Mitähän namikkaa pitäis painella, kun kajareista kuuluu: "You have a virus on your computer"? Ja sit ilmestyy avastin joku ruutu..
Avast!
lokki
3588
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Vaihda se ohjelmas suomenkieliseksi, niin on helpompi.
sisältää suomeks esim. tän:
Tiedoston nimi. Tiedoston nimi ja sen tarkka sijainti.
Tulos. Löytyneen viruksen nimi tai lyhyt kuvaus tarkistuksen aiheuttamasta virheestä (esim. vahingoittunut ZIP-tiedosto).
Operaatio. Tässä sarakkeessa näkyy, mitä tiedostolle tehtiin.
Eli näin kauko-ohjauksella ei voi sanoa mitä sun pitää tehdä. Kaks vaihtoehtoo:
1. Opettelet enkkua.
2. Vaihdat Avastin suomenkieliseksi. Sen olisit voinut tehdä alunperin. Mutta tee se nyt. Siellä on tosi hyvät ohjeet suomenkielisessä versiossa esim. tohon juttuun.
Ohjeet löytyy:
Mene työpöydältä tai käynnistä-valikosta sinne Avastin paneeliin, klikkaat ylh. vas. Valikko. Valitset sieltä Ohje. Sieltä Helppokäyttöinen käyttöliittymä/ Virustarkistuksen tulokset.
Tosiasiassa toi paneeli vois tulla esiin tosta windowsin oik. alareunan kuvakkeesta, niin vois puhua helppokäyttöisyydestä. Sitten myös siinä Valikko-kohdassa vois lukea Valikko, ettei tarvii arvailla mitä mistäkin löytyy. Voisin antaa Avastin tekijöille kädestä pitäen ohjeita, miten ton sais vielä helppokäyttöisemmäksi.
Kiitos paljon neuvoista!