Epsonin huippukallis huolto

epsonisti

Epson photo tulostimeni ilmoitti, että mustetyyny on käyttöikänsä lopussa. Uteliaisuuttani kyselin Epsonilta, mitä maksaa huolto. Ystävällisesti ilmoittivat, että se maksaa 193,69 euroa. Olettaisin, että postikulut vielä lisäksi. Samanlainen täysin uusi tulostin näkyy nyt maksavan 103,40 euroa lähetyskuluineen.

9

1973

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kulutustavarSelviiSuodat

      https://keskustelu.suomi24.fi/t/15606446/sahkohammasharjan-lataus
      Suosittelen lukee vaikka ei tulostimista puhuta.

      EU pykälä toivottavasti muuttaa tälläisen toiminnan. Tällä hetkellä selviää ainoastaan kulutustavaran myyjät. selviytymisharha.

      Voittoa saadaan enemmän kun voidaan myydä uusi laite eikä korjata. Voittoa saadaan kun kilpailua ei ole ja voidaan itse määrittää hinnat ilman kattoa. Saadaan ihmiset kuluttamaan enemmän kun vanha laite ei saa musteita. Tehdään uudet pienillä muutoksilla ja estoilla jotta parin vuoden päästä voi lakkauttaa musteiden ja korjausten myymisen. Jolloin asiakkaan pitää heittää vanha ja ostaa uudet välineet.

      Brother ja joku toinen merkki on nykyajan huonoista tulostimien valmistajista parhaimpia. Voisi olla paljon parempia mutta kuluttajilla ei ole vaihtoehtoja kuin valita paholaisista se vähiten paha. EU pykälä muuttanee. Huomiota ja näkyvyyttä sille. Muuten verorahoilla maksetaan valmistajien jätteiden hoito. Kapitalismiä työntekijöille ja sosialismia yhtiöille. Valtio ei myöskään saa lihottaa itseään sosialismillä ja ajaa muille kapitalismiä.

      Siirtyisin yhä enemmän sähköiseen ja jättää tulostin aiat menneisyyteen. Opeta ihmisiä käyttää älypuhelimia asioiden hoitoon.

    • Tsuumikosh

      Olen joskus ihmetellyt, mikä niissä mustelitkuissa maksaa niin taivaallisen paljon. Muutama millilitran tippa pienessä askissa. Muodostuu valtavan suuri litrahinta jollekin mönjälle! - Kannattaisiko mieluummin valmistaa itse tulostin, joka toimii vaikka kuralla tai tervalla...

      Voisiko mustepatruunoihin valutella litkut jostain muualta, esim. tussikynistä, ja näin säästää miljoonia?

    • Trolli. Pitää printata noin tuhannella eurolla, että tuo laskuri menee umpeen.

      • epsonisti

        Ei ole trolli. Eikä tartte pistää edes satasia musteisiin. Kaikki musteet olen tilannut Saksasta tai Englannista. Maksavat lähetyskuluineen noin euron mustekasetti. Kun on halpaa, tulee tulostettua liikaa. Tuo uuden hinta olikin näköjään alviton, mutta silti ei tuossa mitään järkeä ole.


      • Tsuumikosh
        epsonisti kirjoitti:

        Ei ole trolli. Eikä tartte pistää edes satasia musteisiin. Kaikki musteet olen tilannut Saksasta tai Englannista. Maksavat lähetyskuluineen noin euron mustekasetti. Kun on halpaa, tulee tulostettua liikaa. Tuo uuden hinta olikin näköjään alviton, mutta silti ei tuossa mitään järkeä ole.

        Marketissa katselin hintoja. 11 millilitran mustepakkaus tulostimeen, hinta noin 22 euroa. Siitä voidaan laskea litrahinnaksi 2000 euroa.

        Spray-maalipurkeissa 400 millilitraa, hinta noin neljä euroa. Siitä voidaan laskea litrahinnaksi 10 euroa.


      • Tsuumikosh

        "Trolli. Pitää printata noin tuhannella eurolla, että tuo laskuri menee umpeen. "

        Eiköhän tämä Okaro ole itse jonkinlainen nimittelijä-trolli. Kysymyksessäni ei ollut mitään trollaamista sinällään, vaikka olikin ehkä tiettyä huumoria. Yrityksissä jauhetaan kopiokoneilla suuret määrät tulosteita. Periaatteessa joku intialainen yritys saattaisi keksiä vaikka biokaasulla, lehmänpierulla toimivan tulostimen, jonka musteissa käytetään vaikkapa sitä lehmän lantaa. Onhan siitä tehty talojakin.

        Suomessa äskettäin luin uutisen, että biokaasua on alettu jakaa jakelupisteistä, kaasulla toimiviin autoihin. Eikö tuollainen ole vaarallista, jos vaikka kolarissa kaasu voisi räjähtää. Mutta bensaakin voisi luulla vaaralliseksi.


      • eriwehkeet

        Yrityksissä tulostetaankin lasereilla, eikä lutrata minkään musteiden kanssa. Lasereiden kuvarummut/ hukkavärisäiliöt uusitaan tarvittaessa.


      • Tsuumikosh kirjoitti:

        "Trolli. Pitää printata noin tuhannella eurolla, että tuo laskuri menee umpeen. "

        Eiköhän tämä Okaro ole itse jonkinlainen nimittelijä-trolli. Kysymyksessäni ei ollut mitään trollaamista sinällään, vaikka olikin ehkä tiettyä huumoria. Yrityksissä jauhetaan kopiokoneilla suuret määrät tulosteita. Periaatteessa joku intialainen yritys saattaisi keksiä vaikka biokaasulla, lehmänpierulla toimivan tulostimen, jonka musteissa käytetään vaikkapa sitä lehmän lantaa. Onhan siitä tehty talojakin.

        Suomessa äskettäin luin uutisen, että biokaasua on alettu jakaa jakelupisteistä, kaasulla toimiviin autoihin. Eikö tuollainen ole vaarallista, jos vaikka kolarissa kaasu voisi räjähtää. Mutta bensaakin voisi luulla vaaralliseksi.

        Tuollainen halpa mustesuihku ei ole yrityskäyttöön.


    • Anonyymi

      Olen kokeillut mustepatruunoiden uudelleentäyttöäkin mutta ei niistä pitkää iloa ollut, tulostuslaatu ei vastannut alkuperäistä ja kun nämä uudelleentäytetyt jäivät seisomaan muovilaatikkoonsa niin olivat saakeli vuotaneet musteet ulos jostain välistä!

      On täysin turhaa syytellä kuluttajia ympäristön pilaamisesta ja "turhasta kulutuksesta" kun juurisyy on valmistajien kieroilussa ja kohtuuttomassa hinnoittelussa.

      Yritysten toiminta-ajatus, maksimoida voitto omistajille, pitäisi tehdä laittomaksi koska se johtaa kuluttajille ja ympäristölle vahingolliseen toimintaan! Siitä kärsii myös työntekijät koska omistajien voittojen maksimointi on pois työntekijöiden palkoista ja muista eduista. Aina kun on työntekijöiden palkankorotuksista puhe niin AINA on mukamas huonot ajat että ei voida korottaa mutta toisella naamalla samaan aikaan on varaa maksaa osinkoja entistäkin enemmän!!! Tämä on RIKOLLISTA TOIMINTAA, vähintäänkin PETOS!!

      Yritysten ensisijainen tavoite tulisi olla toimia niin että valitsemallaan toimialalla asiakkaan etu on etusijalla eikä omistajien voittojen maksimointi asiakkaiden ja oikeastaan kaikkien muidenkin kustannuksella!

    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      98
      6138
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      349
      5607
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      52
      2649
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      104
      2056
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      107
      1768
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      124
      1717
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      19
      1613
    8. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      180
      1267
    9. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      73
      1187
    10. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      33
      998
    Aihe