Toinen tupruttelee paljon hiilidioksidia ja typen oksideja.
https://nestemy.fi/?gclid=EAIaIQobChMIxpa7-8rb4QIVyrYYCh1ItAuxEAAYASAAEgJgLvD_BwE
https://nestemy.fi/?gclid=EAIaIQobChMIxpa7-8rb4QIVyrYYCh1ItAuxEAAYASAAEgJgLvD_BwE
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Toyota tekee aitoja hybridejä, jotka toimivat ilmaston hyväksi.
VAG on keksinyt "Mild Hybridin" eli vapaasti suomennettuna "Melkein hybridi" eli ilmeisesti ei osattukaan valmistaa oikeata hybridiä.
Uudet Toyotan mukahybridit kaikki yli 100 g/km CO2
Entä ne alussa mainitut dieselit, monessako on nykyään alle 100g WLTP aikana?
Tuo MY tavara on kalliimpaa kuin 98E, ei mitään järkeä verrattuna hybridiin.
Takuuajan jälkeen mennään niin isolla korjauskuluriskillä, ettei tulisi mieleenkään ostaa hybridiä. Tai sähköautoa. Akkujen lisäksi kaikki komponentit on hinnoiteltu ihan toisella hinnanmuodostuksella kuin biltema-tavara, joten jokaisen korjauksen iskiessä lasku tulee olemaan yhtä jännittävää makseltavaa. Pelkästään akkkujen hinnat ovat sitä luokkaa, ettei ainakaan taloudellisessa mielessä ole mitään järkeä, säästeltyillä bensa-euroilla ei akkuja ostella.
Ympäristömielessäkin uudet dieselit ovat puhtaampia kuin bensakoneet ja kulutuksen ollessa pienempi jäävät myös hiilidioksidipäästöt minimaalisiksi.
Valinta on siis päivänselvästi nyt ja vielä hyvän aikaa diesel.
Ei missään nimessä enää dieseliä. Pienhiukkaset tappaa myös ihmisiä. Elukoista puhumattakaan. Onneksi SDP kieltää pelkät polttomoottorit.
Tällä hetkellä paras ja vaivattomin dekä turvallisin täyshybridi.
Dieselit eivät enää saastuta, typenoksidi- ja hiukkaspäästöt ovat olemattomia uusilla EU6-dieseleillä. Saksalainen puolueeton ADAC mittasi laboratorion sijasta käytännön ajo-olosuhteissa useiden uusien diesel-autojen päästöjä ja ihan perusperheautollakin päästiin huipputuloksiin (esim Astra).
Toisekseen SDP ei voi kieltää yksinään mitään vaikka haluja olisikin, mutta vähiten tosiasiassa halujakin on oman äänestäjäkunnan vankkaa perustaa olevien matalapalkkaisten saatavilla olevien polttomoottoristen kieltäminen.
Hybridithän eivät ole ratkaisu mihinkään muuhun kuin valmistajiensa jälkimarkkinoinnin voitontavoitteluun jättimäisin korjaus- ja varaosakattein. Polttoaineen säästöillä ei kuluttaja voi voittaa mitään jo pelkästään hankintahinnasta johtuen.
Ostamalla hyötysuhteeltaan bensaa paremman dieselin tekee todellisen ekoteon. Median propagoima sähköhypetys ei nykyisellä akkuteknologialla sitä ole. Sähköisten kehitys on todellisuudessa vasta lapsenkengissään.
Urpo
melkoinen floppi volksvakenin hybrid kyhäelmä, kulutti maantieajossa yli 8 litraa bensiiniä. ohhoh miten epäonnistunut ajoneuvo.
EU vaatii, että vuonna 2021 Euroopassa rekisteröityjen autojen keskimääräinen CO2-päästö saa olla korkeintaan 95 g/km. Bensa-autoilla eikä täysbensahybrideillä näihin lukuihin ei päästä ja sähköautoja, edes ladattavia hybridejä, on vaikea saada markkinoille riittävästi. Dieseliä tarvitaan vielä kauan päästötalkoissa.
Taitaa olla luvut ja normit hiukka sekasii .......
https://www.transportenvironment.org/what-we-do/vans/current-2021-targets
Tuossa linkissä puhutaan pakettiautoista !!!!
Kuorma-ja pakettiautot eivät ole autoja vai mitä ? Urpo !
Meneppäs nyt katsomaan uusien dieselien päästöarvoja, monessako on alle 95 g/km CO2 ???
Ja ei tarvitse sitten linkata mitään NEDC lukuja.