Homouden tarkoitus

Anonyymi

Mitä hyötyä homoudesta on yhteiskunnalle tai yksilölle?

8

265

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei ole mitään hyötyä, pelkkiä haittoja.

    • Anonyymi

      Se on evolutiivisesti ollut hyödyksi ihmiskunnan kehityksessä, mutta on vähän epäselvää millä tavalla. Yksi syy on tietysti liikakansoittumisen hillitseminen. On esitetty myös että homous olisi evoluutioon jäänyt "virhe". Evoluutiokaan ei ole täydellinen. Yhteiskunnan tai yksilön kannalta on totta ettei homoudesta ole juurikaan hyötyä. Asiaa monimutkaistaa ennenkaikkea uskonnot joissa vallitsee konservatiiviset arvot hyvin pitkälti. Yksilön kannalta voisi sanoa että asiaa voi pyöritellä mitenpäin tahansa niin aina homoudessa on enemmän negatiivista kuin positivista. Toisaalta homoseksuaalina voi elää varsin hyvää elämää eikä se sinänsä vaikuta kauheasti mihinkään. Ehkä taide-ja kultturimaailma on hyötynyt homoudesta eniten ajatellen monissa arvostetuissa taiteilijoissa on homoja.

    • Anonyymi

      Homous on vähän kuin tupakointi; kuolevat aiemmin kuin muut niin säästyy eläkerahoja. Toisaalta hiv on yhtä kallis hoidettava kuin keuhkosyöpä.

    • Anonyymi

      Heteroilla täytyy olla jokin kohde ja tekosyy. mihin purkaa sosiologisia traumojaan, kun eivät saa pimpsaa.

      Kysykää vaikka heteroprideltä.

    • Anonyymi

      Ei kai yhtään enempää hyötyä tai haittaa kuin heteroudesta, biseksuaalisuudesta, aseksuaalisuudesta... sellaista on kyllä esitetty, että kun ihmisyhteisö on monimuotoinen joukkio sen sijaan että kaikki olis heteroita niin ryhmän kyky vastata erilaisiin ongelmiin ja konflikteihin on parempi. Jolloin tällainen ryhmä tuottaa enemmän eloon jääviä jälkeläisiä kuin ryhmä jossa jokainen perhekunta joka taistelee vain omien jälkeläisten eloonjäännistä. Jolloin myös sen homoseksuaalisen yksilön ominaisuudet periytyvät lähisukulaisten geeneissä. Eihän monilla muillakaan lajeilla kaikki yhteisön jäsenet tuota jälkeläisiä ja silti lajit ovat hyvin menestyviä: muurahaiset, mehiläiset, sudet, leijonat jne...

    • Anonyymi

      Varmaankin ovat veronmaksajia tuovat oman panoksensa hyvinvointivaltion ylläpitoon.Toista kuin aloittaja joka fatta pummi.Eivät tee lapsia kuluttamaa verorahoja.Enempi hyötyä kuin noista urpoista.

    • Anonyymi

      Homoista on sitä samaa hyötyä kuin kaikista muistakin ihmisistä. Ihminen elääkseen tarvitsee ruokaa syödäkseen, asuntoja asuakseen, vaatteita suojakseen. Sen lisäksi hän tarvitsee koulutusta, kuljetusta milloin minnekin, sairauden ja terveydden hoitoa yms. Eikä vähiten tarvita hengen ravintoa, jota tarjoavat musiikkitapahtumat, museot, taidenyttelyt, urheilu, harrastukset, seurakunnat yms. Näitä kaikkia palveluita ostavat ihmiset riippumatta siitä, ovatko ne homoja, heteroita tai jotain muuta. Näitten palveluiden tuottajat ja myyjät saavat näin toimeentulonsa.

      Tämä kaikki on se moottori, joka pitää käynnissä koko talouselämän ja ihmisten olemassaolon. Sen ajan, kun ihminen on yhteisön elävä jäsen, hän on yksi merkittävä voima kaiken elämän ylläpitäjänä olipa hän homo hetero tai mikä seksuaalisesti
      suuntautunut tahansa. Kuolemansa jälkeen se, mitä ihmisestä jää jäljelle, menee jonkun toisen eloollisen olennon syötäväksi. Voipa se palaa tuhkaksi ja kaasuiksi ja kiertää sitten omia reittejään hyötykäyttöön takaisin maahan.

    • Samalla voit pohtia elämän tarkoitusta.

    Ketjusta on poistettu 20 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      109
      2250
    2. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      896
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      69
      871
    4. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      22
      852
    5. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      835
    6. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      541
      770
    7. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      80
      687
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      650
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      23
      600
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      57
      561
    Aihe