Psykologisten testien käyttö sijaisvanhempien rekrytoinnissa sekä ennalta ilmoittamattomat tarkastuskäynnit ovat luultavasti SITÄ PARASTA VALVONTAA.
Perhehoitoliitolle
11
179
Vastaukset
- Anonyymi
Ja jos kaltoinkohtelua ilmenee, siinä ei hienotunteisuus sijaisvanhempaa kohtaan ole se ensimmäinen juttu. Lapsi on pelastettava terveeseen kasvuympäristöön! Ja sekö työntekijä, joka on lastannut talon ylipaikoille lapsia halutaan mukaan. Hän varmaan peittääkseen omia virheitään menee sijaisvanhemman puolelle - kuten sosiaaliasiamieskin.
- Anonyymi
Mitä valvontaa se on, että kaveeraavat sossu-sijaisvanhempi - parikit valvovat toinen toisiaan. Täysin ulkopuoliset ihmiset suorittamaan valvontakäyntejä. Kyse on kuitenkin lasten ja nuorten elämästä - ei sijaisvanhemman ja hänen jälkikasvunsa rahan ja etujen saannista.
Sitä on aika härskiäkin porukkaa sijaishuollon piirissä! - Anonyymi
Paitsi raha, vaikuttaa siltä, että aika monen sijaisperheen motiivi on yrittää pelastaa rakoileva parisuhteensa sijoitettujen lasten ottamisen avulla. Ei sitten onnistu ja ero tulee tuota pikaa, vaikka lapset ovat olleet pariskunnalla vasta vuoden-pari.
Mihin kaikkeen lapsia käytetäänkään tässä yhteiskunnassa? - Anonyymi
On täysin epäoikeudenmukaista, että lapset saavat niin eriarvoisen sijaisperheen. Toiset ovat täysin tunteettomia ja mielihalujensa mukaan toimivia ja rahan vuoksi toimivia. Toiset sen sijaan haluavat lapsen (huomaa yksikkö!) parasta.
Miksi lapset sijoitetaan laadultaan niin eriarvoisiin paikkoihin? Mikä on sijaishuoltoyksikön vastuu, kun lappaa lapsia täysin sopimattomiin paikkoihin. Mikä on sellaisen sossun vastuu, joka menee nallekorttien kanssa paikalle tarkastamaan ja toteaa, että lapsi käyttäytyy itsetuhoisesti, koska kiintymyssuhde sijaisvanhempiin on vielä kesken. Lapsi on olut paikassa jo kuusi vuotta.
Tässä onkin yksi epäkohta: lapsia ja heidän omia perheitään syyllistetään kiintymyssuhteen syntymättömyydestä lapsen ja sijaisvanhempien välillä. Entäpä, jos sijaisvanhempi on täysin tunteeton ja kaltoin kohteleva. Valvonta on ollut täysin puutteellista.
Kenessä onkaan vika, jos lapsi ei kiinny? Ei siinä auta silloin naurettavat ryhmätheraplayt, kun lapsella ei ole mitään mahdollisuutta, kuin esittää olevansa niin yhtä pataa sijaisvanhemman kanssa. Takana on kamala pelko. - Anonyymi
Lapsella on oikeus laadukkaaseen sijaishuoltopaikkaan. Siitähän me kaikki olemme samaa mieltä.
- Anonyymi
Näin on. Psykologiset testit apuun, kun sijaisvanhempia valitaan. maksavathan hyvät testit, mutta kyllä kaltoinkohteluille, oikeudenkäynneille ja oikeuspsykiatrioille yms. tulee myös kallis hinta. Ja tässä ei voielä lueteltu inhimillistä kärsimystä.
Psykologiset testit rekrytointeihin ja laadukas kattava valvonta toimintaan! - Anonyymi
Te ette siis tiedä että tota tehdään jo nyt? Sijaisvanhemmat arvioidaan ja syynätään nykyään niin tarkasti että on vaikea uskoa että ihan surkeat vanhemmat menis läpi niistä testeistä. Se arviointi kestää yli puoli vuotta ja useissa kaupungeissa mukana on psykologi.
Ehkä ennen kuka vaan sai ryhtyä sijaisvanhemmaksi, onneksi se on nykyään jo muuttunut. - Anonyymi
Mutta, miksi testejä ei voi käyttää, kun niitä on olemassa. Mikä on syy? Hyvä testit kuulemma maksavat, mutta karsivat myös epäsopivat henkilöt pois. Miksi näitä testejä vastustetaan niin kovasti.
Tietyt persoonat osaavat huiputtaa ihmisiä. Hyvät testit paljastavat! - Anonyymi
Lisäksi:
Vanhustenhoidossa halutaan omaiset paikalle ja auttamaan. Sijaishuollossa vanhemmat ja omaiset halutaan pois. Jos sijaisvanhempi on ymmärtänyt tehtävänsä väärin, hän haluaa omaiset ja vanhemmat pois. Tällaisessa tilanteessa sosiaalityöntekijät liittoutuvat myös epäsopivan sijaisvanhemman kanssa ja jakelevat rajoituksia vanhemmille ja omaisille. Syitähän aina keksitään - vaikka sitten "se reagoi"!. - Anonyymi
Miksi monet perhehoitoon sijoitetut lapset joutuvat elämään vuosikausia vaikean huoltoriidan kaltaisessa tilanteessa. On kuitenkin näyttöä, ettei se ole lapsille hyväksi.
Vieläkö Pride - koulutuksissa kehotetaan sijaisvanhempi-kokelaita pyytämään sijoitettujen lasten vanhemmille rajoituksia, jos he kokevat vanhemmat haitallisiksi. Kuka sitten valvoo sijoitettujen lasten kasvuolosuhteita? - Anonyymi
Havaintojeni perusteella ammatilliset perhekodit ovat takuuvarmempia ja parempia sijoituspaikkoja, kuin sijaisperheet tai ammatilliset sijaisperheet.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."652252Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille
Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.2222127- 1191441
Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti
Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj171196En kerro nimeäsi nainen
Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin711190- 1041061
Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma
Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki102959Olet kiva ihminen
En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli73949Auta mua mies
Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.78899Ja tääkin vielä...
Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/1347933875