Onko anonyymi kirjoittaminen edes teoriassa mahdollista? Wikipediasta löytyy artikkeli, jossa on paljastettu liki kaikki nimimerkillä esiintyneet suomalaiset taiteilijat. Jos allekirjoitat kustannussopimuksen, niin joudut antamaan henkilötietosi ja verokorttisi. Ja joku lopulta vuotaa henkilötietosi julkisuuteen.
Voit tietysti käyttää mummoasi tai kaveriasi haamukirjoittajana. Tai voit tehdä yhteistyötä jonkin jo nimeä saaneen kirjailijan kanssa. Vai onko oman yhden miehen tai naisen kustantamon perustaminen järkevin ratkaisu? Ja se ei liene järkevää, jollei ole satavarma omista kirjailijankyvyistään.
Kirjojen julkaiseminen anonyymisti nimimerkillä
2
716
Vastaukset
- anonymist
Kannattaa pelata varman päälle eikä koskaan tarjota käsikirjoitusta kustantamoille, koska jo siinä vaiheessa kun tyrkyttää kässäriään kustannussopimuksen toivossa kirjailija-wannabeen henkilöllisyys paljastuu. Kaikista varmin tapa on kirjoittaa vain omaan pöytälaatikkoon ja antaa käsikirjoitukset luettaviksi vain valitsemilleen luotettaville henkilöille.
Tekijänoikeuslain mukaan nimimerkin käyttö on mahdollista.-
"Tekijänä pidetään, jollei näytetä toisin olevan, sitä, jonka nimi taikka yleisesti tunnettu salanimi tai nimimerkki yleiseen tapaan pannaan teoksen kappaleeseen tai ilmaistaan saatettaessa teos yleisön saataviin.
Jos teos on julkaistu tekijää 1 momentissa sanotuin tavoin ilmaisematta, edustaa julkaisija, milloin sellainen on mainittu, ja muutoin kustantaja tekijää, kunnes tämä on ilmaistu uudessa painoksessa tai ilmoitettu asianomaiselle ministeriölle."
Eli ilmeisesti opetus- ja kulttuuriministeriö pitää kirjaa nimimerkeistä, mikäli ei ole kyseessä tunnettu nimimerkki.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun684715KALAJOEN UIMAVALVONTA
https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar1693633- 1663130
Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?
Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?713078Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo502771- 241933
- 241861
- 301666
- 1741650
- 421362