https://www.tuontitukku.fi/tuote/alylaturi-einhell-cc-bc-4-m-3-120ah-sopii-kaikille-akkutyypeille/4006825614275/
Voiko tuolla ladata siis ihan mopon akuista traktorin akkuihin, jos ladattavan 12 V akun Ah-määrä on välillä 3-120 Ah? Mitä akkutyyppejä ei voi ladata ja voiko tuon jättää vaikka talvisäilytyksessä akkuun kytketyksi talven yli? Mopossa on joku kuiva-akku ja autosa, ruohinleikkurissa, traktorissa nesteakut. Mitä muita akkutyyppejä niitä nyt sitten ajoneuvoissa voikaan olla? Vaikka latausvirta on pieni, eikö latausaika kompensoi sen?
Voiko tuolla ladata siis ihan mopon akuista traktorin akkuihin, jos ladattavan 12 V akun Ah-määrä on välillä 3-120 Ah? Mitä akkutyyppejä ei voi ladata ja voiko tuon jättää vaikka talvisäilytyksessä akkuun kytketyksi talven yli? Mopossa on joku kuiva-akku ja autosa, ruohinleikkurissa, traktorissa nesteakut. Mitä muita akkutyyppejä niitä nyt sitten ajoneuvoissa voikaan olla? Vaikka latausvirta on pieni, eikö latausaika kompensoi sen?
Vastaukset 15
Vanhimmat
Varmaankin voi ladata kaikkia lueteltuja akkutyyppejä.
Joo voi ladata kaikkia noita sinun akkujasi. Tuo Ah-haarukka on suuntaa antava ja käytännössä toimii laajemmallakin alueella molempiin suuntiin mutta latausaika vain muuttuu. Mulla on esim. vastaava laturi 560Ah akkupaketin ylläpitolaturina ja hyvin toimii.
Voi jättää talven yli akkuun kiinni mutta jos olet noin skeptinen laturin laadusta ja ominaisuuksista niin suosittelisin laittamaan mielenrauhan ja harrastuksen nimissä pari kymppiä lisää rahaa, jolloin saat Ctek -automaattilaturien lippulaivan.
https://m.motonet.fi/fi/tuote/455589/CTEK-Yllapitolaturi-MXS-50-12V5A
Voi ladata myös isoja akkuja jos laittaa 10F konkan zarjaan piiriin.
Tiedoista ei taida selvitä että onko laitteessa muisti -eli osaako enää jatkaa latausta sähkökatkon jälkeen. Tuolla asialla on merkitystä jos jättää ylläpitolaturiksi paikkaan jossa ei kovin usein käy tarkistamassa asiaa ja jossa sähkökatkoja esiintyy.
Kyllä siellä luki että on ylläpitovaraus. Silloin varaaja lähtee tarvittaessa varaamaan kun akun varaus on alle ylläpidon käynnistymisen.
Eipä tuolla ole merkitystä jos on automaattilaturi. Lopputulemana on kuitenkin sama sykli hyvin pikaisesti, kun sähköt ovat palanneet.
Kylläpä vaan on olemassa moniakin eri latureita joissa on ylläpito ominaisuus, mutta kun tuleekin sähkökatko syötön puolelle niin mitään ei tapahdu ennenkuin nappia taas painelee haluttuun moodiin -joten kannattaa tämä homma varmistaa jos tällä omassa käytössä merkitystä.
-asiasta kyllä löytyy kvg:lla jos ette minua usko.
Olleet rikkinäisiä latureita.
Sepä ei sitten selviä kuin kokeilemalla, miten Einhell sähkökatkon jälkeen toimii. Oli tilattuna jo avausta tehdessäni.
Tuossa+kai+on+kolme+vaihtoehtoa.+
1.+Aloittaa+latauksen+alusta+eli+lataa+maksimivirralla+säädettyyn+jännitteeseen+(~14,5+V)+saakka+ja+siirtyy+sitten+jollain+kriteerillä+ylläpitolataukseen.+Näin+toimii+varmaankin+99%+kaikista+jatkuvaan+lataukseen+tarkoitetuista+laitteista.
2.+Jatkaa+siitä+mihin+jäi+eli+muistaa+tilansa.
3.+Vaatii+käyttäjältä+jonkun+toiminpiteen+ennen+latauksen+käynnistystä.+Näin+toimivat+eivät+ole+normaaleita+jatkuvaan+lataukseen+tarkoitettuja+laitteita.
1+ja+2+ovat+eivät+kumpikaan+aiheuta+ongelmia+sähökatkoksissa.+Periaatteessa+1+voi+olla+ongelma+tiheästi+toistuvissa+sähkökatkoissa+keittäen+akkua+turhan+paljon,+mutta+missä+nyt+sitten+olisi+ongelmallisen+usein+katkoksia.+Minulla+olleet+automaattilaturit+ovat+olleet+tapauksia+1.+Veneessä+kiinteästi+asennettu+laturi+nostaa+jännitteen+tuonne+14,5+V+paikkeille+aina+pariksi+tunniksi,+kun+virrat+katkaisee+hetkeksi.+Siinä+siis+taitaa+olla+aikaraja+maksimijännitettä,+jonka+jälkeen+siirtyy+ylläpitoon.
Nopeasti+manuaalista+katsottuna+vaikuttaa+siltä,+että+käyttäjän+ei+tarvitse+Einhellissä+valita+mitään.+Toisin+sanoen+tuo+kuulunee+ryhmään+1+(tai+2).
Jos laitan 7 Ah kuiva-akun laturiin ja asetan modenapista moottoripyöräsymbolin, sen pitäisi ladata 2 ampeerin virralla. Mutta se menee itsestään heti henkilöautosymbolille ja lataa 4 ampeerin virralla.
Samoin käy 10Ah akulla, joka on nesteakku.
Aiemmin minulla oli Bosch C3, jossa asetettiin mode-napista nuo symbolit. Manuaali tuossakin minun käsittääkseni kehottaa tekemään niin, mutta aina se vaan pomppaa tuohon henkilöautosymboliin.
Laturi on viisaampi kuin sinä, se tietää millä virralla pitää ladata.
Hanki tyhmä laturi.
Saattaa se olla niinkin.
Joo. Kaikki Ctekit jatkaa automaattisesti latausta sähkökatkon jälkeen, samoin joku Wurth mikä on jostain tullut.
Paskin automaattilaturi kautta aikojen tuli ostettua Liiteristä, joku Ultimate speed. Sähkökatkon jälkeen ei aloita itse uudelleen ja sitten kun jännite on kohonnut 4A virralla johonkin 13.8V niin laturi tiputtaa latausvirran 1.2A. Joku viikko menee ladata 60Ah akku täyteen tuolla paskalla ja vieläkin kauemmin jos viikon aikana on sähkökatko.
Joo, cetekissä jää se moodi päälle kikä on ollut käytössä. Mulla on tuollainen missä on normaalivaraus, virtalähde ja elvytystoiminto.