Potilas Mariner 99 20hv
Viime syksynä ajelin täysin normaalisti hiljakseen tutuilla kalapaikoilla, kunnes perämoottori otti yllättäen kierroksi niin että piti kone sammuttaa. Uudelleen käynnistäessä sama homma, eli heti täysi hönkä päälle. Kotirantaan pääsin vain, että heti startissa löi vaihteen silmään ja lähti ajamaan. Tyhjäkäynnillä heittää armotta täydet kierrokset. Voiko olla muualla vikaa kuin kaukarissa/ kaapelissa? Kauko ja kaapeli silmämääräisesti toimii normisti, mutta en ole vielä kaukoa purkanut. Onko kellään vastaavanlaista kokemusta? Kiitos!
Startissa täys hönkä päällä?
3
60
Vastaukset
- Anonyymi
Lakkaa huutamasta.
Paalissa. Todennäköisesti koneen kaasuvivustossa on kaasu päällä. Ota koneesta kaukohallinnan vaijerit irti ja kokeile startata uudestaan. Samalla voit ilman vaijereita kokeilla käsin kaasuvivustoa, että se liikkuu pehmeästi tyhjäkäynniltä täydenkaasun asentoon ja takaisin tyhjäkäynnille.
- Anonyymi
Vika selvisi, eli kaasarin perusteellinen pesu (UÄ). En olisi uskonut, että noin oireilisi, mutta niin se vaan oli. Testailin vivustoa ja kaapeleiden kuntoa ja kaikki oli kunnossa. Sitten vinkattiin kaasarin suuntaan ja ajattelin, ettei se ainakaan mitään maksa purkaa ja käyttää tutulla pesussa. Pesun jälkeen kaikki toimi kuten pitää. Kiitos avuista!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1868543
En löydä sinua
En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k264648- 504178
- 593722
- 513186
- 502950
Ne oli ne hymyt
Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä262656- 432451
Anteeksi kun käyttäydyn
niin ristiriitaisesti. Mä en usko että haluaisit minusta mitään, hyvässä tapauksessa olet unohtanut minut. Ja silti toiv382143- 292086