300M 3.5 alkaa käymään huonosti ja sammuu moottoritiellä

300M

Ostin -99 mallisen 300M auton. Noin 60km matkan jälkeen auto alkoi nykimään kun painoin kaasua hieman reippaammin, eikä auto kiihtynyt. Vauhti alkoi hiljenemään ja lopulta jouduin pysäyttämään auton moottoritien varteen.

Uudelleen käynnistäessä lupaili ja käynnistyi noin sekunniksi, mutta tällöin tyhjäkäyntikierrokset olivat pienemmät kuin normaalisti ja kaasua painaessa ei ottanut kierroksia / pätki.

Auton jäähdyttyä 30min alkoi toimimaan taas normaalisti. Seuraavana päivänä ajoin 10km matkan ja taas auto toimi normaalisti.

Mikähän tällaisen vian voisi aiheuttaa? Jotenkin tuo lämpeäminen edesauttaa vian esiintymistä ja jäähtyessään toimii taas normaalisti.

11

159

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • KallistaTouhua

      Tuo moottorihan on tunnettu siitä, että siinä on mielenkiintoisia ominaisuuksia, joku voisi jopa sanoa että vikoja.

      Öljykanavat tuppaa muurautumaan umpeen, jolloin laakerit ei saa öljyä, ja kone leikkaa lopulta kiinni. Tuo voi olla yksi syyllinen ongelmiisi.

      Toinen mikä tulee mieleen, on se, että kyseinen moottori käy kuumana. Jos männät alkaa hirttämään kuumuuden vuoksi pytyissä kiinni niin käyntiongelmat voi tulla siitäkin.

      Itse en hirveästi ajaisi autolla ennenkuin ongelman laatu ja korjaustarve on selvinnyt.

      Edellinen omistaja varmasti tietää missä vika on, joten vianselvitys on ehkä helpointa aloittaa kysymällä edelliseltä omistajalta.

      Korjauksen kustannusarvio voipi sitten olla enemmän kuin auton nykyinen arvo... kannattaa varata nirtopurkki jo valmiiksi.

      • 300M

        Minusta vika ei ole ns. mekaaninen, vaan jokin sähkövika. Käy todella siististi ja ei minkäänlaisia kolinoita kuulu. No onneksi on autoliikkeistä ostettu auto niin kuluttajaneuvojan mukaan autoliike osallistuu korjauskuluissa 200e tai jos yli tonnin, niin kaupan voi purkaa.


      • KallistaTouhua
        300M kirjoitti:

        Minusta vika ei ole ns. mekaaninen, vaan jokin sähkövika. Käy todella siististi ja ei minkäänlaisia kolinoita kuulu. No onneksi on autoliikkeistä ostettu auto niin kuluttajaneuvojan mukaan autoliike osallistuu korjauskuluissa 200e tai jos yli tonnin, niin kaupan voi purkaa.

        Toivotaan parasta, ihan hyvä tuo että on liikkeestä ostettu.

        Itse en uskaltaisi ostaa tuolla moottorilla varustettua autoa :)


      • hayden24

        Koneiden oil sludge ongelmat johtuu pitkälti vääristä öljyistä (mineraali) tai liian pitkistä vaihtoväleistä. Itse koneessa ei juuri ole mitään vikaa ja kestää hyvin 300tkm oikealla hoidolla, mutta noi vaihdot pitää tehdä tarpeeksi tiheään jo uudesta lähtien.

        Koneen temppuilu voi johtu joko sytytinyksikön tai kampiakselin asentotunnistimen tms. anturin temppuilusta. Autosähköpuolelle lukemaan vikakoodit koneesta, kyllä siellä jotain näkyy.


    • Jjenkki

      Ensiksi kannattaa varmaan tutkia vikakoodeja jos niitä löytyy.

    • 300M

      Hain auton korjaamolta, vikaa ei selvästi löytynyt. Chryslerin testerillä ei löytynyt vikakoodeja, anturit ja boksit toimivat moitteettomasti.

      Chrysleriltä löytyi tiedote, jossa sanoivat, että polttoainepumppu aiheuttaa samanlaisia oireita ja siihen oli ohjelmistopäivityskin. Yhdessä jenkkeihin erikoistuneessa korjaamossakin heti epäilivät polttoainepumppua.

      Ehkä se vika tuolta löytyy...

    • visionss

      Kerrohan sit mikä oli vikana ja tuliko kalliiksi.
      Itsellä oli hieman samaa vikaa eräässä jenkissä ja sen aiheutti läpi lyövä puola. Kylmänä toimi ihan ok mut lämpösenä lähes sammui.
      Tämä jätti kyllä koodin heti mut silti kärsin vaivasta monta viikkoa.

    • Lämpötilaantureista myos voi etsiä syyllistä ,

    • Anonyymi

      Onnea! Olet lyönyt kätesi oikein kunnolla paskaan! Tyhmästä päästä kärsii koko ruumis.

    • Anonyymi

      tenttuu tankkiin.. kevät ja syys kelien vaihtelut kehittävät vettä tankkiin.

      • Anonyymi

        Öljysihti on noissa kuin anus aukko?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea

      Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa
      Maailman menoa
      274
      7350
    2. Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita

      Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat
      Maailman menoa
      64
      4059
    3. Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka

      jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur
      Maailman menoa
      275
      3371
    4. SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"

      Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden
      Maailman menoa
      52
      2089
    5. Sara Sieppi umpirehellisenä Amazing Race -kulissien takaisesta elämästä

      Sara Sieppi oli mukana Amazing Race Suomi -realityssä. Somevaikuttajalla oli takana raskasta aikaa ja isoja suruja, eikä
      Suomalaiset julkkikset
      1
      1557
    6. Herkkua vai hötöä? Kaksi Beck-leffaa tällä vkolla tv:stä

      Beck-elokuvat tuntuvat olevan suomalaisten makuun. Tällä viikolla televisiosta tulee kaksi ruotsalaista taidonnäytettä,
      Elokuva
      3
      1312
    7. Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!

      Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr
      Maailman menoa
      5
      1167
    8. Ajattelin silloin

      että jos olet kiinnostunut, ihan oikeasti, niin kuulen sinusta vielä.
      Ikävä
      105
      1141
    9. TTP avajaiset

      Tuhannen Taalan Paikka avautuu 1.3-26. Onpa tosi mukavaa! Kiitos Jaanalle kun olet niin aktiivinen ja jaksat yrittää ja
      Haapavesi
      40
      1072
    10. Tiesitkö? Tämä suomalainen keksi Elämäni biisi -sarjan - Viinin lipittely mainittu!

      Tiesitkö? Elämäni biisi on suomalainen formaatti ja sen takana on Petja Peltomaa. Hänen kynästä ovat lähtöisin myös mm.
      Tv-sarjat
      0
      1051
    Aihe