Keisarille oma palsta

Erästä huutokauppiasta varten pitäisi Suomi 24:lla perustaa oma palsta siksi, että kyseistä huutokauppiasta koskevat asiat jättävät pahasti varjoonsa Uuraisia koskevan keskustelun.

Sinänsä tätä huutokauppiasta ja hänen piiriään koskevat huutelut liittyvät myös Uuraisiin, mutta koska heitä koskeva huutelu on lähinnä kateellisten puskahuutelua, olisi se syytä siirtää omalle palstalleen muuta Uuraisia koskevaa keskustelua häiritsemästä. Eihän esimerkiksi eduskuntaa ja sen toimintaa perata Helsinki-palstalla, vaan politiikalle on asianmukaisempiakin palstoja. Samoiten esimerkiksi juuri Helsingissä toimii monia yrityksiä ja jopa tv-kanavia, eikä niidenkään toiminnasta taikka sisällöstä keskustella Helsinki-palstalla vaan asianmukaisemmassa yhteydessä.

Sinänsä Uuraislaisten tulisi olla mainittuun huutokauppiaaseen tyytyväisiä, sillä hän tuo toiminnallaan veroja kunnan kassaan. Mitä tämän kauppiaan kohtuuttomaan arvosteluun palstalla tulee, niin suuri osa siitä kohdistuu asiattomasti hänen ja hänen piirinsä henkilöihin.

Tottakai ylipaino on vakava ongelma henkilön terveyden kannalta ja lisää kansantalouden terveydenhoitomenoja, mutta ikääntyessään käyttävät niitä palveluita kuitenkin suurin osa ihmisistä syystä taikka toisesta. Ylipainoiset eivät luultavasti elä keskimäärin ainakaan vanhemmiksi kuin normaalipainoiset, joten sitä kautta ylipainoiset käyttävät terveydenhoitopalveluja jokseenkin saman verran kuin normaalipainoisetkin, mutta niiden käyttö ajoittuu varhaisempaan ikään.

Myöskään kauppiaan ja yrittäjän syyttäminen ahneiksi on jokseenkin turhaa, sillä yrittäjän tarkoituksena ei ole jakaa hyvinvointia vaan maksimoida yrityksen voitto ja sitä kautta mahdollistaa yritystoiminnan jatkuminen ja työllistäminen. Tämän vuoksi kauppias pyrkii ostamaan halvalla ja myymään mahdollisimman korkeaan hintaan. Kenenkään ei ole pakko myydä omaisuuttaan hänelle, eikä hänellä ole mitään velvollisuutta maksaa "reilua" hintaa hänelle kaupattavista tavaroista.

Joten mitäpä jos Uuraisia koskevalla palstalla keskityttäisiin Uuraisia koskeviin asioihin, ja annettaisiin keisarille se mikä keisarille kuuluu , eli oma palsta Suomi 24:lle.

1

103

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kissanhiekka

      Olen samaa mieltä ensimmäisen kirjoittajan kanssa! Hyvää kevättä!

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hengenvaaralliset kiihdytysajot päättyivät karmealla tavalla, kilpailija kuoli

      Onnettomuudesta on aloitettu selvitys. Tapahtuma keskeytettiin onnettomuuteen. Tapahtumaa tutkitaan paikan päällä yhtei
      Kauhava
      195
      6808
    2. Ootko rakastunut?

      Kerro pois nyt
      Ikävä
      159
      2006
    3. Onhan sulla nainen parempi mieli

      Nyt? Ainakin toivon niin.
      Ikävä
      113
      1668
    4. Ujosteletko tosissaan vai mitä oikeen

      Himmailet???? Mitä pelkäät?????
      Ikävä
      51
      1370
    5. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      55
      1218
    6. Möykkähulluus vaati kuolonuhrin

      Nuori elämä menettiin täysin turhaan tällä järjettömyydellä! Toivottavasti näitä ei enää koskaan nähdä Kauhavalla! 😢
      Kauhava
      48
      1074
    7. Älä mies pidä mua pettäjänä

      En petä ketään. Älä mies ajattele niin. Anteeksi että ihastuin suhun varattuna. Pettänyt en ole koskaan ketään vaikka hu
      Ikävä
      99
      1045
    8. Reeniähororeeniä

      Helvetillisen vaikeaa työskennellä hoitajana,kun ei kestä silmissään yhtään läskiä. Saati hoitaa sellaista. Mitä tehdä?
      Kouvola
      6
      967
    9. Tarvitsemme lisää maahanmuuttoa.

      Väestö eläköityy, eli tarvitsemme lisää tekeviä käsiä ja veronmaksajia. Ainut ratkaisu löytyy maahanmuutosta. Nimenomaan
      Maailman menoa
      251
      934
    10. Kävit nainen näemmä mun

      Facessa katsomassa....
      Ikävä
      41
      909
    Aihe