Ancestryyn tyytyväinen

Anonyymi

Sain tuloksen Ancestrystä. Kopioin (tai kaverin avulla kopioitiin) tiedot kaikkin muihin mahdollisiin tietokantoihin. Ancetry antaa sukulaisuudesta parhaan arvion niille jotka tiedän ja eniten noita etäsukulaisia vaikka mistä päin. Etäisiä ei selvitä millään, mutta lähimmät osuu hyvin. Jokainen tietokanta antoi erilaisia osumia aika paljon. Ei FTDNA antanyt sen enämpää suomalaisia kuin muutkaan., vaikka tuo kaveri esitti niin.
Tein aikoja sitten isä ja äititestit ja niiden kautta ei löytynyt yhtäkään tunnistettavaa sukulaista, vaikka osumia olikin. Kaikki yhteydet oli jostain muinaisesta historiasta. Se raha meni hukkaan.
Kuinkahan muilla?

10

319

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Millä tavalla raha meni hukkaan? Olisitko lähemmillä sukulaisilla tienannut jotain?

    • Anonyymi

      Raha meni hukkaan, kun houkuttelija vakuutti tulevan paljon osumia.

      • Anonyymi

        Mikä on kenenkin paljon, mutta osumia tulee yleensä tuhansia.


    • Ancestryn testi on serkkutesti, samoin My Heritagen. Family Tree DNAlla on 3 eri testiä, serkkutesti, äitilinja - ja isälinjatestit. Olit ilmeisesti tilannut äiti- ja isälinjatestit. Niiden osumat menevät usein todella kauas historiaan, eikä osumia pysty selvittelmään kirkonkirjojen avulla. Itse kyllä sain äitilinjasta Suomesta osumia 1700-luvun alusta; mikä oli onnekasta. Family Tree DNA;n serkkutestillä olen saanut tuhansia serkkuosumia Suomesta, suurin osa kaukaisia, mutta osa 2-4. serkkuja. Tuloksen voi kopioida My Heritageen ja toisinpäin, paitsi että nyt just on joitain teknistä häikkää, mutta lupaavat korjausta asiaan,

    • Anonyymi

      Ancestry on paras. Sen voi kopioida noihin kahteen suureen ja silloin saa kaikki tulokset mitä mahdollista. FTDNA:n tulokset ovat epätarkempia ja ne voi kopioida vain saman talon toiseen eli MyHeritageen, mutta Ancestry jää silloin pois. Mutta älkää ihneessä levitelkö niitä sukupuita joka systeemiin. Sielyä ne kopioituvat joka puolelle ja kohta olet intialaistenkin sukupuissa. Ne joita kiinnostaa läheinen osuma, ottavat kyllä yhteyttä. Jos tulokset saa muuten, kukaan ei kysele mitään.

      • Anonyymi

        Siinä se tulikin miksi ei kannata käyttää ancestrya.


    • Anonyymi

      Onko kokemuksia livingdna-testistä? Jonkun sivustoston mukaan tuloksen voi kopioida halutessaan kaikkiin muihin tietokantoihin.

    • Muistaakseni siellä on lähinnä vain englantilaisia, joten osumia ei tule.

    • Anonyymi

      PHannele, kopioimalla kaikkiin muihin saa kaikki osumat. hyvä vaihtoehto on livingdna

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Missä kokoomuksen naiset?

      Hähmäistä ukkotarinaa kuultu koko viikonloppu. Kukaan ei ole kokoomuksessa edes yrittänyt pitää naisten puolta. Jopa
      Maailman menoa
      60
      3493
    2. Finland is now Petter place

      Audin B-ryhmän ralliautolla saatiin kansa voimaan hyvin. Kiitos kokoomus huumoripläjäyksestä.
      Maailman menoa
      23
      2333
    3. Ilman Stadia Suomessa ei olisi kunnon lihajalosteita

      HK, Helsingin makkaratehdas, Votkin, mitä näitä nyt onkaan. Böndellä ei ole kunnollisia jalostajia.
      Maailman menoa
      139
      1975
    4. Huomasitko? Tidjan Ban tyttöystävä paljastui - Tuttu kohutusta rakkausrealitystä

      Ban tyttöystävä on Kolmiodraama-realityn Heidi Kytö. Ba ja Kytö kertoivat maaliskuussa 2026 somessa, että he ovat seurus
      Suomalaiset julkkikset
      17
      1556
    5. Alkuperäinen Jeesuksen antama kastekäsky on Matteuksen evankeliumissa

      Matt.28:16-20 16 Ja ne yksitoista opetuslasta vaelsivat Galileaan sille vuorelle, jonne Jeesus oli käskenyt heidän menn
      Kaste
      163
      1207
    6. Pistä joku tunniste vuosien takaa

      Meidän välillä. Naiselta pyydän.
      Ikävä
      62
      1197
    7. Vilpitön totuudenetsiä löytää totuuden kasteesta.

      Nykyaikana on niin paljon tietoa saatavilla että vilpitön totuudenetsiä löytää totuuden myös kristillisestä kasteesta. R
      Kaste
      450
      1062
    8. Pidätkö vielä elämäsi

      Rakkautena minua
      Ikävä
      59
      893
    9. Mietin tässä yhtä kysymystä

      Pysyisitkö minun kävelytahdissa mukana?
      Ikävä
      76
      852
    10. Toivon että kuulut elämääni

      Mutta aika näyttää miten läheisesti. Lupaan kertoa jossain sivulauseessa, kun muutan paikkaa.
      Ikävä
      33
      823
    Aihe