Matkakuumeen kourissa; Kroatia?? Mutta minne; Vodice?? Kuka kertois kokemuksiaan/ko. paikasta? Vai mikä muu paikka ois ns kiva? Duprovikissa olen käynyt. Tykkäisin aika rauhallisesta, kauniista paikasta, mistä pääsisi kätevästi esim retkille. Ei mitään biletystä, ei suurkaupungin vilinää, mutta toki shoppailua/kiertelyä/katselua/aurinkoa ja-tai-vai ...jotain yksinäiselle viiskymppiselle naiselle . Matkaan lähtisin todnäk elo-syyskuun vaihteessa.
Minne kannattaa...
4
274
Vastaukset
- Kroatia-fani
Ensimmäinen Kroatian matkani suuntautui Cavtatiin ja toinen Makarskaan. Molempiin voisin mennä uudestaan. Cavtatista käytiin päiväretkellä Montenegrossa ja Bosnia&Hertzegovinassa matkanjärjestäjän kautta. Omatoimisesti käytiin Dubrovnikissa ja Lokrumin saarella. Cavtat oli mukava pieni kylä, josta pääsi veneellä Dubrovnikiin.
Makarskasta käytiin omatoimisesti Splitissä ja tehtiin pieni meriretki naapurikylään. Toukokuussa matka suuntautuu samoille seuduille, Podgoraan. - Anonyymi
Kaksi kertaa on käyty Kroatiassa. Ensimmäisellä kerra Baska Vodassa, toisella kerralla Makarskassa. Makarskasta pääsee helposti lähisaarille, Hvariin, Braciin ja Korculaan. Makarskasta on hyvät bussiyhteydet mm. Splitiin ja Omisiin.
Tulevana kesänä suuntaamme Cavtatiin. Jaahas, poistattavat taas jostain syystä asiallisia viestejä, no huvinsa kullakin. Anyway, lennä halvalla Splittiin , älä jää turistirysään vaan ota lautta ja mene Bracin tai Hvarin saarille nautiskelemaan.
- Anonyymi
Kiitos teille kommenteista. Varasin toissapäivänä matkan sinne Kroatiaan; Vodiceen. Pahin ryysis turistien suhteen ehkä jo matkani ajankohtana ohi. Josko siellä olis aurinkoa, rauhaa, hyvää ruokaa....olen ainakin pois kotiarjen rutiineista!
Terv . ninmimerkki Lomamatka
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Maahanmuuttajien vaikutus Suomen valtiontalouteen positiivinen
Maahanmuuttajat maksavat enemmän tuloveroja kuin saavat tulonsiirtoja. Eroavat persuista tässä suhteessa. Persuista o4104939Olen Päivi Räsäsen puolella
En oe uskovainen enkä kristillisdemograattikaan mutta onhan tuo naurettavaa laittaa Päivi syylliseksi omasta mielipit4953144Ukrainan tiedustelun huippupotti - Iski ensin yhteen satamaan, sitten toiseen
Ukrainan tiedustelupalvelu SBU kertoo johtaneensa operaatiota, jossa on isketty drooneilla Venäjän tärkeimpiin satamiin1292641Nuhteettomia edustajia
Korkein oikeus tuomitsi Päivi Räsäsen kiihottamisesta kansanryhmää vastaan Kansanedustaja Päivi Räsästä (kd.) vastaan no2442605Ulkomaalaistaustaiset tulevat kalliiksi yhteiskunnalle.
Selvitys: Ulkomaalaistaustaiset saivat selvästi enemmän työttömyysetuuksia ja toimeentulotukea kuin suomalaistaustaiset.1952583"Mieheksi ja naiseksi hän heidät loi."
Räsäsen tuomio on iso harppaus woke-valtioksi. – Tässä maassa on nyt selvästi kiellettyjä sanoja ja ajatusrikoksia. –841724Päivi Räsänen tuomittiin rikoksesta...
...kiihottamisesta kansanryhmää vastaan. Tuskin tajuaa silti vieläkään, että raamattu ei ole lakikirja. https://yle.fi/a6261622Huumeliika mellastaa Suomussalmella
Varastanut S-marketissa, jopa kolme kertaa päivässä. Päätekijä pitänyt kuumeorjanaan naistaan useita vuosia. Mies potki161454Korkein oikeus antaa Räsäselle vastauksen klo 9. Varmaan vapautus
Miten veikkaat että Päiville käypi? Päivi pitää lehdistökonferenssin klo 9.30. Koko media on läsnä. 7 v taistelu on ohii4791375Ihana sinä (m)
Oispa kiva nähdä sua. Uskomatonta, miten paljon sä pyörit mun ajatuksissa. Oonkohan mä sun mielessä? Haluaisitko nähdä v461171