euroa.

        Spray-maalipurkeissa 400 millilitraa, hinta noin neljä euroa. Siitä voidaan laskea litrahinnaksi 10 euroa.


      • Tsuumikosh

        "Trolli. Pitää printata noin tuhannella eurolla, että tuo laskuri menee umpeen. "

        Eiköhän tämä Okaro ole itse jonkinlainen nimittelijä-trolli. Kysymyksessäni ei ollut mitään trollaamista sinällään, vaikka olikin ehkä tiettyä huumoria. Yrityksissä jauhetaan kopiokoneilla suuret määrät tulosteita. Periaatteessa joku intialainen yritys saattaisi keksiä vaikka biokaasulla, lehmänpierulla toimivan tulostimen, jonka musteissa käytetään vaikkapa sitä lehmän lantaa. Onhan siitä tehty talojakin.

        Suomessa äskettäin luin uutisen, että biokaasua on alettu jakaa jakelupisteistä, kaasulla toimiviin autoihin. Eikö tuollainen ole vaarallista, jos vaikka kolarissa kaasu voisi räjähtää. Mutta bensaakin voisi luulla vaaralliseksi.


      • eriwehkeet

        Yrityksissä tulostetaankin lasereilla, eikä lutrata minkään musteiden kanssa. Lasereiden kuvarummut/ hukkavärisäiliöt uusitaan tarvittaessa.


      • Tsuumikosh kirjoitti:

        "Trolli. Pitää printata noin tuhannella eurolla, että tuo laskuri menee umpeen. "

        Eiköhän tämä Okaro ole itse jonkinlainen nimittelijä-trolli. Kysymyksessäni ei ollut mitään trollaamista sinällään, vaikka olikin ehkä tiettyä huumoria. Yrityksissä jauhetaan kopiokoneilla suuret määrät tulosteita. Periaatteessa joku intialainen yritys saattaisi keksiä vaikka biokaasulla, lehmänpierulla toimivan tulostimen, jonka musteissa käytetään vaikkapa sitä lehmän lantaa. Onhan siitä tehty talojakin.

        Suomessa äskettäin luin uutisen, että biokaasua on alettu jakaa jakelupisteistä, kaasulla toimiviin autoihin. Eikö tuollainen ole vaarallista, jos vaikka kolarissa kaasu voisi räjähtää. Mutta bensaakin voisi luulla vaaralliseksi.

        Tuollainen halpa mustesuihku ei ole yrityskäyttöön.


    • Anonyymi

      Olen kokeillut mustepatruunoiden uudelleentäyttöäkin mutta ei niistä pitkää iloa ollut, tulostuslaatu ei vastannut alkuperäistä ja kun nämä uudelleentäytetyt jäivät seisomaan muovilaatikkoonsa niin olivat saakeli vuotaneet musteet ulos jostain välistä!

      On täysin turhaa syytellä kuluttajia ympäristön pilaamisesta ja "turhasta kulutuksesta" kun juurisyy on valmistajien kieroilussa ja kohtuuttomassa hinnoittelussa.

      Yritysten toiminta-ajatus, maksimoida voitto omistajille, pitäisi tehdä laittomaksi koska se johtaa kuluttajille ja ympäristölle vahingolliseen toimintaan! Siitä kärsii myös työntekijät koska omistajien voittojen maksimointi on pois työntekijöiden palkoista ja muista eduista. Aina kun on työntekijöiden palkankorotuksista puhe niin AINA on mukamas huonot ajat että ei voida korottaa mutta toisella naamalla samaan aikaan on varaa maksaa osinkoja entistäkin enemmän!!! Tämä on RIKOLLISTA TOIMINTAA, vähintäänkin PETOS!!

      Yritysten ensisijainen tavoite tulisi olla toimia niin että valitsemallaan toimialalla asiakkaan etu on etusijalla eikä omistajien voittojen maksimointi asiakkaiden ja oikeastaan kaikkien muidenkin kustannuksella!

    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      534
      9017
    2. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      161
      6200
    3. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      376
      5263
    4. Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa

      SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli
      Perussuomalaiset
      66
      4759
    5. Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta

      Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s
      Maailman menoa
      100
      4381
    6. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      166
      4063
    7. SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat

      Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha
      Maailman menoa
      185
      3962
    8. Sinun ja kaivatun nimikirjaimet

      Mitkä ne on ? Meillä H❤️M 👩‍❤️‍👩
      Ikävä
      93
      1926
    9. Onko sinulla ja kaivatulla

      joku yhteinen tärkeä paikka?
      Ikävä
      106
      1450
    10. sä oot ehkä

      maailman omituisin tyyppi
      Ikävä
      47
      989
    Aihe