Vain Esikoislestadiolaiset Taivaaseen

auttakaa_minua

Mielestäni tästä olisi niin sanottujen lähetyssaarnaajien, joita on kymmenkunta "pääpukaria", syytä kirjoittaa esimerkiksi nyt vaalien alla ja miksei koko ajan esimerkiksi lehtiin, ETTÄ VAI ESIKOISLESTADIOLAISET PÄÄSEVÄT TAIVAASEEN. Miksi he eivät sitä tee. Piilottelevat "ainutta oikeaa uskoa" itsllään ja sitten pyhäseuroissa suostuvat, jos joku ulkopuolinen sinne tulisi ja erehtysi lahkoon, hänelle saarnaamaan synnit anteeksi..''

Mitä pitäisi ajatella moisesta toiminnasta? Vastatkaa edes yksi lähetyssaarnaaja. Ei mitään Erkki123 mielipiteitä.

24

50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • VaiHuomenna

      Joko olet äänestänyt?

      • Kyllä, äänestin Räsästä!
        -


      • IhanaPäivi
        padasjoenukko kirjoitti:

        Kyllä, äänestin Räsästä!
        -

        Päivi on ollut kaikkien aikojen paras kansanedustaja, toivottavasti vielä jatkossakin!


    • VainJeesuksessaPelastus

      Vähän huono julistaa sellaista johon ei löydy mistään perusteita. Kyllä hekin sen sydämissään tietävät, näin uskon, vaikka kuulijoilleen muuta vakuuttelevatkin. Kuulijoille kun pitää julistaa aina heidän mielikseen, ja uhkaillen pelotella heitä muista kristityistä. Näin tämä toimii, eikä sitä kenenkään liikkeen ulkopuolisen vakavasti kannata ottaa, tämä on sellaista liikkeen sisäistä "kaitsentaa".

      • näillämennään

        Samoin ajattelen.
        Itse (kuulijana) olen tuon VAIN sanan paikalle laittanut jo monta vuosikymmentä sanan AINAKIN.


      • kiiiks

        Kuka uskoi lestadolaiseen pääministeriin?Tuskin moni ja tulos on nähtävissä!


      • JuhaVoisJatkaa
        kiiiks kirjoitti:

        Kuka uskoi lestadolaiseen pääministeriin?Tuskin moni ja tulos on nähtävissä!

        Juha on saanut paljon hyvää aikaan, työpaikkoja ym.


    • Erkki876985

      Pääministeri ei ollut oikeauskoinen, esikoislestadiolainen, niitä ovat vain kymmenkunta lähetyssaarnajaa. Tosi pieni joukko. Mutta jain heille Jeesus jätti taivaan valtakunnan avaimet. Vanhoollisisakin (Rauhanyhdistys) luullaaan niin. Muta viimeisellä tuomiolla Erkin kanssa nähdään kuinka pettyvät. Vain Esikoislestadiolaiset RY piirissä voi päästä nykypäivänä taivaaseen.

      • tutimaanaiemmin

        tulee kirjoitusvirheitä kun kaljapäissään kirjoittelee


      • " Erkki "
        -
        Ei se niin ole, kaikki sanovat samaa ja
        kuitenkin vain Jeesukseen uskovat pelastuu.
        -


      • Siinäse
        padasjoenukko kirjoitti:

        " Erkki "
        -
        Ei se niin ole, kaikki sanovat samaa ja
        kuitenkin vain Jeesukseen uskovat pelastuu.
        -

        Hedelmistä puu tunnetaan


      • JätetäänTuomarille
        Siinäse kirjoitti:

        Hedelmistä puu tunnetaan

        Sinun mielipiteilläsikö hedelmät mitataan. :) Kannattaa nyt kokonaan rauhtoittua ja jättää asia hänelle jolle tämä kuuluu. Jeesukselle Kristukselle. Kukaan ihminen täällä ei määrittele kenenkään taivasosuutta. Tämä on ihana asia. Jeesus kutsuu ja valitsee seuraajansa. Hän tuntee omansa ja hänen omansa tuntevat hänet.


      • Herää
        JätetäänTuomarille kirjoitti:

        Sinun mielipiteilläsikö hedelmät mitataan. :) Kannattaa nyt kokonaan rauhtoittua ja jättää asia hänelle jolle tämä kuuluu. Jeesukselle Kristukselle. Kukaan ihminen täällä ei määrittele kenenkään taivasosuutta. Tämä on ihana asia. Jeesus kutsuu ja valitsee seuraajansa. Hän tuntee omansa ja hänen omansa tuntevat hänet.

        Miksi raamattu on kirjoitanut noin.??


    • eikukaanulkoapäin

      Jotain pitää olle mielen alueella vikaa että kuvittelee muutamalla ikäukolla ja parilla bussilastillisella kuulijoita olevan taivas matkan päässä, ei siitä muuta voi ajatella.

      koko lestajoukko kaikilla nimikkeillä on kiertämässä rengasta siininkorvessa eli täysin eksyksissä j a pihalla koko aiheesta.

      mitään ei haluta oppia, ei korjat amitään menneisyydestä ei tulevasta suunnasta ei mistään vaan pidetään nyrkit valkosena kiinni jostain 1800 luvun opinkapapleista ja niistä riidellään joka pyhä ennen ja jälkeen seurojen.

      kuka on se ihminen joka ottaa mallia tällisesta joukosta häh !?

      • Anonyymi

        Raamattu todistaa, että vain nykyiset esikoislestadiolaiset lähetysmiehet, muut saarnaajat ja muutaman bussilastillisen heihin sokeasti uskovan joukko voi päästä vtaivaaseen.... Niin saarnataan esikoislestadiolaisten suroissa. Vain he voivat santaa synnit anteeksi niitä katuville.

        Tavallisen katuvan on lottovoittoa vaikeampi heihin "AINOISIIN ANTEEKSIANTAJIIN" törmätä, jos sielunhätä arvaamatta iskee.

        Kyllä on käsittämättömän omituista heidän selityksensä, miksi juuri niin Ramattu kuitenkin todistaa.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Raamattu todistaa, että vain nykyiset esikoislestadiolaiset lähetysmiehet, muut saarnaajat ja muutaman bussilastillisen heihin sokeasti uskovan joukko voi päästä vtaivaaseen.... Niin saarnataan esikoislestadiolaisten suroissa. Vain he voivat santaa synnit anteeksi niitä katuville.

        Tavallisen katuvan on lottovoittoa vaikeampi heihin "AINOISIIN ANTEEKSIANTAJIIN" törmätä, jos sielunhätä arvaamatta iskee.

        Kyllä on käsittämättömän omituista heidän selityksensä, miksi juuri niin Ramattu kuitenkin todistaa.

        Ei Raamattu todista sillä tavalla.

        Mutta ihminenhän on tunnetusti kekseliäs ja mielellään omaan pussiin päin vetävä olento.

        Kaikenlaisia Raamatusta kehiteltyjä variaatioita on tarjolla, siellä ja täällä.


    • kerttupoika

      Onko yksikään lesta tullut kertomaan miten ihana on olotila kuoleman jälkeen??No ei todellakaan kun samaa tietä mennään oli kuka hyvänsä ja funtamentaallinen usko ei auta yhtään.

    • EtSinäkäänTiedä

      Huvittaa tuo kerttupoika. Milloin sinä kävit tuolla toisella puolella, kun niin varmasti kirjoittelet, ikäänkuin tietäsit mitä kuoleman jälkeen tapahtuu?

      Älä kirjoittele asioista joista et tiedä mitään. Kiitos.

      • Anonyymi

        Lestatko sen tietävät? Mieti kuinka typerä olet. Et ymmärtänyt kerttupojan viestiä lainkaan. Niin omissasi elät.


    • hrthyrtyh

      Otsikko on aivan totta

      • Anonyymi

        Varmaan juu. Oletko huumori-ihmisiä? Tilannekoomikko ainakin olet. Tahtomattasiko?

        Ymmärrät varmaan itsekin, että Esikoislestadiolaiset ry:llä ja taivaaseen menolla kuoleman jälkeen EI OLE MITÄÄN TEKEMISTÄ toistensa kanssa. Kyseisen lahkon saarnaajat toki toista väittävät ja tyhmimmät siellä niin uskoovat.


    • VainJeesusPelastaa

      Ei mitään tekemistä toden kanssa.

    • Hghh

      Avaajan otsikko on prikulleen oikeassa

      • Anonyymi

        Kaidantienkulkijako vai joku Erkkikö vielä pyristelee.. Olette te "hassuja". Todella. Ainoastaan suurta sääliä teille. Tuhlaajapojillen ja tyttärillen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      91
      11854
    2. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      99
      8996
    3. Kovan viikon ilta pitäisi lakkauttaa

      Käytännössä pelkkää SDP:lle ilkkumista koko ohjelma veronmaksajien kustannuksella.
      Maailman menoa
      107
      4885
    4. Pakoputkipörisijä syttyi tuleen kesken ajon

      Kyydissä oli 7 henkilöä, mutta hyvä onni matkassa epäonnistuneesta käyttövoimavalinnasta huolimatta, eikä kukaan loukka
      Maailman menoa
      36
      4125
    5. Tänään torille

      Tänään kuulema torilla tapahtuu klo.20. Tulkaaha paikalle kattoon.
      Hyrynsalmi
      100
      4094
    6. Kalja-Kristus Kutsuu Luokseen

      Nyt on Oikea Hetki Ottaa Ryppyys Vastaan! Lue Pelastusryyppy ja tee Promillista elämäsi Herra! Pelastusryyppy on teksti
      Maailman menoa
      6
      3906
    7. Borat ärhäkkänä, syyttelee kokoomusta vilpin suojelusta

      Hänen mukaansa kokoomus seuraa ”toimettomana vierestä, kun vilpilliset firmat vievät urakat rehellisten nenän edestä”, j
      Maailman menoa
      11
      3699
    8. Persut on SYYLLISIÄ KAIKKEEN NEGATIIVISEEN SUOMESSA

      , ne haluaa neuvostoliiton putinin kanssa takaisin, shit voi valvoa kaikkea ja kaikkia, no tietty makeeta mannaa itselle
      Perussuomalaiset
      26
      3529
    9. Sdp on esittänyt maatalous- ja yritystuista leikkaamista

      Joihin menee 10 miljardia euroa vuosittain. Minkä vuoksi äärioikeisto änkyttää jostain vuodesta 2026, kun ei demareiden
      Maailman menoa
      1
      3481
    10. Yksi kuoli kolarissa Outokummussa

      -toisen auton kuljettajaa epäillään rattijuopumuksesta. Toisen auton kyydissä oli kuljettajan lisäksi neljä ihmistä. Hei
      Outokumpu
      63
      3354
    Aihe