Mikä olisi EU:n kannalta brexit-väännön pahin mahdollinen lopputulos

kysyi 8.4.2019 Kauppalehden toimittaja Janne Soisalon-Soininen tutkija Timo Miettiseltä.

Timo Miettinen vastasi:
Kaikkein pahin lopputulos EU:lle olisi tilanne, jossa britit lähtevät ilman sopimusta
ja esillä olevat taloudelliset riskit eivät realisoituisikaan.
Jos kova brexit olisikin menestystarina,
EU:n sääntelyjärjestelmä kokosi kovan kolauksen.

Eli jos Britannialla alkaisikin alkuvaikeuksien jälkeen pyyhkiä ihan hyvin ilman EU:ta,
EU voisi supistua entisestään ?
12<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Briteissä yläluokka eli omistavat ja yrittäjät, joita heidän konservatiivit parlamenttiedustajatkin ovat, haluavat kaikkein kiihkeimmin aivan täydellistä eroa EU:sta.
He ovat samalla olleet se ryhmä, joka on EU:sta taloudellisesti runsaasti hyötynyt, kun työväenluokka, joka haluaa pysyä EU:ssa tai ainakin väljässä EU:ssa, on joutunut maksamaan koko lystin.

Jotain tuossa konservatiivien erohalussa on mitä meille ei ole kerrottu.
Oliskohan siinä kyse, että he haluavat auttaa työväenluokkaa pääsemään irti todella pitkään jatkuneesta köyhyydestä ja murhista mitä tapahtuu enemmän kuin koskaan vaikka käsiaseet on poistettu yksityisiltä?

Äänestä
  • Margaret Thatcer aikoinaan aiheutti kovalla oikeistopolitiikallaan työväestön köyhtymisen ja laajaa työttömyyttä.
    Olisi tosiaan mielenkiintoista tietää syvällisemmin miksi konservatiivit haluavat täydellistä eroa,
    kun he kuitenkin ovat suurimpia hyötyjiä. En ole asiaa tullut pohtineeksikaan,
    pointtisi on mielenkiintoinen.
    Olisivatko konservatiivit niin "jaloja", että ajattelisivat työväestöä ?
    Mahdollisesti sen kautta, että työväestön olojen paraneminen on kaikkien etu,
    nostaa kansantaloutta.

    2Äänestä

Olispa vekkuli juttu, jos Britannialla lähtisi menemään ihan hyvin.
Koko EU osoittautuisi saduksi "Keisarin uudet vaatteet".

Äänestä

Britannian touhuun ei usko kukaan, saattaa olla vielä vuoden päästä, yhdessä May uumoili jos käykin että uusi kansanäänestys,.
Mikään ei enään yllätä.

1Äänestä
  • Ei yllätä, mutta on käsittämätöntä kun britit eroon EU:sta halusivat niin kovasti, niin miksi ne kolme vuotta ovat asiaa veivanneet ja vatuloineet ?
    Viimeinen puoli vuotta on ollut yhtä ja samaa omien päätöksien kumoon äänestämistä
    omassa parlamentissa ja jatkuvaa pään seinään hakkaamista ja jatkuvaa jatkoajan pyytämistä. Hävettäisi olla britti.

    1Äänestä

  • Käytännön seuraukset ovat jo näkyvissä muutamien suuryritysten lopetettua investoinsa ko, maahan, Jo nyt aletaan puhumaan nousevasta työttömyydedesta aiheutuvista ongelmista,Suurpääomistajille brexit ei oletodellinen ongelma, koska raha pakenee muualle paremman tuoton perässä. Sen sijaan työläisille inflaatio on kova isku heikentyvän ostovoiman takia, Se iskee pahimmin halpatyövoimaan seurauksella, että suuri osa tästä ryhmästä yrittää lähteä maasta tai mielenosoituksilla sekä kontroimattomalla lakkoilulla vaatia asemansa parantamista,
    Ääni muuttuu kellossa armeijan joutuessa lakaisemaan kadut, huolehtimaan jätteiden käsittelystä ja liikenne suurkaupungeissa puuroutuu ohjauslaitteiden sabotoinnin vuoksi. Ei hyvältä näytä!

    1Äänestä

Mahtaa tulla monenlaisia ongelmia,
ja 1000 uutta rajavartijaa on jo saanut työtä.

Äänestä

Eliitti on ryöstänyt jo pystyyn ryöstettävät kansalaiset ja velalla valellut , antavat uhrin nyt kerätä voimia ja parempaa mieltä että jaksavat painaa uutta hyötyä mikä viedäänkin taas käsistä mutta uudella kikalla, näin tämä aina menee kun ulkoistaa aivonsa kanssa veljille.

Kyllä uhri on aina vettä ja puuroa saanu.

Äänestä

Trump varmaan lämmittää suhteet Englantiin kun ero tulee

Nyt Trump aikoo siirtää sihtiä Kiinasta lisäksi EUroopaan ja lupaa panna EU:lle n tiistain tieto

Panen 11 miljardia dollaria EU-tuotteille tuontitulleja nopeasti

9.4. Trump " The World Trade Organization finds that the European Union subsidies to Airbus has adversely impacted the United States, which will now put Tariffs on $11 Billion of EU products! The EU has taken advantage of the U.S. on trade for many years. It will soon stop!"

Äänestä
  • Mikään ei ole yksipuolista, sen todisti jo venäjäpakotteet. Jos EU-maat yhtenäistävät tietyt asehankinnat muualta kuin USA:sta ,taitaa Trumpin käsi tehdä pienempiä kaaria.

    1Äänestä


eu , kasa maanpettureita päättämässä , jokaisen maan koulukiusatut koottu samaan temppeliin , painamaan leikkirahaa jolla pyydystetään infraa ja rakennuksia , valtioilta , muu hyöty jaetaan " sakkoina" veljille eu ulkopuolelle , kansalaisen palkka on napanuora ja kääreet , lapsi viedään.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kiikun_kaakun kirjoitti:

kysyi 8.4.2019 Kauppalehden toimittaja Janne Soisalon-Soininen tutkija Timo Miettiseltä.

Timo Miettinen vastasi:
Kaikkein pahin lopputulos EU:lle olisi tilanne, jossa britit lähtevät ilman sopimusta
ja esillä olevat taloudelliset riskit eivät realisoituisikaan.
Jos kova brexit olisikin menestystarina,
EU:n sääntelyjärjestelmä kokosi kovan kolauksen.

Eli jos Britannialla alkaisikin alkuvaikeuksien jälkeen pyyhkiä ihan hyvin ilman EU:ta,
EU voisi supistua entisestään ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu