Kyseinen Olavi Toppari harhauttaa täysin tarkoituksella ihmisiä, kertomalla, että yritys on ennakkoverorekisterissä. Se ei ole. Kun yrität laittaa omaveroon ilmoitusta teetetystä työstä, niin verottaja ilmoittaa, että kyseinen yritys ei ole ollut ennakkoverorekisterissä kyseisenä ajankohtana.
Kotitalousvähennystä heillä teetetystä työstä et saa vaikka toiminimi on rekisteröity. Rekisteröinti ei riitä.
Asian voi varmistaa https://www.ytj.fi/ sivustolta. (löytyy vasta historiatiedoista)
Ennakkoperintärekisteri Rekisterissä alku 01.03.2000 loppu 30.04.2015
Ot-pelliä ei ole ytj-rekisterissä. Olavi Toppari ei vastaa puhelimeen, enää.. vielä väitti puhelimessa, että heiltä saa kotitalousvähennyksen vaikka asia on juuri varmistettu verottajalta. Puhuu siis täyttä puppua verottajan mukaan. Epärehellisyys on ikävää, valitettavaa ja harmillista. Tällainen toiminta tarvitsisi muutoksia YTJ-rekisteriin koska hän käyttää rekisterissä oloa selityksiinsä.
Pointti: En suosittele, jos haluat kotitalousvähennyksen.
Tmi Olavi Toppari www.otpelli.com Ly 1400071-4 ei ole ennakkoverorekisterissä vaikka väittää niin
kuinkahanmonesuhrilienee
1
371
Vastaukset
- Anonyymi
Törmäsin samaan ongelmaan aloittaessani juuri tekemään veroilmoitusta v. 2020 kotitalousvähennyksistä. Siis suoraan sanoen TÖRKEÄTÄ VALEHTELUA ja KUSETUSTA yrittäjän toimesta - lomakkeeseen vieläpä painettu ly-tunnus. Kiertäkää kaukaa!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tukalaa kuumuutta
Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh422682Mansikkatiloilla hyväksikäytetään ukrainalaisia
Työolot ovat surkeita ja palkka kelvoton. https://yle.fi/a/74-201729423382407- 352104
Ensi kesänä
Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta471766- 241675
Okei, myönnetään,
Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘251559- 431429
- 1001409
En ymmärrä käytöstäsi
Se on ollut eräänlaista hyväksikäyttöä. Että seura kyllä kelpaa palstan välityksellä silloin kun ei ole parempaakaan tek1391355- 361156