Mitä oljyä

Mitä oljyä kannattais laittaa mökkitraktorin hydrauliikkaan, jotkut sanoo että sama öljy kun moottoriin, toiset taas että 80 hydrauliöljy. Kumpi on parempi.
88996
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Pikkusen tarkennusta että mihin traktoriin.

Äänestä

Se mitä öljyä kannattaa käyttää riippuu paljon siitä mihin sitä käytetään.

Se että koneesi sijaitsee mökilläsi, ja on ilmeisesti suht. kevyellä käytöllä kertoo todella vähän itse koneesta.

Koneesta pitäisi tietää ainakin se, että käyttääkö se hydrauliikka nesteenä vaihteiston/perän öljyjä. Jos öljy on samaa kuin perässä, niin sitten minä suosittelisin että käyttää sellaista öljyä mikä sopii juuri sen koneen vaihteistoon.

Esim. vääränlainen EP-lisäaineistus voi tehdä vaihtamisesta helvettiä, tai pahimmillaan rikkoa koko lootan.

Jos taas hydrauliikka on erikseen, niin sopivan viskositeetin omaava koneöljy on varmasti ihan hyvää. Eihän erillisiä hydrauliöljyjä ole edes aina ollut. Joidenkin vanhempien koneiden oppaita selaillessa olen huomannut että joskus muinoin suositeltiin aika yleisesti jotain SAE 20 koneöljyä hydrauliikkaan.

Äänestä

Usein traktorissa joutuu valitsemaan öljyn perään/hydrauliikkaan jarrujen mukaan. Tarkista siis, onko traktorissasi ns. märät jarrut.
Märät jarrut vaativat öljyihin kitkanmuuntoainetta, jota on märkäjarrukoneisiin tarkoitetussa öljyssä.
Muuten voit laittaa mökkihommiin noita yleisöljyjä, jotka ovat tarkoitettu moottoriin ja vaihteistoon. Tietysti on huomioitava, että jos traktorisi on jokin erikoinen, niin asia on tarkistettava.

Äänestä
  • Moottoriöljyä ei kuitenkaan perään ? Siis jos perä- ja hydrauliikkaöljyt samassa, mutta loota ja kone erillään ? Muistan jonkun kertoneen että joskus laittoivat talveksi moottoriöljyt mutta että sitten kesällä vuosi öljyt ulos ellei vaihtanut.. mutta tuo kuulopuhetta.

    Äänestä

  • jjj kirjoitti:

    Moottoriöljyä ei kuitenkaan perään ? Siis jos perä- ja hydrauliikkaöljyt samassa, mutta loota ja kone erillään ? Muistan jonkun kertoneen että joskus laittoivat talveksi moottoriöljyt mutta että sitten kesällä vuosi öljyt ulos ellei vaihtanut.. mutta tuo kuulopuhetta.

    Nyt taitaa olla puurot ja vellit sekaisin, miksei kysyjä voi reilusti kertoa mistä traktorista on kyse???
    On nimittäin monentyyppisiä voitelusysteemejä traktoreissa.
    mökkitraktori on väärä nimike jos haluat todella apua kysymykseen!!!

    Äänestä

Sorry, koneen merkki unohtui vaikka se oli tarkoitus laittaa. Traktori on takavetoinen Zetor 7011, vaihteistossa, perässä ja hydrauliikkassa on sama oljy. Tällä hetkellä siellä on edellisen omistajan jäljiltä moottoriöljy 10w30. Vaihdon aika alkaa olla käsillä joten sillä kyselen viisaampien neuvoa. Konetta käytetään pääasiassa lumitöihin.

Äänestä
  • En sitte varmasti tiedä olisko oikeaa, mutta varmaan halvinta.

    Äänestä

Tarkista, onko traktorissasi jarrut öljykylvyssä.
Jos ovat, niin se täytyy huomioida öljyä hankkiessa. (ns. märkäjarruöljy)

Muuten varmaan käy se maatalouden yleisöjy.

Itse en laittaisi varsinaista hydrauliikkaöljyä, sillä se on suunniteltu erilaiseen käyttöön lisäaineiden osalta.

Tuolla yleisöljyllä myös hydrauliikka toimii ongelmitta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Hydro kirjoitti:

Mitä oljyä kannattais laittaa mökkitraktorin hydrauliikkaan, jotkut sanoo että sama öljy kun moottoriin, toiset taas että 80 hydrauliöljy. Kumpi on parempi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu