Ancestryyn tyytyväinen

Anonyymi

Sain tuloksen Ancestrystä. Kopioin (tai kaverin avulla kopioitiin) tiedot kaikkin muihin mahdollisiin tietokantoihin. Ancetry antaa sukulaisuudesta parhaan arvion niille jotka tiedän ja eniten noita etäsukulaisia vaikka mistä päin. Etäisiä ei selvitä millään, mutta lähimmät osuu hyvin. Jokainen tietokanta antoi erilaisia osumia aika paljon. Ei FTDNA antanyt sen enämpää suomalaisia kuin muutkaan., vaikka tuo kaveri esitti niin.
Tein aikoja sitten isä ja äititestit ja niiden kautta ei löytynyt yhtäkään tunnistettavaa sukulaista, vaikka osumia olikin. Kaikki yhteydet oli jostain muinaisesta historiasta. Se raha meni hukkaan.
Kuinkahan muilla?

10

330

    Vastaukset 10

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Millä tavalla raha meni hukkaan? Olisitko lähemmillä sukulaisilla tienannut jotain?

    • Anonyymi

      Raha meni hukkaan, kun houkuttelija vakuutti tulevan paljon osumia.

      • Anonyymi

        Mikä on kenenkin paljon, mutta osumia tulee yleensä tuhansia.


    • Ancestryn testi on serkkutesti, samoin My Heritagen. Family Tree DNAlla on 3 eri testiä, serkkutesti, äitilinja - ja isälinjatestit. Olit ilmeisesti tilannut äiti- ja isälinjatestit. Niiden osumat menevät usein todella kauas historiaan, eikä osumia pysty selvittelmään kirkonkirjojen avulla. Itse kyllä sain äitilinjasta Suomesta osumia 1700-luvun alusta; mikä oli onnekasta. Family Tree DNA;n serkkutestillä olen saanut tuhansia serkkuosumia Suomesta, suurin osa kaukaisia, mutta osa 2-4. serkkuja. Tuloksen voi kopioida My Heritageen ja toisinpäin, paitsi että nyt just on joitain teknistä häikkää, mutta lupaavat korjausta asiaan,

    • Anonyymi

      Ancestry on paras. Sen voi kopioida noihin kahteen suureen ja silloin saa kaikki tulokset mitä mahdollista. FTDNA:n tulokset ovat epätarkempia ja ne voi kopioida vain saman talon toiseen eli MyHeritageen, mutta Ancestry jää silloin pois. Mutta älkää ihneessä levitelkö niitä sukupuita joka systeemiin. Sielyä ne kopioituvat joka puolelle ja kohta olet intialaistenkin sukupuissa. Ne joita kiinnostaa läheinen osuma, ottavat kyllä yhteyttä. Jos tulokset saa muuten, kukaan ei kysele mitään.

      • Anonyymi

        Siinä se tulikin miksi ei kannata käyttää ancestrya.


    • Anonyymi

      Onko kokemuksia livingdna-testistä? Jonkun sivustoston mukaan tuloksen voi kopioida halutessaan kaikkiin muihin tietokantoihin.

    • Muistaakseni siellä on lähinnä vain englantilaisia, joten osumia ei tule.

    • Anonyymi

      PHannele, kopioimalla kaikkiin muihin saa kaikki osumat. hyvä vaihtoehto on livingdna

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä mieltä olet?

      Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo
      Ikävä
      151
      1231
    2. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      119
      1048
    3. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      215
      788
    4. En ehkä onnistu siinä

      Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
      Ikävä
      58
      765
    5. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      64
      732
    6. Viesti jonka haluaisit lähettää...

      hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä
      Ikävä
      26
      729
    7. Mies,oletko koskaan...

      Käyttänyt maksullista naista?
      Ikävä
      135
      696
    8. Kirjoita kolme sanaa

      mistä kaivattusi voisi sinut tunnistaa.
      Suhteet
      44
      631
    9. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      57
      622
    10. Joko kaupungin johtaja saa iskeä kuokkansa kunttaan

      Särkiperällä tapahtuu 25.8 2026 klo.10.00 Fingrid Oy:n ja kahden maanomistajan kanssa maan lohkominen.Mahdollisesti täss
      Pyhäjärvi
      58
      554
    Aihe