300M 3.5 alkaa käymään huonosti ja sammuu moottoritiellä

300M

Ostin -99 mallisen 300M auton. Noin 60km matkan jälkeen auto alkoi nykimään kun painoin kaasua hieman reippaammin, eikä auto kiihtynyt. Vauhti alkoi hiljenemään ja lopulta jouduin pysäyttämään auton moottoritien varteen.

Uudelleen käynnistäessä lupaili ja käynnistyi noin sekunniksi, mutta tällöin tyhjäkäyntikierrokset olivat pienemmät kuin normaalisti ja kaasua painaessa ei ottanut kierroksia / pätki.

Auton jäähdyttyä 30min alkoi toimimaan taas normaalisti. Seuraavana päivänä ajoin 10km matkan ja taas auto toimi normaalisti.

Mikähän tällaisen vian voisi aiheuttaa? Jotenkin tuo lämpeäminen edesauttaa vian esiintymistä ja jäähtyessään toimii taas normaalisti.

11

133

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • KallistaTouhua

      Tuo moottorihan on tunnettu siitä, että siinä on mielenkiintoisia ominaisuuksia, joku voisi jopa sanoa että vikoja.

      Öljykanavat tuppaa muurautumaan umpeen, jolloin laakerit ei saa öljyä, ja kone leikkaa lopulta kiinni. Tuo voi olla yksi syyllinen ongelmiisi.

      Toinen mikä tulee mieleen, on se, että kyseinen moottori käy kuumana. Jos männät alkaa hirttämään kuumuuden vuoksi pytyissä kiinni niin käyntiongelmat voi tulla siitäkin.

      Itse en hirveästi ajaisi autolla ennenkuin ongelman laatu ja korjaustarve on selvinnyt.

      Edellinen omistaja varmasti tietää missä vika on, joten vianselvitys on ehkä helpointa aloittaa kysymällä edelliseltä omistajalta.

      Korjauksen kustannusarvio voipi sitten olla enemmän kuin auton nykyinen arvo... kannattaa varata nirtopurkki jo valmiiksi.

      • 300M

        Minusta vika ei ole ns. mekaaninen, vaan jokin sähkövika. Käy todella siististi ja ei minkäänlaisia kolinoita kuulu. No onneksi on autoliikkeistä ostettu auto niin kuluttajaneuvojan mukaan autoliike osallistuu korjauskuluissa 200e tai jos yli tonnin, niin kaupan voi purkaa.


      • KallistaTouhua
        300M kirjoitti:

        Minusta vika ei ole ns. mekaaninen, vaan jokin sähkövika. Käy todella siististi ja ei minkäänlaisia kolinoita kuulu. No onneksi on autoliikkeistä ostettu auto niin kuluttajaneuvojan mukaan autoliike osallistuu korjauskuluissa 200e tai jos yli tonnin, niin kaupan voi purkaa.

        Toivotaan parasta, ihan hyvä tuo että on liikkeestä ostettu.

        Itse en uskaltaisi ostaa tuolla moottorilla varustettua autoa :)


      • hayden24

        Koneiden oil sludge ongelmat johtuu pitkälti vääristä öljyistä (mineraali) tai liian pitkistä vaihtoväleistä. Itse koneessa ei juuri ole mitään vikaa ja kestää hyvin 300tkm oikealla hoidolla, mutta noi vaihdot pitää tehdä tarpeeksi tiheään jo uudesta lähtien.

        Koneen temppuilu voi johtu joko sytytinyksikön tai kampiakselin asentotunnistimen tms. anturin temppuilusta. Autosähköpuolelle lukemaan vikakoodit koneesta, kyllä siellä jotain näkyy.


    • Jjenkki

      Ensiksi kannattaa varmaan tutkia vikakoodeja jos niitä löytyy.

    • 300M

      Hain auton korjaamolta, vikaa ei selvästi löytynyt. Chryslerin testerillä ei löytynyt vikakoodeja, anturit ja boksit toimivat moitteettomasti.

      Chrysleriltä löytyi tiedote, jossa sanoivat, että polttoainepumppu aiheuttaa samanlaisia oireita ja siihen oli ohjelmistopäivityskin. Yhdessä jenkkeihin erikoistuneessa korjaamossakin heti epäilivät polttoainepumppua.

      Ehkä se vika tuolta löytyy...

    • visionss

      Kerrohan sit mikä oli vikana ja tuliko kalliiksi.
      Itsellä oli hieman samaa vikaa eräässä jenkissä ja sen aiheutti läpi lyövä puola. Kylmänä toimi ihan ok mut lämpösenä lähes sammui.
      Tämä jätti kyllä koodin heti mut silti kärsin vaivasta monta viikkoa.

    • Lämpötilaantureista myos voi etsiä syyllistä ,

    • Anonyymi

      Onnea! Olet lyönyt kätesi oikein kunnolla paskaan! Tyhmästä päästä kärsii koko ruumis.

    • Anonyymi

      tenttuu tankkiin.. kevät ja syys kelien vaihtelut kehittävät vettä tankkiin.

      • Anonyymi

        Öljysihti on noissa kuin anus aukko?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt tajusin mitä haet takaa

      En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä
      Ikävä
      39
      2955
    2. Kaksi tyttöä putosi

      Minkä takia ne tytöt katolle oli kiivenny?
      Helsinki
      63
      2334
    3. Mitä haluaisit tänään sanoa kaivatullesi?

      Onko sydämelläsi jotain?
      Ikävä
      174
      2294
    4. Kukapa se Ämmän Kievarissa yöllä riehui?

      En ole utelias, mutta haluaisin tietää, kuka riehui Ämmän Kievarissa viime yönä?
      Suomussalmi
      33
      1988
    5. Kiitos kun sanoit ikävästi minulle, herkälle

      Sait kesälomani pilattua😔
      Ikävä
      17
      1352
    6. Salilla oli toissapäivänä söpö tumma

      Nuori nainen, joka katseli mua. Hymyili kun nähtiin kaupan ovella sen jälkeen
      Ikävä
      41
      1346
    7. Naiselle mieheltä

      Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?
      Ikävä
      22
      1343
    8. Kaipaan niin....

      Aaawww mikä kaipuun tunne iski ja lujaa🥺😭❤️
      Ikävä
      10
      1224
    9. Mikset vain

      Unohtaisi?
      Ikävä
      22
      1201
    10. Eiii...

      Etkä! 😘
      Ikävä
      11
      1194
    Aihe