Ferrarilla tulee olemaan vaikein kauden aloitus vuosiin. Paniikkinappula on aika pohjassa. Ross brawnin tapaista ei ole ennen kauden alkua tulla esiin ja alkaa meuhkaamaan tulevan ferrarin erinomaisuudella.
Voi se hyvä ollakin, mutta en usko, että yhtä hyvä kuin oli tämä edellinen voittoauto.
Edessä on ferrarin vaikein kausi vuosiin. Kesken kauden uuden auton tuominen kisoihin ei vaan onnistu ongelmitta, ei edes ferrarilta.
Kone rikkoja ei tietenkään tule mersun tapaan vaan kaikenlaisia muita ongelmia.
Voi se hyvä ollakin, mutta en usko, että yhtä hyvä kuin oli tämä edellinen voittoauto.
Edessä on ferrarin vaikein kausi vuosiin. Kesken kauden uuden auton tuominen kisoihin ei vaan onnistu ongelmitta, ei edes ferrarilta.
Kone rikkoja ei tietenkään tule mersun tapaan vaan kaikenlaisia muita ongelmia.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Sanonta Ferrari tuo kesken kauden uuden auton, antaa vähän väärän kuvan. Tämän kauden Ferrari valmistui jälleen kerran myöhässä, halutaan testata kunnolla ja alkukisat ajetaan wanhalla autolla. Ferrari teki samoin 2002 hyvällä menestyksellä ja 2003 vähän huonommalla, tosin kummatkin mestaruduet varmistavalla, menestyksellä. McLaren ajoi koko kauden 2003 wanhalla autolla, ja oli jopa yllättää sillä.
Minusta Ferrari-leirin lausunnot ovat olleet samankaltaisia kuin aikaisempina vuosina. Myös McLarenin auton kehuskelut ja optimismi ovat tuttua, puheet olivat aivan samat vuosi sitten.
Näistä ei siis juurikaan voi päätellä alkavan kauden voimasuhteita. Luotan edelleenkin Ferrari-leiriin ja uskon heidän tietävän mitä tekevät ja onhan heillä kuski joka pystyy kuittamaan mahdolliset suuretkin autossa olevat heikkoudet. Ainut vaaratekijä piilee suuressa rengasedussa, sitä on vaikea kuskin, auton ja tallin eliminoida.
Niin, kohtahan se nähdään kuka on oikeassa. Ferrarin menestyshän viime vuosina on nojannut paljon myös siihen, että kun on pohjana voittaja auto, siitä on saatu aina pienin muutoksin voittaja myös seuraavaan kauteen.
Nyt se vanha konsepti on tiensä päässä ja uusi on aina riski. En minäkään usko ferrarille tulevan mitään suurta mahalaskua, joskin rajujen sääntömuutosten myötä vähemmän ferrari "pitoisen" sarjan.
Veikkaan kimiä yhdeksi tämän kauden kolmesta suuresta. Siis lopullinen sijoitus tällä kaudella 1-3.
Mitä ihmeen uutta siinä on että Ferrari tuo uuden auton kisoihin vasta myöhemmin? Näinhän on toimittu viime kaudella ja oliko peräti sitä edellisenäkin? Alkukaudesta oli vähän tasaisempaa mutta uuden auton saatuaan Ferrari on karannut menojaan. Mutta kysymykseen käykö myös nyt näin, saamme vastauksen vasta kauden lähdettyä liikkeelle. Oma arvioini on että kaudesta tulee aikaisempia huomattavasti tasaisempi.