Minne asti

muuttaisit 10 eurolla hohohohehehhahahahahhhhehehehehehhiihiihihihihihihiihihihihihhahahahahahahahaaahehehehheehhahahaahhihihiihihihiihhihihihhhiihhihihihihiihihih HEHE.
1157
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Sinulla olisi rahaa enemmän jos joisit vähemmän ja tekisit töitä enemmän. Itsestäsihän se on kiinni.

Äänestä

10 eurolla voi ostaa bussilipun ja pakata tärkeimmät tavarat reppuun,

Olet oikeutettu toimeentulotukeen ja etsimällä jostain kasvukeskuksesta tai pääkaupunkiseudulta edullisen vuokra-asunnon, saisit Kelasta takuuvuokrat. Mutta haluat mielummin etsiä syitä, miksi et voi muuttaa ja ne syyt onnistut aina löytämään jostain muualta kuin itsestäsi.

Äänestä

NE EI VUOKRAA KALLIIMPAA ASUNTOA VAIKKA MIKÄ PAPA NEUVOIS MITÄ. PAPA VOIS MENNÄ HANKKIMAAN PAREMMAT LÄÄKKEET ITSELLEE:.OLIKO PAPALLA PALJONKIN ULOSOTOSSA VELKAA HAHAHHAHAHAHAHAHHAHAHHAHAHAHHOHOHOHOHOHOHHOOHOHOHOHOHOHOHOHOHOHOOHOHO.

Äänestä
  • Kyllä ne vuokraa sulle ihan minkä asunnon tahansa kun teet töitä ja maksat vuokran. Stadissa on töitä ja asuntojakin löytyy.

    Äänestä

  • Ja jos työnteko ei onnistu, niin työttömänä ollessa Kela maksaa nykyistä HALVEMMAN asunnon.

    Kerroit viime vuonna tällä samalla sivustolla, että vuokrasi on 500€/kk. Etsi siis alle 500€/kk maksava vuokra-asunto.

    Äänestä

Demokratiankukkanen.

Äänestä

Kyllähän siinä on paskat jo housussa jos on tuki rahoilla kunnes aletaan valittaa vuokrasta jos se nousee ja giljotiini käy , jos et tee asian eteen mitään olet kusessa ja paskassa.

Helpommin sen edullisen asunnon saa jostain jorpakosta jonne kukaan ei halua asumaan.

Se on sitä kelan politiikkaa josta ei helpolla eroon pääse. Aika perseestä.

Äänestä
  • Jos ja jos. Tarkasta onko vuokrankorotus sidottu indeksiin tai mitä siitä vuokrasopimuksessa sanotaan. Mutta se ei liity enää muuttamiseen.

    Eli myös toimeentulotuella voi muuttaa, jos löytää nykyistä halvemman vuokra-asunnon. Jos nykyinen vuokrasi on 500€/kk, niin tarjontaa on. Jos jorpakossa on sata kertaa enemmän alle 500€:n asuntoja kuin esim. pääkaupunkiseudulla, ei sillä ole merkitystä, koska tarvitset vain sen yhden asunnon.

    Äänestä

Tuolla rahalla pääset bussilla n.300km joten...

Äänestä
  • Lentämällä vielä pitemmän matkan.

    Äänestä

  • papa-betalast kirjoitti:

    Lentämällä vielä pitemmän matkan.

    tosin halvimmat lentoliput Eurooppaan taitaa maksaa nykyään yli 40 euroa, joten ehkei ihan kympillä...

    1Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


dtynjytytyhty kirjoitti:

muuttaisit 10 eurolla hohohohehehhahahahahhhhehehehehehhiihiihihihihihihiihihihihihhahahahahahahahaaahehehehheehhahahaahhihihiihihihiihhihihihhhiihhihihihihiihihih HEHE.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu