sai High.fi mainosohjelmasta jonkinlaisen viruksen:
ilmoitti että Android puhelimessani on 4 virusta , ilmoittajan sivustona mainittiin jotain: google.chrome.depasand tms.
Poistin Chromen ja latasin sen uudelleen , mutta se tuli takaisin, ajoin Malwarebytesin ei auttanut.
seuraavalla sivulla:https://virukset.fi/congratulations-you-have-won-huijaus/ ehdotetaan ladattavaksi Reimage, onko se joku poisto-ohjelma vai myös vastaava??
Onko kellään ohjetta kuinka poistan sen?
chrome depasand 4 virusta
5
870
Vastaukset
- Anonyymi
Olen vaan poistanut ne. Ärsyttävää,kun niitä tulee koko ajan laidasta laitaan. On voittoa ja härskiä viestiä sekä ilmoituksia.että netti suljetaan. Taitaa olla itse virus. Prkle.
- Anonyymi
Sama ongelma tuli tänään Huawei 7 Liteen... Ilmoittaa lukitusnäytöllä, että " Hakkerointiyritys havaittu. Suojaa hakkereilta napsauttamalla." Millähän tuon viruksen/haittaohjelman saa poistettua?
- Anonyymi
Todennäköisesti palautus tehdasasetuksiin auttaa.
"Laitteessasi on havaittu virus" -ilmoitus voi olla myös huijausta, älä missään nimessä asenna mitään ilmoituksen ehdottamaa torjuntaohjelmaa laitteeseesi. Voi olla, että se ilmoituksen ehdottama "virustentorjuntaohjelma" onkin se oikea haittaohjelma. Kyseessä on kalastelusyötti joita puhelin pukkaa näytölle ja yrittää saada käyttäjän klikkaamaan niitä. Tietysti on taas voittanut vaikka mitä ja voi olla tuttuja firmojen logoja tai ties mitä muuta. Puhelin todennäköisesti saastuu, jos syöttejä klikkailee. Virustorjunta ei löydä mitään, koska virusta ei ole, jos ei ole syöttejä klikkaillut.
Ilmoitukset saa pois päältä, kun menee esimerkiksi OnePlus android puhelimessa paikkaan:
Asetukset -> Ilmoitukset -> Chrome ja ottaa pois päältä kaikki missä on depasand osoite. Jätin päälle www.google.com osoitteen ja muut otin pois päältä.
Eri android puhelimissa on tietysti kyseinen asetus eripaikassa, koska ne ei ole samanlaisia, mutta pitää etisiä paikka missä on lista Chromen sallimista ilmoituksista ja ne toisiaan tulee puhelimen näytölle vaikka sitä ei käytä.Ainakaan korjaamani puhelimen omistaja ei ole vielä soitellut perään, eli oletan, että ongelmasta päästiin eroon ja olen häntä neuvonut, että noita kalasteluviestejä ei kannata availla ja klikkailla, koska se on se syötti millä ihmisiä saadaan juurikin ansaan. Viruksentorjunta ei löytänyt siitä OnePlus puhelimesta virusta.
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 614267
- 1053475
ROTAT VALTAAVAT ALUEITA
Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj373100Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan
Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️262578- 452247
Alavuden sairaala
Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan52019- 201959
- 1861817
Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut
Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh3941516Huomenta kulta
En mä halunnut sulle ilkeillä,päinvastoin. Miks mä niin tekisin ku rakastan sua ❤️ mut anteeksi jos ilmaisin itseäni huo91348