Sain tuloksen Ancestrystä. Kopioin (tai kaverin avulla kopioitiin) tiedot kaikkin muihin mahdollisiin tietokantoihin. Ancetry antaa sukulaisuudesta parhaan arvion niille jotka tiedän ja eniten noita etäsukulaisia vaikka mistä päin. Etäisiä ei selvitä millään, mutta lähimmät osuu hyvin. Jokainen tietokanta antoi erilaisia osumia aika paljon. Ei FTDNA antanyt sen enämpää suomalaisia kuin muutkaan., vaikka tuo kaveri esitti niin.
Tein aikoja sitten isä ja äititestit ja niiden kautta ei löytynyt yhtäkään tunnistettavaa sukulaista, vaikka osumia olikin. Kaikki yhteydet oli jostain muinaisesta historiasta. Se raha meni hukkaan.
Kuinkahan muilla?
Ancestryyn tyytyväinen
10
333
Vastaukset 10
- Anonyymi
Millä tavalla raha meni hukkaan? Olisitko lähemmillä sukulaisilla tienannut jotain?
- Anonyymi
Raha meni hukkaan, kun houkuttelija vakuutti tulevan paljon osumia.
- Anonyymi
Mikä on kenenkin paljon, mutta osumia tulee yleensä tuhansia.
Ancestryn testi on serkkutesti, samoin My Heritagen. Family Tree DNAlla on 3 eri testiä, serkkutesti, äitilinja - ja isälinjatestit. Olit ilmeisesti tilannut äiti- ja isälinjatestit. Niiden osumat menevät usein todella kauas historiaan, eikä osumia pysty selvittelmään kirkonkirjojen avulla. Itse kyllä sain äitilinjasta Suomesta osumia 1700-luvun alusta; mikä oli onnekasta. Family Tree DNA;n serkkutestillä olen saanut tuhansia serkkuosumia Suomesta, suurin osa kaukaisia, mutta osa 2-4. serkkuja. Tuloksen voi kopioida My Heritageen ja toisinpäin, paitsi että nyt just on joitain teknistä häikkää, mutta lupaavat korjausta asiaan,
Tässä linkki, minkä firman serkkutestejä voi kopioida minnekin: https://thednageek.com/whats-new-in-autosomal-dna-transfers/?fbclid=IwAR1w4DLYjjF6wKFYwiqg-3JWKUfBdSHBtRh29AroDBO9qVHftM3axlIZr68
Jos Ancestryn uudemman version serkkutestin kopioi FTDNAahan, niin kaukaisempia osumia ei tule.- Anonyymi
Ancestry on paras. Sen voi kopioida noihin kahteen suureen ja silloin saa kaikki tulokset mitä mahdollista. FTDNA:n tulokset ovat epätarkempia ja ne voi kopioida vain saman talon toiseen eli MyHeritageen, mutta Ancestry jää silloin pois. Mutta älkää ihneessä levitelkö niitä sukupuita joka systeemiin. Sielyä ne kopioituvat joka puolelle ja kohta olet intialaistenkin sukupuissa. Ne joita kiinnostaa läheinen osuma, ottavat kyllä yhteyttä. Jos tulokset saa muuten, kukaan ei kysele mitään.
- Anonyymi
Siinä se tulikin miksi ei kannata käyttää ancestrya.
- Anonyymi
Onko kokemuksia livingdna-testistä? Jonkun sivustoston mukaan tuloksen voi kopioida halutessaan kaikkiin muihin tietokantoihin.
Muistaakseni siellä on lähinnä vain englantilaisia, joten osumia ei tule.
- Anonyymi
PHannele, kopioimalla kaikkiin muihin saa kaikki osumat. hyvä vaihtoehto on livingdna
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 591220
Martina Aitolehti veti kohtalokkaat hääkännit - Alttarilla ikävä temppu Esko Eerikäiselle
Ex-pariskunta Aitolehti ja Eerikäinen pitävät yhdessä Martina & Esko podcastia. He ovat kertoneet kansalle mm. hääaamust571148Haluatko mies mennä naimisiin melko pian, ku ollaan kohdattu?
Mä haluaisin mennä mahdollisimman nopeesti....💍1331122Vappu Pimiä lataa suorat sanat TTK-lähdöstään - Yksi asia elämässä muuttui pysyvästi
Vappu Pimiä astui pois Tanssii Tähtien Kanssa -juontajan pallilta viime syksynä. Pimiällä oli pitkät perinteet TTK:ssa,7990- 96950
Vain elämää: Silmiinpistävä muutos heti ekassa jaksossa - Onko tämä hulppeampi kuin entinen?
Vain elämää on totuttu näkemään Hirvensalmella sijaitseva Satulinna. Uudella kaudella kuvauspaikka muuttuu Calliolaksi.5795Sinulle jota kaipaan!
Tunnen sinua kohtaan jotain, mitä en enää osaa selittää pelkällä ihastumisella. Se on kiintymystä, kaipuuta, romanttista27741- 43722
Onko naisten "ahdisteluhysterian" kulttuuria kritisoivat miehet itse ahdistelijoita?
Tällaisen kuvan saa, kun tästä aiheesta tekee aloituksia: aina luullaan, että "ahdisteluhysteriaa" kritisoiva mies on it192696- 71669