Sähköhaitarista uudet sävelet.

Käsittääkseni ei olisi mikään ihmetemppu rakentaa sähköhaitari mistä lähtisi uusia ihmeellisiä säveliä.Tiedä vaikka tulisi muotiilmiö.
8245
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Yks sano että joku dikihaitari olis jo olemassa.En tiä kun tuota ikääkin on ja englanti ei oikein luista.Aina pitää olla altis ja valmis itsensä munaamiseen kun ideoi uutta.

Äänestä
  • Et sitten kovin hyvin ole maailman menoa seurannut kun jo 1967 Esko Könönen oli PSO:n (Pohjoismainen sähkö Oy) mainoksessa mullistavan keksinnön eli Farfisa Transicord -merkkisen sähköhaitarin kanssa. Könönen soitteli ainakin 1968 levyllekin tuolla soittimella mm. Metsäkukkia ja Lehdetön puu -kappaleet. Sysmän harmonikkamuseossa taitaa olla hänen ensimmäinen Transicord harmonikkansa näytillä silloin käyttämänsä Selmer -vahvistimen kanssa.

    Äänestä

Tarkoitin sellaista sähköhaitaria kuin sähköuruista lähtee eri ääniä.Se soittaminen sujuu mielestäni paremmin haitarilla kuin uruilla ja vielä kun voisi äänä muokata.Onko semmosta haitaria olemassa vaikko ei?

Äänestä

Et sattunut guuglettamaan ennenkuin laitoit kysymyksen ja sille jatkoa. Valinnanvaraa löytyy.

Äänestä

Säkkijärven polkka löytyy youtubesta. Ei sitä varten tietokonetta tarvitse uudestaan keksiä.

Äänestä

Tikitaaliset pirunkeuhkot.
Voi aikoja, voi tapoja.

Äänestä
  • Maailma muuttuu Eskoseni.Keksiminenhän useinmiten ei ole sen vaikeampaa kuin olemassaolevia ratkaistuja eli keksintöjä yhdistellään ja muokataan.Näin saadaan kokonaisuus joka toimii uudella tavalla.Vähän kun leegopalikoiden rakentelu.Harvoin mitään uutta tulee.Yleensä ne keksinnöt pohjautuvat aina johonkin vanhaan menetelmään mitä muokataan uuteen käyttötarkoitukseen.Lähtökohta on aina se että jokin todellinen ongelma ratkaistaan mikä tuottaa taloudellista hyvinvointia muun lisäksi.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


äö173 kirjoitti:

Käsittääkseni ei olisi mikään ihmetemppu rakentaa sähköhaitari mistä lähtisi uusia ihmeellisiä säveliä.Tiedä vaikka tulisi muotiilmiö.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu