Keisarille oma palsta

Erästä huutokauppiasta varten pitäisi Suomi 24:lla perustaa oma palsta siksi, että kyseistä huutokauppiasta koskevat asiat jättävät pahasti varjoonsa Uuraisia koskevan keskustelun.

Sinänsä tätä huutokauppiasta ja hänen piiriään koskevat huutelut liittyvät myös Uuraisiin, mutta koska heitä koskeva huutelu on lähinnä kateellisten puskahuutelua, olisi se syytä siirtää omalle palstalleen muuta Uuraisia koskevaa keskustelua häiritsemästä. Eihän esimerkiksi eduskuntaa ja sen toimintaa perata Helsinki-palstalla, vaan politiikalle on asianmukaisempiakin palstoja. Samoiten esimerkiksi juuri Helsingissä toimii monia yrityksiä ja jopa tv-kanavia, eikä niidenkään toiminnasta taikka sisällöstä keskustella Helsinki-palstalla vaan asianmukaisemmassa yhteydessä.

Sinänsä Uuraislaisten tulisi olla mainittuun huutokauppiaaseen tyytyväisiä, sillä hän tuo toiminnallaan veroja kunnan kassaan. Mitä tämän kauppiaan kohtuuttomaan arvosteluun palstalla tulee, niin suuri osa siitä kohdistuu asiattomasti hänen ja hänen piirinsä henkilöihin.

Tottakai ylipaino on vakava ongelma henkilön terveyden kannalta ja lisää kansantalouden terveydenhoitomenoja, mutta ikääntyessään käyttävät niitä palveluita kuitenkin suurin osa ihmisistä syystä taikka toisesta. Ylipainoiset eivät luultavasti elä keskimäärin ainakaan vanhemmiksi kuin normaalipainoiset, joten sitä kautta ylipainoiset käyttävät terveydenhoitopalveluja jokseenkin saman verran kuin normaalipainoisetkin, mutta niiden käyttö ajoittuu varhaisempaan ikään.

Myöskään kauppiaan ja yrittäjän syyttäminen ahneiksi on jokseenkin turhaa, sillä yrittäjän tarkoituksena ei ole jakaa hyvinvointia vaan maksimoida yrityksen voitto ja sitä kautta mahdollistaa yritystoiminnan jatkuminen ja työllistäminen. Tämän vuoksi kauppias pyrkii ostamaan halvalla ja myymään mahdollisimman korkeaan hintaan. Kenenkään ei ole pakko myydä omaisuuttaan hänelle, eikä hänellä ole mitään velvollisuutta maksaa "reilua" hintaa hänelle kaupattavista tavaroista.

Joten mitäpä jos Uuraisia koskevalla palstalla keskityttäisiin Uuraisia koskeviin asioihin, ja annettaisiin keisarille se mikä keisarille kuuluu , eli oma palsta Suomi 24:lle.

1

170

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kissanhiekka

      Olen samaa mieltä ensimmäisen kirjoittajan kanssa! Hyvää kevättä!

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      67
      2385
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1367
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      69
      1130
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      4
      1097
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      77
      803
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      780
    7. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      82
      660
    8. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      43
      658
    9. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      23
      615
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      27
      581
    Aihe