Koirapilli??

TÄNNE!!

Onko pillistä hyötyä koiran luoksetulossa (tuleeko paremmin kuin pelkästään suullisesti kutsuttaessa tms)? Paljonko sellainen mahdollisesti maksaa?? En harrasta 5 kk vanhan tollerini kanssa mitään järjestettyä, vaan ihan vain lenkkeilyä. En siis mitään tokoa, nomea tms. Kertokaa omia kokemuksia/hyötyjä pillistä?

5

10416

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • iiks

      Koirahan tulee hyvin luokse vaikka kattilankannella paukuttamalla. Mikään tapa ei ole sen parempi kuin toinen. Kyse on vain ja ainoastaan siitä miten sinä sen opetat. Pillin etu on tietysti se, että metsässä tms. missä koira juoksee kauempana ei sinun tarvitse huutaa, vaan ainoastaan puhallus pilliin riittää. Koirat oppivat nopeasti luoksetulon kun puhallat pilliin aina sille ruokaa antaessasi.

      • koira

        jos koiran opettaa tottelemaan pilliä totteleeko se kuitenkin myös luoksekutsuttaessa, vai pitääkö pilli pitää aina mukana??


      • mirjami
        koira kirjoitti:

        jos koiran opettaa tottelemaan pilliä totteleeko se kuitenkin myös luoksekutsuttaessa, vai pitääkö pilli pitää aina mukana??

        tulee luokse muutenkin kun vaan opetat. Meillä pilli on käytössä ja se on tosi kätevä jos koirasi on sen tyylinen että lähtee kauemmaksi juoksentelemaan (=ettet näe sitä). Pillin käytössä kannattaa huomioida se ettei sen käyttö ole ns. liiallista. Esim. meillä pillin ääneen kannattaa aina reagoida, silloin on luvassa jotain extra hyvää. Eli luokse-kutsu on enemmän käytössä kuin pilli. Tosipaikan tullen tosi kätevää.Mielestäni kannattaa ostaa pilli jonka äänen kuulet myös sinä, silloin tiedät varmasti "mitä puhallat". Varsinkin jos opetat pillin kanssa monia käskyjä kuten seis, istu, paikka jne. Minusta tosi hyvä jos koira on etäällä ja pyydät odota (= meillää piiiiiiitkä vihellys) tai oikealle (= meillä piip piip) jne. omat selkeät teille sopivat merkit kannattaa kehittää. Muista ihmeessä ettei pillistä tule tylsä juttu koirallesi (ettei se esim. tarkoita aina kiinni ottamista)


    • ---

      Pilli on siitä hyvä että koira ei kuule siitä oletko sinä närkästynyt vai et, joten toimii joskus paremmin.
      Koira ei mene sekaisin siitä käyttääkö pilliä ja omaa ääntä samalla kertaa.
      Pilli kannattaa opettaa koiralle tosi hyvin ja huolellisesti jotta siitä tulisi sellainen varma tapa kutsua koira. Eli voi aloittaa kotona kun koira on eri huoneessa ja meillä ainakin kotona ollessa tulee aina luokse kun kutsuu. Eli ensin luoksetulo kutsu ja kun koira lähtee tulemaan pilli, ja palkkio.
      Sitten siitä siirrytään ulos. Ja pilliä ei kannata käyttää jos koira haistelee jotain tai on epävarmaa että tuleeko se vai ei.

      Ja sitten tuosta harrastelusta...tiedäthän että tolleri on erittäi aktiivinen koira, sopeutuu myös tekemättömyyteen mutta onnellinen se on jos se saa jotain puuhaa. Ei siihen tarvitse mitään järjestettyä vaan ihan kotona puuhailu riittää. Meillä tehdään aarteenetsintäleikkejä, harjoitellaan tokoliikkeitä, maahanmenoa, odottamista, istumista, damin hakemista ym. Kesällä vedän naudanverellä koiralle metsään jäljen ja sitä puuhaa se suorastaan rakastaa. Meillä ainakin koiran olemus muuttuu ihan täysin kun se saa jotain puuhaa, sanoisin että se melkein hymyilee..

      • -ääni käheenä

        Omistan itse vanhan, hyvin tottelevaisen collien, joka osaa kaikki mahdolliset temput ja tottelee kiltisti aina kun pyydän. Nuorena riitti pelkä sormien napsautus, jolloin koira tuli luokse. (Kaukaakin metsässä vapaana ollessaan.) Nykyään koirani on jo vanha, erittäin huonokuuloinen,- ja näköinen. Mietin toimisiko koirapilli. Kuulisiko huonokuuloinen koirani pillin ja oppisiko iäkäs koira pillin takoitukset?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      82
      4807
    2. Olisin ottanut sinusta akan itselleni

      Mutta olitkin aika itsepäinen ja hankala luonne.
      Ikävä
      188
      2148
    3. Ei sua pysty unohtamaan

      Ei vaan yksinkertaisesti pysty
      Ikävä
      132
      1812
    4. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      175
      1435
    5. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      16
      1321
    6. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      19
      1215
    7. Hei, huomenta komistus

      Yllättääkö, että olet heti mielessä. Mukavaa päivää upea ❤️
      Ikävä
      35
      1116
    8. Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut

      Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh
      NATO
      319
      1045
    9. Miks et tahtonut

      Enää nähdä? Haluaisin ymmärtää
      Ikävä
      54
      1003
    10. Sunnuntain terveiset kaivatulle

      Mitä ajattelet hänestä tänään? Mitä haluaisit sanoa hänelle?
      Ikävä
      78
      1003
    Aihe