Löytyykö keltään otsikon mukaista vehjettä? Tai vaihtoehtoisesti 900 Tenere?
Kokemuksia olis kiva lukea. Miten vetää, vääntää ja ääntää, huoltotarpeita ja -kustannuksia? Jotain hyvää/huonoa? Rohkeasti!
ps. Yamahavastaiset provot ja vittuilut voi kirjoittaa suosiolla mt-palstalle...
Yamaha MT 09 Tracer 900
10
7861
Vastaukset
- Anonyymi
Vanha aloitus mutta vastaan kuitenkin.
Moottori on hieno ja pyörän painoon nähden erittäin tehokas, valitettavasti näkyy myös vakuutusmaksuissa mutta hauskuudesta pitää maksaa. Tehoa enemmän kuin riittävästi ja vääntöäkin riittää joka lähtöön. Ei juuri ala röpsöttämään vaikka olisi liian suuri vaihde päällä vaan mukavasti jaksaa vetää. Ohitukset ovat kuin lastenleikkiä. Tyhjäkäynnillä 3-sylinterinen ei ole kauneinta kuunneltavaa mutta heti kun kierrättää niin nousee hymy huulille.
Parasta pyörässä on monipuolisuus. Rento ja mukava istuma-asento pidemmille matkoille, samalla kuitenkin ketterä ja sporttinen alusta sporttisempaan ajoon ja lisäksi pyörä on kevyt eli ei liian kömpelö jokapäiväiseen kaupunkiajoon. Äänekäs tuulensuhina vakiopleksillä ehkä suurin negatiivinen puoli.
Huollot 10tkm välein eikä ne muuten erityisen kalliita paitsi 40tkm välein tehtävä venttiilivälysten säätö, siinä tulee työtunteja paljon. - Anonyymi
Täältä myös ääni Tracerille, yhden viikon ja vajaan 3000 kilometrin kokemuksella vuokrapyörästä.
Leppoisa ajettava myös kaksi päällä, ei lopu puhti missään tilanteessa.
Ainoa miinus tosiaan tuo vakiopleksi, 180-senttiselle pyörteet tuli just tasan tarkkaan päähän.
No tankki voisi olla vähän isompi matka-ajoon...
Huolloista ym pitempään ylläpitoon liittyvistä kuluista tai haasteista ei mitään hajua. - Anonyymi
Onko kukaan saanut tuota hiljaiseksi vaihtamalla pleksin? Mietin mikä olisi hyvä vaihtoehto vakion tilalle. Esim Givi tai Puig Touring screen, kukaan kokeillut? Onko paljon hiljaisempi?
- Anonyymi
Omia kokemuksia: missä tahansa pyörässä missä kypärässä kohisee, vaihto matalampaan pleksiin tai poisto kokonaan on yleensä auttanut. Sen jälkeen ilmavirta tuntuu rintakehässä mikä on ihan ok, ja päässä on hiljaista.
Nakupyörillä ei ole ollut ongelmaa päähän osuvan pyörteilyn kanssa.
Korkeammat touringpleksit tai säädettävät lisäpalat eivät ole apua tuoneet, edelleen virtaukset naamalla niiden kanssa. Tuohan tietysti riippuu kuskin pituudesta ja ajoasennostakin.
Asia on varmaankin erilainen varsinaisten matkapyörien ja niiden tosi korkeiden pleksien kanssa, vaan niistä ei ole kokemusta, lähinnä nakuista ja all-roundereista (Versys, Fazer, V-Strom jne...). - Anonyymi
Minulla hiljeni todella paljon , kun ostin Puigin plexin jossa on se lisälippa XL -motosta mallia en muista mutta n.150€
- Anonyymi
Puig Touring on hyvä parannus vakiopleksiin. Pyörteet ja niiden melu hiljenee huomattavasti. Suosittelen jos meinaa pitempiä matkoja maantiellä ajaa.
- Anonyymi
Vaihdoin 20 malliseen Puigin matalemman sport pleksin ja hiljeni huomattavasti.On vielä laadukkaan oloinen osa.
Itse ajan aina oikeastaan selkä kyyryssä, se helpottaa moneen vaivaan ainakin näin 190cm kuskilla. Eli juurikin auttaa pitämään sen viiman sopivan ylhäällä.
- Anonyymi
MT 09 saa turbosarjaa joka aika helppo asentaa.
varmasti ihan kiva turbolla varustettuna.
vois itsse harkita tuota turbotettuna mut ostin jo kawan,
tosi hyvin sopii turbo tuohon MT 09 malliin ja kivasti tehoa tuo lisää.
https://youtu.be/f6WPtpzDncM
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo räyhää: kansan on muututtava
Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san2382699- 1011144
Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion
Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu1221098Oikea kaste on syntisten kaste
Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka581005Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa
Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta1531002Upotuskaste on raamatullisin kaste
Jokainen raamattua lukenut tietää sen. Päivänselvä asia. Vauvalle annettu kaste ei löydy raamatusta.717917- 63841
- 41817
Perussuomalaisten kansanedustajalta erittäin raju puheenvuoro eduskunnassa massamaahanmuuttoa vastaa
https://www.is.fi/politiikka/art-2000012019924.html Hyvä, että perussuomalaiset tuo Suomen kansalle tätä vihervasemmisto238805- 127793