Ihmiset jotka eivät ole koskaan jalostaneet eli eivät ole koskaan käytännössä jalostanut koiria ovat juuri niitä kaikkein kärkkäimpiä jalostuksen arvostelijoita, huom (mitään ei voi saada jos ei mitään tee), siis käytännössä, koiranjalostuksessa ja kaikessa eläinjalostuksessa. Teoria on teoriaa eikä pelkällä teorialla koskaan saavuteta mitään. Kyllä tottakai jalostamisella voidaan tehdä ylilyöntejä mutta niin voidaan tehdä myös pelkällä ulkosiitoksella. Ei jalostusmäärän pienuudella tai suuruudella ole mitään väliä jos kanta on jo alunperin tuhoontuomittu geneettisesti. Pieni jalostuskanta voi olla ja yleensäkin on, paljon monimuotoisempi ja elävämpi kuin iso kanta jos valinta ja karsinta on suoritettu pitkän tähtäimen visiolla. On kustannus tehokkaampaa tuottaa laatua pienellä populaatiolla, kun taas suurella populaatiolla elinkelvotonta materiaalia. Tähän lopuksi heitän pienen ärsykkeen ja se on epigenetiikka, miksi kaupalliset geenitestaajat eivät kerro tuosta tieteen haarasta mitään, ja onko se niin , ja siksi koska sillä ei voi tehdä bisnestä koska se sotii markkinataloutta vastaan.
Linkin artikkelissa on mestarin neuvo http://www.ecsca.info/basicbreed.html. ; )
Albert Einstein kertoi jo ennen tietokone aikaa sen mikä nyt 2019 vasta pystyttiin todentamaan että Albert herra olikin oikeassa mitä tulee mustaan aukkoon. Einstein teki se vain omilla aivoilla, ja ensimmäisenä : )
20 Principles of Breeding Better Dogs
16
60
Vastaukset
- ÄOSeLuojanLahja
Mennään vielä mestareiden jalanjäljissä.
"tietyt rodun ominaisuudet vakiinnutettua"
http://www.spinone.fi/artikkelit/jalostusvalinta_fi.pdf
haluan vielä huomauttaa että nuo linkin sisältämät artikkelit ja neuvot on mielestäni käyttökelpoisia vain niille roduille jotka tekevät sitä työtä/metsästystä vieläkin, johonka ne alunperin jalostettiin. Sekä myös niille roduille joilla on harrastus tarkoitus.
Mitään koirarotua sekä niiden kasvattajia/jalostajia en lähde arvostelemaan koska jokainen itseään kunnioittava kasvattaja yrittää aina parhaansa, joskus tulee myös takapakkia, se on vaan luonnon laki. Ei saa lannistua koskaan, koska yhtenäistä jalostusstrategiaa ei ole. Se strategia on sinun pään sisällä tai sitten ei, ei sitä voida antaa/vaatia ulkopuolelta.
Hyvää kevättä kaikille koirankasvattajille ja lukijoille. - Shaissea
Todella väsynyt trolli, ei missään nimessä jatkoon.
- SitoutumatonAjattelija
"Se strategia on sinun pään sisällä tai sitten ei, ei sitä voida antaa/vaatia ulkopuolelta."
- Anonyymi
Nyt on annettu jatkuvalle ulkosiitoksella kasvatetuille koirayhdistelmille suorastaan suositus nimekkeellä, geenipoolin laajentaminen. Tosiasiassa kysymys on puhtaasti markkinataloudesta, mitä enemmin koiranpentuja syntyy niin sehän tuo lisää rahaa niille jotka hoitavat koirien rekisteröintiä. Jalostus on taas hidasta, ei bisnekseen perustavaa, vaan laadun parantamiseen.
http://www.tiibetinspanielit.fi/images/artikkelit/linjasiitos1.pdf
- Anonyymi
Raymond H. Oppenheimer. Älykkäitä ja viisaita näkemyksiä jalostuksesta, arvokkaita vinkkejä koiran kasvattajille.
- Anonyymi
Tuntematon suuruus: Äly ja Viisaus harvoin mahtuvat samaan päähän. Älykäs kun on tottunut selviytymään tilanteista joihin viisas ei joudu.
- Anonyymi
Viisaus tulee vasta vanhetessa.
- Anonyymi
Se joka väittää toisin on älykäs.
- Anonyymi
Viisas, vaikka se toisin väittää.
- Anonyymi
Älykäs vai viisas, vaikka väittää se toisin?
- Anonyymi
Suurenmoiset ovat aloituksen linkit.
- Anonyymi
Kyllä se summamutikassa kasvattaminen vain geenipoolin laajentamista silmällä pitäen on tikittävä "aikapommi" mitä tulee koirien luonteiden ennustettavuuksiin koirien jalostuksessa/kasvattamisessa. Ulkosiitoksessa on mahdoton ennustaa jälkeläisten luonteita. Se joka väittää muuta, puhuu palturia.
- Anonyymi
"Ihmiset jotka eivät ole koskaan jalostaneet eli eivät ole koskaan käytännössä jalostanut koiria ovat juuri niitä kaikkein kärkkäimpiä jalostuksen arvostelijoita, huom (mitään ei voi saada jos ei mitään tee),"
MItään ei voi saada jos ei mitään tee, totta toki. Mutta kai sitä nyt voi vähän valita sen mitä tekee. Miksi kukaan ryhtyisi koiria "jalostamaan" ?- Anonyymi
Jalostus on luonnon oman ilmiön, evoluution, kaltainen prosessi.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Jalostus on luonnon oman ilmiön, evoluution, kaltainen prosessi.
"Jalostus on luonnon oman ilmiön, evoluution, kaltainen prosessi."
Ei ole. Luonnossa valintakriteerinä on olosuhteisiin sopeutuminen, jalostuksessa ihmisten oikut. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
"Jalostus on luonnon oman ilmiön, evoluution, kaltainen prosessi."
Ei ole. Luonnossa valintakriteerinä on olosuhteisiin sopeutuminen, jalostuksessa ihmisten oikut.Ymmärrätkö sinä, mitä sana "kaltainen" tarkoittaa? Jalostusta ja evoluutiota voi todellakin väittää toistensa kaltaisiksi, eli eivät ole synonyymejä keskenään, mutta liippaavat tietyssä määrin läheltä toisiaan.
Sitä paitsi, kyllä esim. käyttöominaosuuksien jalostuminen on nimenomaan olosuhteisiin sopeutumista.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään
Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää1383809Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa
Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri3362944Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla
Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt81855Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."
Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa51588Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?
Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja41069- 71914
Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan
Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar38854- 44764
- 64724
Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan
Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat22708