Keisarille oma palsta

Erästä huutokauppiasta varten pitäisi Suomi 24:lla perustaa oma palsta siksi, että kyseistä huutokauppiasta koskevat asiat jättävät pahasti varjoonsa Uuraisia koskevan keskustelun.

Sinänsä tätä huutokauppiasta ja hänen piiriään koskevat huutelut liittyvät myös Uuraisiin, mutta koska heitä koskeva huutelu on lähinnä kateellisten puskahuutelua, olisi se syytä siirtää omalle palstalleen muuta Uuraisia koskevaa keskustelua häiritsemästä. Eihän esimerkiksi eduskuntaa ja sen toimintaa perata Helsinki-palstalla, vaan politiikalle on asianmukaisempiakin palstoja. Samoiten esimerkiksi juuri Helsingissä toimii monia yrityksiä ja jopa tv-kanavia, eikä niidenkään toiminnasta taikka sisällöstä keskustella Helsinki-palstalla vaan asianmukaisemmassa yhteydessä.

Sinänsä Uuraislaisten tulisi olla mainittuun huutokauppiaaseen tyytyväisiä, sillä hän tuo toiminnallaan veroja kunnan kassaan. Mitä tämän kauppiaan kohtuuttomaan arvosteluun palstalla tulee, niin suuri osa siitä kohdistuu asiattomasti hänen ja hänen piirinsä henkilöihin.

Tottakai ylipaino on vakava ongelma henkilön terveyden kannalta ja lisää kansantalouden terveydenhoitomenoja, mutta ikääntyessään käyttävät niitä palveluita kuitenkin suurin osa ihmisistä syystä taikka toisesta. Ylipainoiset eivät luultavasti elä keskimäärin ainakaan vanhemmiksi kuin normaalipainoiset, joten sitä kautta ylipainoiset käyttävät terveydenhoitopalveluja jokseenkin saman verran kuin normaalipainoisetkin, mutta niiden käyttö ajoittuu varhaisempaan ikään.

Myöskään kauppiaan ja yrittäjän syyttäminen ahneiksi on jokseenkin turhaa, sillä yrittäjän tarkoituksena ei ole jakaa hyvinvointia vaan maksimoida yrityksen voitto ja sitä kautta mahdollistaa yritystoiminnan jatkuminen ja työllistäminen. Tämän vuoksi kauppias pyrkii ostamaan halvalla ja myymään mahdollisimman korkeaan hintaan. Kenenkään ei ole pakko myydä omaisuuttaan hänelle, eikä hänellä ole mitään velvollisuutta maksaa "reilua" hintaa hänelle kaupattavista tavaroista.

Joten mitäpä jos Uuraisia koskevalla palstalla keskityttäisiin Uuraisia koskeviin asioihin, ja annettaisiin keisarille se mikä keisarille kuuluu , eli oma palsta Suomi 24:lle.

1

98

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kissanhiekka

      Olen samaa mieltä ensimmäisen kirjoittajan kanssa! Hyvää kevättä!

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      70
      3159
    2. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      62
      2505
    3. Hei........

      Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.
      Ikävä
      56
      2146
    4. Mitä sanoa pituudeksi näillä mittaustuloksilla?

      Jos jossain tarttee ilmoittaa pituus sentin tarkkuudella? Mitattu neljästi virallisesti ja mittaustulokset on olleet 1
      Sinkut
      94
      2055
    5. Heilutetaanko peittoa hieman

      Heilutetaan peittoa vähän ;3
      Ikävä
      55
      1962
    6. Tilanteesi nyt?

      Kysymys otsikossa
      Suhteet
      42
      1594
    7. Kaipaan sua, Ope

      Mietin, että ajatteletko sinä minua?..
      Ikävä
      40
      1570
    8. Mä en jaksa suojella sua enää

      Oot osa mun tarinaa ja ensirakkaus 🩷🌈 Olisiko niin kauheata, jos muutkin ystävämme tietäisivät? Se on jo niin vanha ”t
      Ikävä
      14
      1263
    9. EU:n uusin idea - jatkossa joudut tunnistautumaan kun katsot PORNOA!

      "Pornon katsominen muuttuu täysin Euroopan komissio on kehittänyt sovelluksen, jolla internetin käyttäjä voi todistaa p
      Maailman menoa
      139
      1168
    10. Vuodetvierii

      E siitä tulee nyt 50 vuotta oivoi
      Ähtäri
      6
      1093
    Aihe