Setäni tässä kuoli äskettäin ja ilman testamenttia perijät olisimme olleet tätini(vainajan sisko) ja minä koska isäni(vainajan veli) on jo kuollut.Tätini sanoi että setäni on testamentannut kaikki hänelle.Onko minun tyytyminen siihen?Jäinkö nuolemaan näppejäni?
Testamentilla ohi?
Osatonko?
71008
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
testamentti on oikein laadittu (täyttää muotovaatimukset)ja todistajat nimikirjoituksen todistaneet yhtäaikaa läsnäollen.
Sitä vähän pelkäsinkin mutta kiitos tiedosta =D
pyytää testamentti nähtäväksi ja antaa lakimiehen tarkistaa se
Onko perunkirjoitus jo pidetty? Viimeistään siinä perunkirjoituksen suorittajan tulisi tarkastaa, että kopio testamentista on annettu kaikille perintökaaren mukaisille henkilöille. Eli sinulle olisi pitänyt antaa testamentin kopio ja sinun olisi pitänyt allekirjoittaa todistus sen vastaanottamisesta. Ja samassa paperissa voisi mahdollisesti olla valmiina teksti 'hyväksyn testamentin'. (Tai jos kaikki paikalla pkirjoituksessa niin suullinenkin tieto riittänee.)
Ja tietysti, jos et hyväksy, niin ylivedät ao tekstin.
Perunkirjoitusta ei ole pidetty koska sedän kuolemasta on vasta vajaa viikko mutta uskon että testamentti voi olla olemassa koska setäni tuskin halusi jättää alkoholisti veljelleen(isälleni) satojentuhansienmarkkojen omaisuutta hukattavaksi.Paikka on isäni kotitila johon isäni jätti mummoni kuoltua vain asumisoikeuden itselleen.Paikka jäi sedälleni joka maksoi tätini osuuden ulos.En ole nähnyt mummoni enkä edes isäni perunkirjaa.Isä sanoi aina että paikka jää jonain päivänä minulle mutta taidan olla ainoa joka ei saa isäni lapsuuden kodista yhtään mitään..
Nyt on syytä pitää kiinni omista oikeuksista. Kuvaamassasi tapauksessa tulee testamentti esiin siis viimeistään perunkirjoituksessa.
Olet perintökaaren mukaan perillinen ja sinun tulee saada kutsu ao tilaisuuteen. Jos testamentti on ok, kyseessä oli setäsi tahto ja se siitä.
Jos testamenttia ei ole, perit puolet.
PS Ja sitä en sitten tiedä, että mitä tapahtuu, jos testamentti 'löytyy' joskus myöhemmin ... saatat olla tuo sama kysyjä kuin tuossa pari riviä alempana ...
Haluan auttaa Sinua, mene ihmeessä verotoimistoon ja ota mukaasi edesmenneen isäsi ja mummasi henkilötiedot.Verotoimisto on sen hetkisen asuinkunnan mukaan, jossa on kirjoilla ollut. Olet oikeutettu saamaan sieltä heidän perunkirjansa kopiot. Siitä saat paljon tietoa. Ota asioista selvää, äläkä usko kaikkea mitä sanotaan, oikeusavustaja voi myös auttaa. Toivotan sullle onnea jatkossa.