Pilkki siima

Kuinka oleellinen seikka on pilkki siiman valinta? Ite ostin halvimman pilkki vavan ja laitoin siihen virveliin tarkoitettua 0,35mm valkoista siimaa... Onko hyvä/huono? Ja onks tolla siiman värillä jotain väliä?

Mites pysty pilkin värillä, onks joku ehdoton väri sille?
33091
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

se niin tarkkaa oo ku kala sattuu oleen syönnillään. Ahventa ja haukea yms. kalaa kyllä saa jos sitä sattuu oleen. Huonommalla syönnillä sitte niitä taikoja tarvitaan enempi. Siiman vahvuushan riippuu paljolti siitä minkä kokoista kalaa pyytää; hyvälaatuinen ohuempikin siima kestää paremmin. Pilkki taasen ui uhuemmalla siimalla paremmin kuin paksulla. Toi sun kolmivitonen siima sopis ankkuruköydeksi, 0,20 mm riittää, jos et kovin suuria kaloja pyydä. Eläkä vedä siimaa poikki, kun pilkki tarttuu kairanreikään. Väri riippuu veden väristä, kirkkaaseen veteen kirkkaampi pilkki ja päinvastoin. Pienempi koukku pyytää myös pienempiä kaloja. Laita siihen vaikka kärpäsentoukka.
Kaikkea mitä edellä kirjoitin voidaan väittää epätodeksi, sehän kai kalastuksesta niin hauskaa tekeekin.
Kurkkaa vaikka www.luonnossa.net

Äänestä

Vahva siima pilkkiin sopii hauen tai siian ongittamiseen. Osta pilkkisiimaa värillistä keltainen hyvä väri näkyy jos jää kiinni avannon reunaan kysy kalastusliikkeestä. Riippuen siitä mitä pilkit sen mukaan siimat. Löytyy niitä myös vahvempiakin siimoja tietysti kalliimpaa kuin uistin siima mut käytössä eron huomaat. Liian paksu siima mormuska ei elä niinkuin pitäs. Ohut siima mormuska elää hyvin. Yleensä pilkin väri on joko kupari, kirkas, kulta, hopea. Itse käytän hopeasiipeä niitäkin on eri värisiä ja kokoisia. Mormuskat on yleensä värillisiä, itse käytän kultaa, punaista, neonväriä sisältäviä morreja. Myös neon oranssi iskusilmällä on hyvä. Kirkas jossa sinistä on hyvä. Huom toukkia niin paljon koukkuun kun mahtuu max. 6kpl. Ai niin käytä vain perhokoukkuihin tehtyjä morreja ne ei mene poikki vaik se iso affen tarttuis kiinni. Kokemusta perhokoukuista siikapilkillä vahva uistin siima ja perhokoukkumorri sain elämäni isoimman siian paino noin 1,5 kg eli siinä jotain tietoa. Kireitä siimoja

Äänestä
  • Värjäsin siiman pissilläni, nyt on keltaista

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Amatööri kirjoitti:

Kuinka oleellinen seikka on pilkki siiman valinta? Ite ostin halvimman pilkki vavan ja laitoin siihen virveliin tarkoitettua 0,35mm valkoista siimaa... Onko hyvä/huono? Ja onks tolla siiman värillä jotain väliä?

Mites pysty pilkin värillä, onks joku ehdoton väri sille?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu