chrome depasand 4 virusta

Anonyymi

sai High.fi mainosohjelmasta jonkinlaisen viruksen:

ilmoitti että Android puhelimessani on 4 virusta , ilmoittajan sivustona mainittiin jotain: google.chrome.depasand tms.

Poistin Chromen ja latasin sen uudelleen , mutta se tuli takaisin, ajoin Malwarebytesin ei auttanut.

seuraavalla sivulla:https://virukset.fi/congratulations-you-have-won-huijaus/ ehdotetaan ladattavaksi Reimage, onko se joku poisto-ohjelma vai myös vastaava??

Onko kellään ohjetta kuinka poistan sen?

5

907

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Olen vaan poistanut ne. Ärsyttävää,kun niitä tulee koko ajan laidasta laitaan. On voittoa ja härskiä viestiä sekä ilmoituksia.että netti suljetaan. Taitaa olla itse virus. Prkle.

    • Anonyymi

      Sama ongelma tuli tänään Huawei 7 Liteen... Ilmoittaa lukitusnäytöllä, että " Hakkerointiyritys havaittu. Suojaa hakkereilta napsauttamalla." Millähän tuon viruksen/haittaohjelman saa poistettua?

    • Anonyymi

      Todennäköisesti palautus tehdasasetuksiin auttaa.

      "Laitteessasi on havaittu virus" -ilmoitus voi olla myös huijausta, älä missään nimessä asenna mitään ilmoituksen ehdottamaa torjuntaohjelmaa laitteeseesi. Voi olla, että se ilmoituksen ehdottama "virustentorjuntaohjelma" onkin se oikea haittaohjelma.

    • Kyseessä on kalastelusyötti joita puhelin pukkaa näytölle ja yrittää saada käyttäjän klikkaamaan niitä. Tietysti on taas voittanut vaikka mitä ja voi olla tuttuja firmojen logoja tai ties mitä muuta. Puhelin todennäköisesti saastuu, jos syöttejä klikkailee. Virustorjunta ei löydä mitään, koska virusta ei ole, jos ei ole syöttejä klikkaillut.

      Ilmoitukset saa pois päältä, kun menee esimerkiksi OnePlus android puhelimessa paikkaan:
      Asetukset -> Ilmoitukset -> Chrome ja ottaa pois päältä kaikki missä on depasand osoite. Jätin päälle www.google.com osoitteen ja muut otin pois päältä.

      Eri android puhelimissa on tietysti kyseinen asetus eripaikassa, koska ne ei ole samanlaisia, mutta pitää etisiä paikka missä on lista Chromen sallimista ilmoituksista ja ne toisiaan tulee puhelimen näytölle vaikka sitä ei käytä.

    • Monty68

      Ainakaan korjaamani puhelimen omistaja ei ole vielä soitellut perään, eli oletan, että ongelmasta päästiin eroon ja olen häntä neuvonut, että noita kalasteluviestejä ei kannata availla ja klikkailla, koska se on se syötti millä ihmisiä saadaan juurikin ansaan. Viruksentorjunta ei löytänyt siitä OnePlus puhelimesta virusta.

    Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taisin tehdä virheen

      Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle
      Ikävä
      34
      2735
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      36
      2581
    3. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      53
      2564
    4. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      96
      2084
    5. Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi

      Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle
      Ikävä
      40
      1951
    6. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      312
      1732
    7. Mitä haluat sanoa kaivatullesi?

      Onko ikävä? Milloin näitte viimeksi?
      Ikävä
      150
      1526
    8. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

      Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
      Ikävä
      73
      1388
    9. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      23
      1158
    10. Nainen onko sulla supervoimmia ?

      Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.
      Ikävä
      27
      1113
    Aihe