Muutaman viikon vanha otsikon mukainen telefooni pudottelee virtoja päältä omia aikojaan eikä vähällä meinaa käynnistyäkään. Samoin kyselee useamman kerran päivässä pin-koodia.-Voisko olla mitään tekemistä tuoreen Android 9 päivityksen kanssa, vai onko vain jo susi syntyessään eikä voi tehdä muuta kuin viskata vesilintua mokomalla?
Nokia 7 plus, mikä prkl..
6
850
Vastaukset
- Anonyymi
Yrittikö se päivitellä itseään onnistumatta.
Minulla uusi Nokia 1 teki ensin tuota samaa.
Avoimessa wifi-verkossa 7 päivitystä onnistui ja siitä lähtien käny ollut moitteeton.
Minulla päivittyi Nokia 6 tuohon Android 9 vaivattomasti. Avoimessa verkossa sekin.- Anonyymi
Kyllä se 9-päivitys onnistui ihan vaivattomasti parin päivän sisällä käyttöön otosta. Ja nyt pitää päivittää tuota vikatilannettakin sikäli, että tuon parin päivän sekoilun jälkeen puhelin on toiminut moitteettomasti. Pitänee koputtaa puuta. -Tiiä näistä nykyhärpäkkeistä kun ei enää voi resetoidakaan perinteisellä akun irrottamisella ja uudelleen käynnistämisellä.
- Anonyymi
NOKIA7.1 ONGELMAT ;
1. virransäästön lukitusruutu jää päälle/jumiin ja sormenjälkitunnistus ei avaa puhelinta, pitää monta kertaa painella ns.power näppäintä. viikottain...
2. Kuvien laatu syväterävyyden ja värien osalta heikko. Esim. vanha nokia8 ja iphone SE ottavat paljon laadukkaampia ja varsinkin SE ottaa väreiltään huomattavasti luonnollisempia kuvia. 7.1 kuvan laatu vastaa jotenkuten Mi2Lite.
3. Akku kestää heikommin kuin yllä mainituissa (jos akku on uusi).
4. Softabugeja edelleen (mm.hidastelua web sovelluksissa ja näytön kääntö jää jumiin sekä sekoilee huomattavan paljon), vaikka uusin päivitys (14.1.2020 tark).
5. wlan 2,4 to 5 ja toisinpäin, kaikissa testatuissa verkoissa katkaisee sovelluksen jos se tarvitsee jatkuvaa verkkoyhteyttä (esim kodin nas palvelut jne). myös wlan vastaanotto antennit lienevät heikommat kuin vuosiin (esim2.4 on puolet heikompi vastaanotossa kuin esim verrokki testatut. iphone SE ja Nokia8 sekä Mi2lite).
Näillä vioilla puhelin saattaa nopeastikin vaihtua, esim vanhaan SE malliin, se ei hyytynyt 3 vuoden käyttöaikana kertaakaan ja mahtuu taskuun!- Anonyymi
2. Ota Raw kuvia niin saa koko kennon informaation talteen. JPEG kadottaa aina laatua missä tahansa mallissa..
- Anonyymi
Ehdottomasti appleuskovaisen ostettava iphone vaikka vanhakin mihin vaan varaa, saa kaikki ominaisuudet kalliilla mitkä muissa vikoja ja puutteita, mutta ovat halpoja. Luulisi edes näytön kestävän pikkuruisena muita iphoneja paremmin ehjänä.
- Anonyymi
Tuntuu Nokian puhelimet olevan kakki raakileita, verrattuna Samsungin vastaaviin, Samsungin päivitykset taas ihan retuperällä, iPhone taas sairaan kallis herkästi hajoava lelu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2764712Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1343050Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit452894Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?
Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k362882Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?771816Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1061674Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn281521- 611438
- 951292
Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2201204