300M 3.5 alkaa käymään huonosti ja sammuu moottoritiellä

300M

Ostin -99 mallisen 300M auton. Noin 60km matkan jälkeen auto alkoi nykimään kun painoin kaasua hieman reippaammin, eikä auto kiihtynyt. Vauhti alkoi hiljenemään ja lopulta jouduin pysäyttämään auton moottoritien varteen.

Uudelleen käynnistäessä lupaili ja käynnistyi noin sekunniksi, mutta tällöin tyhjäkäyntikierrokset olivat pienemmät kuin normaalisti ja kaasua painaessa ei ottanut kierroksia / pätki.

Auton jäähdyttyä 30min alkoi toimimaan taas normaalisti. Seuraavana päivänä ajoin 10km matkan ja taas auto toimi normaalisti.

Mikähän tällaisen vian voisi aiheuttaa? Jotenkin tuo lämpeäminen edesauttaa vian esiintymistä ja jäähtyessään toimii taas normaalisti.

11

150

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • KallistaTouhua

      Tuo moottorihan on tunnettu siitä, että siinä on mielenkiintoisia ominaisuuksia, joku voisi jopa sanoa että vikoja.

      Öljykanavat tuppaa muurautumaan umpeen, jolloin laakerit ei saa öljyä, ja kone leikkaa lopulta kiinni. Tuo voi olla yksi syyllinen ongelmiisi.

      Toinen mikä tulee mieleen, on se, että kyseinen moottori käy kuumana. Jos männät alkaa hirttämään kuumuuden vuoksi pytyissä kiinni niin käyntiongelmat voi tulla siitäkin.

      Itse en hirveästi ajaisi autolla ennenkuin ongelman laatu ja korjaustarve on selvinnyt.

      Edellinen omistaja varmasti tietää missä vika on, joten vianselvitys on ehkä helpointa aloittaa kysymällä edelliseltä omistajalta.

      Korjauksen kustannusarvio voipi sitten olla enemmän kuin auton nykyinen arvo... kannattaa varata nirtopurkki jo valmiiksi.

      • 300M

        Minusta vika ei ole ns. mekaaninen, vaan jokin sähkövika. Käy todella siististi ja ei minkäänlaisia kolinoita kuulu. No onneksi on autoliikkeistä ostettu auto niin kuluttajaneuvojan mukaan autoliike osallistuu korjauskuluissa 200e tai jos yli tonnin, niin kaupan voi purkaa.


      • KallistaTouhua
        300M kirjoitti:

        Minusta vika ei ole ns. mekaaninen, vaan jokin sähkövika. Käy todella siististi ja ei minkäänlaisia kolinoita kuulu. No onneksi on autoliikkeistä ostettu auto niin kuluttajaneuvojan mukaan autoliike osallistuu korjauskuluissa 200e tai jos yli tonnin, niin kaupan voi purkaa.

        Toivotaan parasta, ihan hyvä tuo että on liikkeestä ostettu.

        Itse en uskaltaisi ostaa tuolla moottorilla varustettua autoa :)


      • hayden24

        Koneiden oil sludge ongelmat johtuu pitkälti vääristä öljyistä (mineraali) tai liian pitkistä vaihtoväleistä. Itse koneessa ei juuri ole mitään vikaa ja kestää hyvin 300tkm oikealla hoidolla, mutta noi vaihdot pitää tehdä tarpeeksi tiheään jo uudesta lähtien.

        Koneen temppuilu voi johtu joko sytytinyksikön tai kampiakselin asentotunnistimen tms. anturin temppuilusta. Autosähköpuolelle lukemaan vikakoodit koneesta, kyllä siellä jotain näkyy.


    • Jjenkki

      Ensiksi kannattaa varmaan tutkia vikakoodeja jos niitä löytyy.

    • 300M

      Hain auton korjaamolta, vikaa ei selvästi löytynyt. Chryslerin testerillä ei löytynyt vikakoodeja, anturit ja boksit toimivat moitteettomasti.

      Chrysleriltä löytyi tiedote, jossa sanoivat, että polttoainepumppu aiheuttaa samanlaisia oireita ja siihen oli ohjelmistopäivityskin. Yhdessä jenkkeihin erikoistuneessa korjaamossakin heti epäilivät polttoainepumppua.

      Ehkä se vika tuolta löytyy...

    • visionss

      Kerrohan sit mikä oli vikana ja tuliko kalliiksi.
      Itsellä oli hieman samaa vikaa eräässä jenkissä ja sen aiheutti läpi lyövä puola. Kylmänä toimi ihan ok mut lämpösenä lähes sammui.
      Tämä jätti kyllä koodin heti mut silti kärsin vaivasta monta viikkoa.

    • Lämpötilaantureista myos voi etsiä syyllistä ,

    • Anonyymi

      Onnea! Olet lyönyt kätesi oikein kunnolla paskaan! Tyhmästä päästä kärsii koko ruumis.

    • Anonyymi

      tenttuu tankkiin.. kevät ja syys kelien vaihtelut kehittävät vettä tankkiin.

      • Anonyymi

        Öljysihti on noissa kuin anus aukko?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      249
      4514
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      123
      2949
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2712
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      74
      1700
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      105
      1543
    6. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      16
      1431
    7. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      51
      1271
    8. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      92
      1206
    9. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      201
      1065
    10. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1045
    Aihe