luciferismin ero satanismiin-nahden

Wisedragon

Hei!
Lyhyesti erot: satanismiin liittyy Saatanan nimen käyttö filosofiassa tai uskonnossa, sen kunnioittaminen ja/tai palvonta. Saatanan energiaan tai mielikuviin liittyy yleisesti peloittelu, kauhistuttaminen, kapinahenki, negatiiviset asiat, vaikka energiaan liittyy alaspäinen kehitys, materialismi, sielun tuhoutuminen, väkivalta ja joillekin se voi merkitä tosin henkistä kehitystä tai kasvua.
Luciferiin liittyy taas enemmän kirkkaus, valontuojan merkitys, esoteerisen ja okkulttisen viisauden opettaja, mestari, vihkijä, sielun kehittyminen, täydellistyminen ja vihkimysten kautta valaistumisen saavuttaminen.

Voitte tutustua blogiini: https://luciferismi.munblogi.com/

2

878

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Aamutähti tarkoittaa planeettaa Venus. "Venuskultti" on itse asiassa maanäiti Gaian palvomista. Joku Lucifer manattiin alas taivaista, koska se ei sopinut Roomalaiskatolisen kirkon agendaan joka on Patriarkaattinen ja miesjohtoinen. Rooman katolinen kirkko mestasi vapaa-ajattelijoita, noitia ja vapaamuurareita.

      Ei ole planeettaa nimeltä Satan vaan tuo on vanhan testamentin käännösvirhe?

      http://www.abovetopsecret.com/forum/thread569503/pg1

    • Anonyymi

      Planeetta muka saatana, missä?

      Jesaja 14 kertoo luultavasti ironiseen sävyyn jostakin hahmosta, kuin pilkallaan nimiteltäisiin tähdeksi tai tähden pojaksi, joka on pudonnut. Latinankielisessä käännöksessä on Lucifer, joka tarkoittaa valontuojaa tai valonkantajaa.

      Mahdollista on tulkita, että Jumala itse on langennut esittämään ihmisissä milloin mitäkin turhapuroa, kuin olisi himmentynyt suuri kirkkaus joksikin heikoksi pikku tuikuksi, lepattamaan valtavassa pimeydessä.

      Hepreasta tuleva saatana-sana tarkoittaa vastustajaa.

      https://duckduckgo.com/?q=lucifer isaiah 14 hebrew latin names&t=ffab&ia=web
      https://duckduckgo.com/?q=satan hebrew bible numbers 22&t=ffab&ia=web

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      63
      4581
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      164
      3522
    3. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      64
      2873
    4. Hukkuneet pojat kalajoella pakolaisia?

      Eivät osanneet suomea nimittäin.
      Maailman menoa
      149
      2821
    5. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      49
      2684
    6. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      24
      1923
    7. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      24
      1801
    8. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      30
      1646
    9. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      174
      1630
    10. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      42
      1342
    Aihe