Käyttöhuone Kajaaniin

Helsinkiin ollaan rakentamassa käyttöhuonetta missä voi olla sisällä lämpimässä. Huoneessa on puhtaita neuloja ja ruiskuja ja neulalaatikko, desinfektioainetta ja puhdas wc. Milloin Kajaaniin rakennetaan käyttöhuone? Tarve olisi kova. Paikka voisi olla jossain keskustassa tai jokirannassa tai vaikka useampi pitkin kaupunkia. Ei paljoa maksaisi. Kuka poliitikko ottaisi asian hoitaakseen?
11152
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Lopeta se käyttäminen ja käyttäydy muiden ihmisten tavoin. vai vielä yhteiskunnan varoin pitäisi kannustaa päihteiden käytön normalisointiin? käyttäjät eristettyyn vankeuteen niin loppuu se käyttäminen. Siitä sitten pikkuhiljaa normaali elämään valvotusti.

Äänestä

En kannata ajatusta, miks helvetissä pitäisi? Rahan ja ajanhukkaa, lopettakaa se narkkaaminen, se on kaikille parasta.

Äänestä

Ois hyvä ampua kaikki nistit ovelle suoraan jos tämmöinen tulisi

Äänestä
  • Juu varmaan, ja seuraavaksi nikotinistit?

    Äänestä

Lisäksi huoneeseen pitää järjestää aineiden ilmaisjakelu, ruoka- ja lepokotilippujen jako sekä maksuttomat terveyspalvelut. Näin aineiden käyttäjien asema saadaan vakioväestön tasalle.

Äänestä
  • Ajokortti, auto ja i phone myös ilmatteeksi kuten niille hädänalaisille tummempinahkaisillekin jotka ovat tänne interreilanneet Euroopan läpi.

    Äänestä

Entäs meille töissä käyville, voisiko meille tehdä jokaiselle semmosen edes 100m2 talon? Sen verran nistipaska maksaa varmaan yhteiskunnalle vuodessa. Henki pois nistipaskoilta.

Äänestä
  • Työssäkäyville tulee veronkorotukset, lapsilisien alennukset ja ilmainen kiky lisääntyy useita päiviä per vuosi!

    Äänestä

Ja samaan juksuun joku kahvila, jossa saisi tupsauttaa höpöheinää menemään...

Äänestä

Edelleen ammun kaikki nistit jotka kohdalle osuu. Yhteiskuntaluokan alinta roskasakkaa ja yhteiskunnan takiaisia. Joutaisi alkaa tapporahaa maksamaan näistä joita en kehtaa edes ihmisiksi sanoa.

Äänestä

Huone voidaan kyllä rakentaa sillä ehdolla että sen käyttäjät tullaan ratsaamaan ja sanktioimaan lain edessä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Helsinkiin ollaan rakentamassa käyttöhuonetta missä voi olla sisällä lämpimässä. Huoneessa on puhtaita neuloja ja ruiskuja ja neulalaatikko, desinfektioainetta ja puhdas wc. Milloin Kajaaniin rakennetaan käyttöhuone? Tarve olisi kova. Paikka voisi olla jossain keskustassa tai jokirannassa tai vaikka useampi pitkin kaupunkia. Ei paljoa maksaisi. Kuka poliitikko ottaisi asian hoitaakseen?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu